JustPaste.it

Jak wybrać dobre praktyki studenckie?

Jak jednak wybrać praktyki, które nie będą tylko punktem w CV, ale pozwolą na rzeczywisty rozwój umiejętności?

Jak jednak wybrać praktyki, które nie będą tylko punktem w CV, ale pozwolą na rzeczywisty rozwój umiejętności?

 

Sam dyplom nie gwarantuje znalezienia pracy. Pracodawcy oczekują od absolwentów praktycznych umiejętności wymaganych na danym stanowisku pracy. Okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego, poznania prawdziwych zadań w pracy i zdobycia nowych kontaktów są praktyki. Wiele firm posiada bogatą ofertę skierowaną do studentów. Jak jednak wybrać praktyki, które nie będą tylko punktem w CV, ale pozwolą na rzeczywisty rozwój umiejętności?

 

Kariera … start!

 

Zacznij od siebie. Żeby znaleźć dobre praktyki, trzeba najpierw dokładnie ustalić, czego się szuka. Dlatego pierwszym krokiem powinna być autoanaliza.

 

Jakie są moje mocne strony? Co lubię robić? Jakie jest moje formalne wykształcenie? Czy chcę pracować w wyuczonym zawodzie, czy chcę poszukać innej drogi kariery?

 

Określenie własnych oczekiwań pozwoli ukierunkować poszukiwania.

 

Drugim przedmiotem refleksji powinna być już sama praktyka.

 

Co chcę osiągnąć dzięki praktykom? Czego chcę się nauczyć? Mogę pozwolić sobie na darmową praktykę czy muszę zarabiać? W jakim czasie mogę odbywać praktykę? Czy uda mi się pogodzić ją z innymi obowiązkami?

 

Warto zapisać własne oczekiwania i traktować je jak mapę w trakcie poszukiwań. Wtedy łatwiej będzie znaleźć i wyselekcjonować właściwe oferty.

 

Praktyki studenckie – czyli jak szukać igły stogu siana

 

Pierwszym miejscem, do którego powinni udać się studenci poszukujący praktyk jest akademickie biuro kariery.

 

Oprócz sprawdzonych ofert, można w nim uzyskać pomoc doradcy zawodowego w określeniu predyspozycji zawodowych czy przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych.

 

Poza ofertami, biura karier często zbierają opinię o praktykach od osób, które były w danej firmie. Dzięki temu można uzyskać wiele przydatnych informacji, które nie są dostępne w innych źródłach i trawić na ta właściwą ofertę.

 

Targi pracy, festiwale, wydarzenia uczelniane – bądź aktywny!

 

Warto również brać udział w targach pracy. Wydarzenia takie organizują uczelnie, organizacje studenckie czy urzędy pracy. Podczas takich spotkań można zapoznać się z aktualnymi ofertami praktyk i złożyć dokumenty na stanowisku wybranego pracodawcy. Można również nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm, dopytać ich o warunki pracy, przebieg rekrutacji czy profil idealnego kandydata. Warto na takie spotkania przychodzić dobrze przygotowanym. Powinno zapoznać się wcześniej z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej pracodawcy. Należy mieć przy sobie dokumenty aplikacyjne i przygotowane pytania.

 

 

Proaktywność!

 

Niezwykle ważna przy poszukiwaniu praktyk jest inicjatywa i własna aktywność. Ofert praktyk można szukać w Internecie. Warto też zapytać kolegów ze studiów, drużyny sportowej, sąsiadów. Dzięki wykorzystaniu sieci kontaktów możemy dotrzeć do ofert, które nie zostały jeszcze opublikowane. A co, jeśli masz swojego wymarzonego pracodawcę, ale nie organizuje on praktyk? Warto wyróżnić się determinacją i mimo to, zapytać o możliwość odbycia stażu w wybranym obszarze. Czasami zdarza się, że wykazana motywacja i kreatywność w poszukiwaniu praktyk, skłaniają pracodawcę do złożenie oferty.

 

Pracodawca – nie każdy taki sam

 

Nie warto wysyłać setek aplikacji na wszystkie pojawiające się oferty. Lepiej dokładnie przeanalizować propozycję i skoncentrować swoje wysiłki na kilku spełniających nasze oczekiwania. Podstawą jest dokładna analiza ogłoszenia.

 

W dalszej kolejności warto poszukać w Internecie opinii byłych praktykantów. Trzeba podchodzić do nich ostrożnie, bowiem nie wszystkie wpisy są wiarygodne, ale mogą okazać się cenną wskazówką. Jeżeli firma stale współpracuje z uczelnią, cennym źródłem informacji będzie biuro kariery, studenci starszych roczników, organizacje studenckie.

 

Jak wybrać dobra ofertę?

 

Przy decydowaniu się na konkretną ofertę należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejszym jest dokładny opis zadań. Im bardziej szczegółowe ogłoszenie, tym większe prawdopodobieństwo profesjonalnego zorganizowania stażu.

 

Brak jasno określonego programu praktyk może oznaczać, że będziemy spontanicznie przydzielani do różnych zadań i niczego konkretnego się nie nauczymy.

 

Ważnym czynnikiem jest także pozycja firmy w branży i doświadczenie w organizowaniu praktyk. Bardziej znana firma to mocniejszy wpis do CV, a długoletnia współpraca ze studentami świadczy o poważnym podchodzeniu do tego zagadnienia.

 

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest proces rekrutacji. Im bardziej profesjonalny, lepiej zorganizowany i trudniejszy do przebycia tym prawdopodobnie bardziej wartościowe praktyki. Lepiej unikać pracodawców, którzy przyjmują na praktyki nie stawiając kandydatom żadnych warunków. Może to oznaczać, że praca, którą będzie wykonywał ograniczy się do kserowania i porządkowania dokumentów, co nie przyniesie oczekiwanego doświadczenia.

 

 

Umowa o praktyki – nie zapomnij o aspekcie formalno – prawnym

 

Przed podpisaniem umowy warto ustalić warunki współpracy. Szczególną uwagę należy poświęcić na określenie programu praktyk, wyznaczenie opiekuna stażu, wynagrodzenia, referencji po zakończeniu praktyk i ewentualnych możliwości przedłużenia współpracy.

 

Program praktyk

 

Podczas rozmowy z pracodawcą należy ustalić informacje na temat zakresu praktyk i ustalić program. Czasami można ustalić go wspólnie z pracodawcą lub wprowadzić do niego interesujące nas elementy. Warto zwrócić uwagę na to, czy na praktykach będziemy realizować ściśle określone projekty, jak trudne będą zadania, jakich będą one wymagać umiejętności, jakie obszary działalności firmy będziemy mogli poznać.

 

Opiekun stażu

 

Wyznaczenie opiekuna stażu, który będzie mentorem dla nowego członka zespołu ma niebagatelne znaczenie. Praktykant zostawiony sam sobie trudniej będzie integrował się z zespołem i wiele się nie nauczy. Dlatego podczas spotkania z pracodawcą powinno się zapytać o to, kto kieruje pracą praktykanta i przydziela mu zadania. Czy wyznaczony jest opiekun praktyk i iloma praktykantami jednocześnie się zajmuje.

 

Wynagrodzenie

 

Za znaczną część praktyk nie jest oferowane wynagrodzenie. Czy to jednak oznacza, że są one rzeczywiście bezpłatne? Jeżeli stać nas na bezpłatne praktyki, nie warto skreślać takich możliwości. Doświadczenie zawodowe, udział w szkoleniach razem z zespołem, zdobycie cennych kontaktów to czasami rzeczy o wiele ważniejsze niż kilka złotych zarobionych na kserowaniu dokumentów. Takie praktyki można potraktować jako inwestycję, która w przyszłości przyniesie o wiele większe zyski. Dlatego nie warto z góry przekreślać bezpłatnych staży.

 

Dzisiejszy rynek pracy stawia przed młodymi ludźmi wysokie wymagania. Już w pierwszej pracy oczekiwane jest doświadczenie i obycie w środowisku zawodowym. Okazją do zdobycia doświadczeń są praktyki i staże. Jednak nie każda praktyka pozwala rozwinąć pożądane kompetencje. Aby znaleźć satysfakcjonującą ofertę należy rozważyć kilka kwestii.

 

Po pierwsze – trzeba wiedzieć, czego się szuka. Po drugie – w poszukiwaniu ofert należy korzystać z wielu źródeł. Warto sprawdzić przyszłego pracodawcę. Końcowym etapem jest ustalenie warunków współpracy.

 

Dzięki zastosowaniu przedstawionych wskazówek, praktyka będzie weryfikacją oczekiwań odnośnie przyszłej pracy, sprawdzianem zdobytej wiedzy, okazją do zdobycia nowych umiejętności i pierwszym krokiem na drodze do zrobienia kariery zawodowej.

 

Autor: pl