Login lub e-mail Hasło   

Skupienie się na teraźniejszości

To tak jak człowiek, który otrzymał w spadku zaniedbany ogród- on nie zastanawia się specjalnie co było przyczyną jego zaniedbania, nie docieka i nie osądza poprze...
Wyświetlenia: 686 Zamieszczono 13/04/2015

To tak jak człowiek, który otrzymał w spadku zaniedbany ogród- on nie zastanawia się specjalnie co było przyczyną jego zaniedbania, nie docieka i nie osądza poprzednich właścicieli, nie zatapia sie w przeszłości tylko stara się jak najszybciej doprowadzić ogród do rozkwitu czyli zaprzęga wszystkie środki aby zmienić stan obecny. Czyli robi generalne porządki, sprząta,  ulepsza, sadzi, przycina, pielęgnuje.  I tak moim zdaniem powinno być z człowiekiem. Powinien zastanowić się jakie postawy będą sprzyjały rozkwitowi tego ogrodu - powinien zastanowić się czym są te chaszcze i chwasty które nie pozwalają na rozkwit, powinien zastanowić się nad tym jak podlewać aby rosło a nie doszukiwać się powodów,  dlaczego akurat ta gleba, na której to wszystko rośnie jest taka a nie inna. Bo gleby i tak nie zmienimy - przeszłości i tak nie zmienimy więc moim zdaniem nie warto dociekać.

A jeśli zaczniemy w teraźniejszości sprzątać swój własny ogród,  to może się okazać, że gleba jest o wiele żyźniejsza niż nam się wydawało ale to my nieumiejętnie ją wykorzystywaliśmy i nieumięjętnie rozpaznaliśmy jej jakość, bo pomimo żyznej gleby nie potrafiliśmy nanieść na nią dobrego nawozu. Brak dobrego nawozu to błędne założenia co do uprawy - to ciągłe, nieustanne badanie przyczyn stanu gleby - gdyby rolnik pól życia biadolił, że nie ma czarnoziemów tylko gleby nieco niższej kategorii. to by nic nie osiągnął i nic by nie wyhodował. A tak kiedy zaakceptuje stan realny to jego plony mogą nawet przewyższyć plony posiadacza czarnoziemów.

Dlatego życie i skupienie się na przeszłości tylko oddala nas od harmonii (którą można osiągnąć przez bycie w tu i teraz) i zdrowego ogrodu jakim jest nasze wnętrze. Bo blokuje potencjał jaki mamy, nie pozwala na jego wyzwolenie.


Zmiana przeszłości polega na jej akceptacji a nie na ciągłym drążeniu i wikłaniu kolejnych emocji. Przeszłości nie ma - są tylko emocje : zawód, złość, nienawiść, frustracja, brak akceptacji, brak wybaczenia czyli ciągłą walka z czymś czego nie zmienimy, co już się dawno temu stało i się nie odstanie. Żyjąc przeszłością jesteśmy martwi.

Takie oczywiste oczywistości  piszę, cytując klasyka ale gdybyśmy żyli oczywistościami na codzień nasze życie byłoby o wiele bardziej szcześliwe i pełne harmonii.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1317
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 981
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 743
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1054
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 560
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1024
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 770
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 426
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 541
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 855
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1372
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 404
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 621
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 466
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 968
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Dlatego życie i skupienie się na przeszłości tylko oddala nas od harmonii" - nie zawsze tak jest. Czasem trzeba zastanowić się nad przeszłością by coś osiągnąć w przyszłości czy teraźniejszości. Przeszłość często bywa nauczką na przyszłość a to pozwala stać nam się lepszym człowiekiem dzisiaj. Jeśli kiedyś dokonałeś wyboru, który negatywnie rzutował na Twoje życie i dziś staniesz przed tym samym ...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: Zastanawianie się to nie to samo co wikłanie emocji, to miałem na myśli. Wydawało mi się, że sens jest zrozumiały :-) Z tym co piszesz oczywiście się zgadzam.

@kamil30: zgadzam się, emocje przeszkadzają gdy chcemy z przeszłości wyciągać wnioski gdyż nie patrzymy trzeźwo na zaistniałe niegdyś sytuacje

Tak... tylko robot kierowany zdalnie pilotem może wykonywać rozkazy w Tu i teraz... bo człowiek ma rozum, który ma prawo korzystać z przeszłości... naprawiać ją lub powielać w teraźniejszości i wyciągać wnioski na przyszłość. Pozbawienie rozumu analityczności będzie prowadzić do debilności ... I znów interes Multi - kulti się odzywa..

@Remter: to prawda, dlatego trzeba zrobić wszystko by pozostać człowiekiem tu i teraz z wizją i marzeniami na jutro oraz wspomnieniami z wczoraj :-)

@Remter: Kobito - skup się proszę na sobie. Idź na spacer, pomyśl nad tym, że może warto widzieć rzeczy pozytywne a nie tylko nieustannie narzekać, krytykować bo człowiek może się zgorzkniały zrobić. Źle Ci radzę? :-)

@Remter: Smutne musi być życie czlowieka, który nieustannie widzi w czynach innych "podejrzane intereresy" i nieszczere intencje tak jak Ty widzisz w moich artach i np. Hamiltona.

@kamil30: Próbujesz pisać poradnik ? Skoro to Twój światopogląd ... to naucz się bez emocji patrzeć na światopoglądy innych. Nie utożsamiaj siebie ze światopoglądem ! Jutro zdobędziesz nowe doświadczenia i jak kamfora ten światopogląd może ulecieć w nieznane... tak też i wolność, jaką ofiarowują Tobie inni - Ciebie może nie dotyczyć...

@Remter: Akurat to co piszesz dotyczy przede wszystkim Ciebie - tego, że nieustannie podchodzisz z emocjami do tekstów ludzi o innych poglądach, nieustannie krytykujesz i nie widzisz pozytywów. Myślę, że każdy powinienien się skupić na zmianie siebie na lepsze zamiast krytykować nieustannie innych.

  nse,  14/04/2015

"... bo człowiek ma rozum, który ma prawo korzystać z przeszłości... naprawiać ją ..." Człowiek nie może naprawić przeszłości, ale może z przeszłości w "tu i teraz" wyciągnąć wnioski takie , by tego co złe nie powielać w przyszłości :)
Takie małe sprostowanie ;)
Pozdrawiam Wiosennie i Słonecznie :)

@Mariusz Kajstura: "Takie małe sprostowanie" - ale jakże cenne :-)))

  nse,  14/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Trudniej dostrzegam swoje błędy ;), więc służmy sobie wzajemnie pomocą w tępieniu błędów, a nie pułapkami jakie wzajemnie ludzie sobie robią :) Pozdrawiam Wiosennie i radośnie :)

@Mariusz Kajstura: ależ popieram gdyż sam je popełniam :-)

P.S. Wiosenny nastrój i promienie słońca się udzielają? :-)

  nse,  14/04/2015

@SZKOLENIA.COM: ... zaraz lepiej się żyje ;)

@Mariusz Kajstura: Widzę, że niestety niektórzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem. Pisalem o negatywnym wymiarze przeszłości, kiedy człowiek biadoli nad tym czego już nie zmieni. Dlatego pisałem o AKCEPTACJI. Nigdzie nie negowałem tego, że człowiek nie ma wyciągnać wniosków z przeszlości i naprawiać błędów. Wiem, że pokolenie gimnazjum ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem ale przecież komentujący to stare byki...

@kamil30: Że się tak wetnę bezczelnie ... :-)

Mariusz swój komentarz odniósł do komentarza Remter lekko go korygując - przeczytaj raz jeszcze wymianę tych komentarzy ;-)

@SZKOLENIA.COM: No masz rację - nie na ten komentarz odpowiedziałem. Ale i w innym Mariusz zarzucal że odcinam "skrzydła przeszłości i przyszłości" co miało podobny wydźwięk jak w przypadku Remter. Dziwi mnie, że ludzie wywnioskowali z mojego artu coś czego w nim nie zawarłem. Nadinterpretacja :-)

  nse,  14/04/2015

"To tak jak człowiek, który otrzymał w spadku zaniedbany ogród- on nie zastanawia się specjalnie co było przyczyną jego zaniedbania" ... i tu robi błąd nie zastanawiając się nad przyczynami zaniedbania, Kamil tak na marginesie, Ty jako ogród zostałeś zaniedbany; inaczej nie miałbyś w sobie pragnienia cielesnego przewodnika "Ojca", gdyby było wszystko ok rozpoznawałbyś Ducha Bożego we wszystkim co ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Widzę, że przyłączasz się do @ Remter i mnie oceniasz. Przeszkadzają Ci moje poglądy? Przecież nie pisałem w tym arcie o żadnym przewodniku. Dlaczego piszesz, że nie jest ze mną ok i mam jakąś dziurę? Czy ja Tobie coś takiego piszę?

Zachęcam abyś zastanowił się po co Jezus miał swoich uczniów a oni jego za swojego przewodnika, dlaczego Jan Chrziciel był Mistrzem Jezusa a

...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: Nie oceniam piszę co widzę to nie jest ocena, raczej troska :)
Ps. Jeśli wszystko ok, to dlaczego chcesz sobie odciąć oba skrzydła przeszłości i przyszłości ??

@kamil30: poczekaj na kolegę "świstaka" on to dopiero potrafi ocenić ... :-))))

@Mariusz Kajstura: Troszczyć się dla mnie to widzieć rzeczy wspólne a nie szukać dzielenia co robi wielu ludzi oceniając cudze poglądy, których prawie wcale nie znają. Ja nie oceniam Twoich wierzeń i nie pochylam się nad Tobą z troską tak jakbyś był zagubiony. Uwazam Cię za inteligentnego faceta, który wie co robi ze swoim życiem. Dlatego oczekuję wzajemności.

Nie rozumiem o jakie skrzydła

...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Ale tak - uważam, że wszyscy mamy "dziurę", wszyscy żyjemy w ciemności i ignorancji.

Polecam Ci ten art, to może zrozumiesz mój pogląd dlaczego każdy z nas potrzebuje Mistrza, który oświetli naszą ciemnność wprowdzając nas w kontakt z boskim światłem i dźwiękiem, z Duchem świętym w nas samych, poprzez duchową, wewnętrzą inicjację która będzie początkiem do ostatecznej ko

...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: Dlaczego tak trudno zrozumieć że nie przeszłość jest destruktywna tylko ślad przeszłości jaki pozostał, ta sama destruktywna przeszłość może stać się nagle konstruktywna wystarczy tylko zmienić do niej nastawienie ... i nic nie trzeba wycinać wszystko jest w porządku ..., a jeśli chcesz zrozumieć skąd wnioski oparte na tym czego w tym arcie nie ma to spójrz za siebie i zobacz jaki ślad z ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Zowu ocena i podważanie. Nie mam żadnej misji. Po prostu jeśli chociaż jedna osoba uzna to za wartościowe i skłoni ją do refleksji to myślę, że warto pisać. Posugiwałem się metaforami i Ty je odczytujesz dosłownie...Ehh...

Pisząc o przycinaniu miałem na myśli pracę nad ogrodem czyli naszym własnym wnętrzem - które można porównać do kwiatka czy do drzewka, które pielęgnuj

...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: W moim ogrodzie kwiatami są dobre nawyki, a chwastami złe nawyki które podczas swej wędrówki w sobie hodujemy ..., to taki metaforyczny opis ogrodu człowieczego :) Jeśli chcesz by to co piszesz było pożyteczne to daj więcej nacisku na treść, a mniej na powoływanie się na autorytety mistyków których nie rozumiesz.

@Mariusz Kajstura: Skąd wiesz, że nie rozumiem? Znowu ocena? Może rozumiem inaczej od Ciebie ale czy ja podważam i twierdzę, że Ty rozumiesz źle? Nie robię tego.

Oj Mariuszu. Ja Cię nie pouczam jak masz pisać na tym forum więc proszę o wzajemność bo widzę, że nieustannie się ostatnio czepiasz. Myślę, że coś Cię zabolało bo moja wizja jest inna niż Twoja. Opieram ją na mistycznej gnozie i n

...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: Czepiam się bo uważam że stać Cie na lepsze teksty, byś czasem krytycznie spojrzał na to co swoim czytelnikom serwujesz ...; no chyba że oczekujesz samych pochwał, a krytykę prosisz zachować w milczeniu ??

@Mariusz Kajstura: Nie, nie oczekuję pochwał, niewiele mnie obchodzą. Oczekuję jednak aby nie czepiać się i nie przekręcać cudzych tekstów, aby nie widzieć rzeczy których tam nie ma. Swoje teksty uważam za średnie i nie pretenduję do mistrza formy. Możesz skrytykować mój tekst za formę, za to że nie wyczerpuje tematu, że jedynie go liznąłem - z tym bym się zgodził, że jest ułomny w wielu aspektach ...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: Nie przekręciłem Twoich wypowiedzi odniosłem się do Twoich wypowiedzi o których zapomniałeś, tak byś zrozumiał ze nawet jeśli wymrzesz coś ze swojej pamięci to i tak to jest zapamiętane po za Tobą ... Piszę że nie rozumiesz mistyków na których się powołujesz, bo jeśli byś rozumiał to pisałbyś zupełnie inaczej.
A teraz spójrz jak zareagowała Remter na moja uwagę, a jak zareagowałeś Ty ... dostrzegasz różnicę ??

@Mariusz Kajstura: Każdy ma prawo do emocji, nikt nie jest święty ani idealny. Pozostańmy przy swoich opiniach, zbyt dużo czasu straciłem aby wytłumaczyć że mam takie samo zdanie jak Ty ale czepialstwo wygrało niestety.

  nse,  14/04/2015

@kamil30: "Troszczyć się dla mnie to widzieć rzeczy wspólne a nie szukać dzielenia co robi wielu ludzi oceniając cudze poglądy, których prawie wcale nie znają. Ja nie oceniam Twoich wierzeń i nie pochylam się nad Tobą z troską tak jakbyś był zagubiony." ... Drogi Kamilu mylisz troskę z rozumieniem. Dla mnie troszczyć, oznacza zwracać uwagę na to co drugi nie dostrzega. Przykładowo na dziurę w mośc ...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: "Każdy ma prawo do emocji, nikt nie jest święty ani idealny. " ... kto przekonuje o niewikłaniu się w emocjach ?? , ... czyżbyś pisał dla siebie ??
Jeśli tak to przyjmuje artykuł jak dzielenie się sobą nie jak światły poradnik i daje na niego głos :)

@Mariusz Kajstura: Bezsilność mnie ogarnia bo caly czas mnie oceniasz. Na prawdę nie wiem po co to robisz...:-) Za to widzę, że cały czas się czepiasz i nie dajesz mi spokoju - może Ty jesteś zagubiony? A może wszyscy jesteśmy?

Chcesz mi wmówić, że uważam swoje teksty za "światły poradnik" chociaż wcale tak nie uważam. Myślę, że to zwyczajne, średnie teksty, Na eiobie jest pełno lepszych p

...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Polecam abyś sam zaczął pisać ale widocznie rola krytykanta Ci pasuje :-)

Wcześniej się mnie nie czepiałeś a w tym wątku wyrzuciłeś z siebie wszystko. Wycieczki osobiste na temat "dziur", "tego, że nie jest ok" i "przewodników". Długo to w Tobie kiełkowało? :-) Na prawdę - nie próbuj mnie ustawiać tak jak Tobie to pasuje. Jesteś inteligentny, starasz się być kulturalny a

...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: Napisałem jeden i więcej nie trzeba, Ci którzy go zrozumieją nie będą musieli więcej szukać ..., mój tekst można zastosować do wspomnień które same ze sobą się składają w całościowy obraz wbrew chronologii zdarzeń wystarczy pozwolić by te puzzle wspomnień same się ułożyły :)
Nie martw się nie będę się więcej czepiał Twoich tekstów :)

@Mariusz Kajstura: Tekstów możesz.się czepiać. Pisałem, że wycieczki osobiste są nie na miejscu a wiele Twoich uwag dotyczyło wycieczek osobistych wlaśnie, rzeczy nie związanych z tym artem. Na prawdę tego nie rozumiesz? Głupi przecież nie jesteś. Ja sporo czasu straciłem na walkę z wiatrakami jak Don Kichot bo niektórzy widzą w tekście czegoś czego w nim nie ma. Zwyczajnie męczy mnie użeranie się ...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: Czyli teksty tak , poglądów ( ideologii ) w nich zawartych nie ??
..., a tak na marginesie Twoje reakcje to też tekst jaki piszesz, choć to tekst bez słów :)

@Mariusz Kajstura: Twoje reakcje również - nobody is perfect. Moje poglądy możesz krytykować, pisałem aby nie przekręcać mojego artu i nie doszukiwać się czegoś czego w nim nie ma. Twierdzenie, że z kimś jest coś nie tak, pisanie o "dziurach" jest nie na miejscu bo to nie jest żadna konstruktywna krytyka tylko ad personam. Mam Ci tlumaczyć czym jest prawdziwa, konstruktywna krytyka? Jeśli ktoś nie ...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: Co konkretnie z moich słów Cię tak zabolało ??

@Mariusz Kajstura: Nic mnie nie zabolało bo to za duże slowo. Zmęczyły mnie po prostu Twoje teksty gdzie zniekształcałeś moje wypowiedzi a ja Ci pisałem, że mam taki sam pogląd.

  nse,  14/04/2015

@kamil30: Przecież nie możesz we wszystkim się ze mną zgadzać, to jakieś dziwne nie sądzisz ?? ... mnie przeraża jak ktoś się ze mną we wszystkim zgadza :)

@Mariusz Kajstura: A mnie przeraża, kiedy ktoś czepia się rzeczy mało istotnych. Nie zgadzamy się ze wszystkim ale wyszło na to, że to co pisałeś o przeszlości i tu i teraz to także mój pogląd- tylko, że Ty mój przekaz źle odczytałeś.

"tylko ciekawi mnie czy pojmujesz słowa jakimi się posługujesz ?? Jakiejś to misji się podjąłeś że tyle piszesz dokąd ona ma prowadzić ?? Przemyśl to sobie s

...  wyświetl więcej

@_serpico_: Dzięki za miłe słowa. O medytacji na pewno coś będzie, jak medytować ale na razie nie mam weny.

@_serpico_: Jeśli będziesz miał ochotę medytować mogę dać praktyczne wskazówki. Są na prawdę sprawdzone przez tysiąclecia praktyki - można wierzyć albo nie - jest to wiedza z pierwszej ręki. Ani pozycja lotosu ani oddech nie są ważne a skupianie się na oddechu jest wręcz szkodliwe ale tego uczy new age i inne systemy jogi. Ważne jest aby siedzieć - albo na krześle albo po turecku z wyprostowanym k ...  wyświetl więcej

@_serpico_: Dziękuję za miłe słowa. W moim odczuciu też masz w sobie wiele prawdziwości i autentyzmu ale nie będę Ci tak słodził bo jeszcze narcyzem zostaniesz hehe:-) Medytacja tylko może pomóc, gwarantuję Ci to.

@_serpico_: Masz rację - bądź sobą i nie przejmuj się innymi. Napisałem do Ciebie mail - mam nadzieję, że odpiszesz jutro czy kiedys tam :-)

  nse,  15/04/2015

@kamil30: Ja pisałem o naturalnym procesie życia i wskazałem w jakim etapie się znajdujesz, Twoje emocjonalne reakcje wskazały że trafiłem, gdyby tak nie było przeszedłbyś nad moim tekstem bez emocji. Życie to nie jednolita prosta linia, to etapy i stany przechodzenia miedzy etapami, którym towarzyszą emocje, wątpliwości i strach ...; człowiek w takich chwilach jest drażliwy, nadpobudliwy, potrafi ...  wyświetl więcej

  nse,  15/04/2015

@_serpico_: "... przepraszam że się wtrącam , ale mi wygląda że moja funkcja kompensacyjna kuleje :P ::))). " Nic nie kuleje wszystko ok ... ;)

@Mariusz Kajstura: Myślę, że nie ma sensu abyś mentorował i wieszczył na jakim etapie się znajduję. Ty tego nie wiesz, jedynie ten "u góry". Nie znasz mnie - ja Cię nie oceniam więc tak jak pisałem - oczekuję wzajemności. Potraktowałem to emocjonalnie bo do tej pory miałem Cię za człowieka, który ma dystans i nie czepia się rzeczy mało istotnych. Jak widać żadne moje słowa nie wywołały w Tobie ref ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Cóż - myślę, że nie powinieneś tlumaczyć swoich ad personam co do mnie, zawodowym "zboczeniem". Nie potrzebuję tego co piszesz, wiem w szczegółach jak funkcjonuje psyche, umysł ludzki ktory nie jest mózgiem - opisali to ludzie o niebo mądrzejsi niż ja. Poza działaniem umysłu wystarczą mi proste zasady takie jak miłość, pokora, przyjaźń, odsuwanie na bok ego i parę innych. Wiem, ...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

"To tak jak człowiek, który otrzymał w spadku zaniedbany ogród- on nie zastanawia się specjalnie co było przyczyną jego zaniedbania, nie docieka i nie osądza poprzednich właścicieli, nie zatapia się w przeszłości tylko stara się jak najszybciej doprowadzić ogród do rozkwitu czyli zaprzęga wszystkie środki aby zmienić stan obecny." ... To skąd ten człowiek ma wiedzieć jak dalej dbać o ten ogród sko ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Nie mam już sił. Stosuję pewne skróty myślowe ale piszę do ludzi inteligentnych a nie do czepialskich. To metafora. Poprzedni właściciele to przeszlość a nie przodkowie. Specjalnie nie docieka czyli nie skupia się bardzo na przeszłości. Napisałem "jakoś specjalnie się nie skupia" co nie znaczy, ze w ogóle się nie skupia. Metafora, przenościa. Nieważne - myśl sobie co chcesz ale ...  wyświetl więcej

  nse,  14/04/2015

@kamil30: Skąd można wiedzieć jak dbać o rośliny w ogrodzie jeśli się nie wie co doprowadziło je do zwiędnięcia w przeszłości skąd czerpać wiedzę jak dbać o ogród by chwastami nie zarósł, przecież jednorazowe wyplewienie i doprowadzenie ogrodu do stanu piękna nic nie da jeśli się nie wie jak o ten ogród dbać ... Postaraj się zrozumieć co pisze , a nie skupiać uwagi nad obroną swojego nieudanego tekstu ...

@Mariusz Kajstura: Wcześniej czepiałeś sie o inne rzeczy, o mistycyzm którego nie ma w tym tekście, że nie rozumiem mistycyzmu, czepialeś się o przewodnika chociaż to nie ten temat. To utwierdza mnie tylko w tym co piszesz.

Nigdzie nie pisałem, że właściciel nie wie co doprowadziło do zwiędnięcia tylko że nie biadoli nad glebą pół życia jak niektórzy biadolą nad przeszlością.

  nse,  14/04/2015

@kamil30: "To tak jak człowiek, który otrzymał w spadku zaniedbany ogród- on nie zastanawia się specjalnie co było przyczyną jego zaniedbania, nie docieka i nie osądza poprzednich właścicieli, nie zatapia sie w przeszłości tylko stara się jak najszybciej doprowadzić ogród do rozkwitu czyli zaprzęga wszystkie środki aby zmienić stan obecny. "
... Czy to zdanie nie miało brzmieć jak przypowieść z Biblii ??
... Czy nie chciałeś mu nadać mistycznego znaczenia ??

@Mariusz Kajstura: ...Ok - Ty wiesz lepiej co chciałem zrobić więc poddaję się, nie będę już więcej polemizował .

  nse,  14/04/2015

@kamil30: ... pisz dalej tylko ze coraz lepiej, czepiam się tych co lubię ;)

@Mariusz Kajstura: Rozumiem i doceniam ale wcześniej nie pisałeś tylko o moim tekście ale robiłeś osobiste wycieczki, komentarze ad personam co do "dziury" i tego "że gdyby wszystko było ok" i innych spraw. Nie wiem po co to robisz, ja nie robię wycieczek osobistych co do Ciebie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska