Login lub e-mail Hasło   

Smocze jajo

Należy odróżnić jajo krokodyla i dinozaura od smoczego jaja.
Wyświetlenia: 417 Zamieszczono 19/04/2015

Pewnego wiosennego dnia na giełdzie staroci w O. nabyłem niewielką rzeźbę dekoracyjną z porcelany pochodzącą prawdopodobnie z ok. 1960 roku i zapewne wykonaną w Niemczech  (zob. załączoną ilustrację).

Smok wykluwa się z jaja, rzeźba porcelanowa, fot. M.Sikorski

( ten przedmiot nazywam rzeźbą, bo jest on trójwymiarowy, ma wartości artystyczne  mimo,
że jest to przedmiot na granicy kiczu  i ma funkcję dekoracyjną oraz jest odlewem;
można używać słowa  "figurka", ale to synonim )

Osoba sprzedająca ten przedmiot, a była to śliczna dziewczyna, zapewniała mnie, że jest to wizerunek dinozaura wykluwającego się z jaja. Miałem inne zdanie na temat tej figurki, ale nie chciałem prowadzić sporu z ową niewiastą, aby nie zepsuć jej wiosennego humoru.
Uważałem, że ten wizerunek nie ma nic wspólnego z dinozaurami. Przecież nie każdy gad o innych cechach niż obecnie żyjące zwierzęta z tej grupy musi przypominać dinozaura. Istnieją też inne rodzaje potworów, należące co prawda do bajecznego świata, ale nie mają nic wspólnego z dinozaurami, czy nawet krokodylami.

Postanowiłem to wyjaśnić właśnie w ten „internetowy sposób”, czyli publikując tenże skromny tekst na tym blogu.


Otóż owa rzeźba przedstawia coś innego, a mianowicie wykluwanie się smoka z jaja. Ten wizerunek nie jest przypadkiem, gdyż jest on jakby skutkiem trwania w kulturze niemieckiej motywu smoczego jaja. Według różnych legend, wierzeń religijnych oraz dawnych poglądów przyrodniczych uważano smoki za szkodliwe istoty ze świata fauny. Nawet wielcy teologowie uważali je za wcielenie diabła i przypisywano im szkodliwe działanie na życie i duszę człowieka.

W różnych życiorysach tzw. świętych Pańskich czytamy o smokobójstwie jako swego rodzaju zwalczaniu zła. Motyw szkodliwego działania smoka lub części jego ciała zawitał też do świata bajek, a właśnie jedną z głośnych kiedyś w Niemczech legend jest historia o królu smokobójcy Ortnicie, któremu podstawiono podstępnie smocze jaja. Z nich wykluły się smoki, które on pokonał, ale zginął w walce z nimi. To oczywiście niewielka część dziejów bohaterskiego króla Ortnita. Jego bajeczna postać, cnoty, rycerskość oraz bohaterstwo zostały utrwalone w pochodzącym z XIII wieku utworze poetyckim, który przez następne stulecia rozpowszechniano, a jednym z zachowanych przykładów jest ilustrowany rękopis z pocz. XV wieku w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Heidelbergu.

Więcej na temat smokobójstwa można przeczytać w mojej książce pt. Smoki i smokobójstwo, wydanej w 2015 roku.

Zob. :

Marek Sikorski, Smoki i smokobójstwo, Wyd. Sativa Studio 2015.

Na temat tej książki zob.:

www.smokobojcy-smoki.blog.pl

Na temat autora zob.:

www.marek-sikorski-autor.blog.pl

Podobne artykuły


10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1377
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 905
9
komentarze: 172 | wyświetlenia: 186
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1736
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 430
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 784
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141538
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238381
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110328
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121961
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska