Login lub e-mail Hasło   

Życie scjentologów

"Nie wiedziałam co to jest normalność"
Wyświetlenia: 656 Zamieszczono 01/05/2015

Jenna Miscavige Hill – Ofiarowana, IW Znak 2014

O autorce:

Jenna Miscavige Hill urodziła się 1 lutego 1984 roku w Concord, NH. Jej dziadkowie i rodzice byli scjentologami. Brat ojca jest ich przywódcą.

W wieku siedmiu lat została zmuszona do podpisania kontraktu na miliard lat ofiarowując tym samym sekcie swoje życie.

Opuściła organizację w 2005 roku.

Jej mąż też był scjentologiem. Mają dwoje dzieci.

O książce:

Najbardziej znanymi scjentologami są aktorzy Tom Criuse i John Travolta. Nie przeszli jednak takiej drogi jak autorka wspomnień.

Organizację założył pisarz L. Ron Hubbard w latach 50-tych XX wieku. Widocznie jednak czul się niedowartościowany, bo zamarzył mu się rząd dusz. Napisał książkę, w której zawarta filozofia zainteresowała wiele osób. Niestety.

W teorii „Scjentologia to filozofia, program samopomocy, który obiecuje osiągnięcie większej samoświadomości i możliwość wykorzystania przez jednostkę całego jej potencjału”.

Jak to wygląda w praktyce autorka opisuje bardzo szczegółowo na przykładzie własnym, rodziny i znajomych.

Dzieciństwo w którym prawie nie było jej rodziców, bo pracowali, na rzecz organizacji, po kilkanaście godzin na dobę, często w innym mieście a nawet kraju.

Mimo że stryj Jenny był przywódcą scjentologów nie uniknęła jako dziecko bardzo ciężkiej pracy fizycznej na powstającym ośrodku dla dzieci pracowników organizacji.

Wykształcenie było tam na ostatnim miejscu, a główne metody wychowawcze to nieustanna kontrola, indoktrynacja, manipulacja połączona z ogłupiającą ciężką pracą.

Życiem scjentologów, niezależnie od wieku i stanowiska rządzą surowe i bezkompromisowo egzekwowane zakazy i nakazy. Autorka opisuje je bardzo dokładnie nie szczędząc czytelnikom nieprzyjemnych szczegółów.

„Przesłuchania stanowiły najważniejsze narzędzie kontroli, którym posługiwano się w Kościele, a wszystkie sesje nagrywano na wideo”.

Każdego szeregowego członka sekty obowiązywało uczestniczenie w kursach, często bezsensownych jak kurs sprzątania czy ścielenia łóżka.

Brak sensu działań przykrywano drobiazgowością, biurokracją, statystyką i sprawozdaniami.

Z książki wyłania się obraz państwa totalitarnego w którym obywatele są tak indoktrynowani, że na wszystko się zgadzają. To wszystko plus wszechobecny kult jednostki założyciela i zamordyzm bardzo przypomina orwellowski świat w książce „1984”.

Rzadko ale zdarzają się scjentolodzy, którzy zaczynają widzieć nie reguły, których muszą przestrzegać ale swobodę, której muszą się wyrzec. Najpierw to byli rodzice autorki a potem ona z mężem.

Napisała: „Według mnie Kościół jest niebezpieczną organizacją, która ideologią usprawiedliwia wyrządzone przez siebie krzywdy i gwałcenie elementarnych praw człowieka”.

 

Podobne artykuły


124
komentarze: 93 | wyświetlenia: 60423
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 26850
30
komentarze: 66 | wyświetlenia: 2859
26
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5435
25
komentarze: 49 | wyświetlenia: 11210
19
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5007
25
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4245
15
komentarze: 46 | wyświetlenia: 3734
13
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1720
12
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1938
12
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3136
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2257
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 801
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2139
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1059
 
Autor
ArtykułCYTUJE:
"Wykształcenie było tam na ostatnim miejscu, a główne metody wychowawcze to nieustanna kontrola, indoktrynacja, manipulacja połączona z ogłupiającą ciężką pracą."
***
“Dajcie mi dziecko przed ukończeniem 7-go roku życia a ja uczynię zeń człowieka" - Francis Xavier, uczen Loyoli, wspołzałożyciel Zakonu Jezuitów, inkwizytor ogłoszony świętym (sic!) w 1622 roku.
** ...  wyświetl więcej

najgorsze, ze dorośli i zamożni ludzie też dają się wciągnąć w tę manipulację, dziękuję za komentarz :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska