Login lub e-mail Hasło   

Just-In-Time w logistyce

Co się liczy w skutecznym zarządzaniu przedsiębiorstwem? Elastyczność i doskonała organizacja.
Wyświetlenia: 633 Zamieszczono 04/05/2015

Poznaj metodę, która usprawni proces przepływu materiałów i zaprowadzi do optymalizacji zysków.

Przy dużych ilościach zapasów w logistyce magazynowej czy logistyce materiałów POS łatwo o marnotrawstwo. A z tym wiążą się straty, głównie finansowe. Dlatego specjaliści szukają coraz bardziej sprawdzonych sposobów na usprawnienie przepływu dóbr. Strategia zarządzania zapasami zwana Just-In-Time (z ang. dokładnie na czas) ma na celu zminimalizowanie zapasów i skrócenie cyklu produkcyjnego. Dostawcy unikają magazynowania produktów, co obniża koszty związane z utrzymaniem dużych magazynów. Dopiero w momencie popytu na dany produkt produkcja zostaje uruchomiona. Taka koncepcja przynosi wiele zysków, jak również stawia całą listę wyzwań.

Po pierwsze, system informacyjny zarządzania musi być na wysokim poziomie. Konieczny jest szybki przepływ informacji oraz dobra komunikacja. Dzięki temu jakiekolwiek błędy czy problemy są zauważane i eliminowane od razu. Po drugie, pracownicy produkcyjni są odpowiednio przeszkoleni i ciągle podnoszą kwalifikacje. Następnie odległości od odbiorcy są małe, podobnie jak zapasy produktów. Do tego konieczna jest niezawodna logistyka zaopatrzenia. Wtedy cały proces przebiega płynnie. Strategia Just-In-Time jest związana ze wschodnią filozofią Kaizen, która dąży do ciągłego doskonalenia i usprawniania wszelkich obszarów organizacji. Wdrożenie tej filozofii pozwoli na wyeliminowanie marnotrawstwa, a wniesie wartość.

JIT to system organizacyjny, który zwiększa wydajność pracy dzięki elastycznej organizacji pracy. Dostawy powinny być przygotowane w taki sposób, by mogły być rozładowane na linię produkcyjną w momencie dostarczenia. Będą również się odbywać często. Kontrolowanie i skracanie serii prowadzi do redukcji defektów i wysokiej jakości produktów.

Firma XBS Group (www.xbsgroup.pl) proponuje kompleksowe i dopasowane rozwiązania w zarządzaniu łańcuchu dostaw i zarządzaniu materiałami POS, aby cały proces był mało skomplikowany, a jak najbardziej korzystny. Jest wiele pomysłów, jak zwiększyć produktywność zapasów, a obniżyć koszty. Dowiedz się więcej tutaj.

Źródła:

http://lean-management.pl/just-in-time.html

http://www.governica.com/Just_In_Time#priorytety

http://www.logistyka.net.pl/bank-wiedzy/logistyka/item/86221-just-in-time-jako-metoda-poprawy-efektywnosci-procesu-logistycznego-przedsiebiorstwa

Podobne artykuły


13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 3191
8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 867
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60300
54
komentarze: 55 | wyświetlenia: 32327
53
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31094
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63177
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 64722
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23070
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28572
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28297
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23116
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26196
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska