Login lub e-mail Hasło   

Błędne koło przyczyny i skutku

Teoria Słowa
Wyświetlenia: 1.190 Zamieszczono 07/05/2015

Błędne koło przyczyny i skutku

 
"Człowiek badając relacje istniejące w otaczającym go świecie, dochodzi do wniosku, że wszystko ma przyczynę i skutek."

To zadnie - wymyślone przeze mnie - samo w sobie jest "zagadką" co do zasadności istnienia. 

Po pierwsze: cechą charakterystyczną ludzkiego języka jest trójdzielność: podmiot, orzeczenie, dopełnienie. Wszystko co opisuje człowiek podlega tej zasadzie. Czy istota posługująca się bardziej skomplikowanym układem gramatycznym, może wiedzieć o świecie więcej?

Po drugie: system wypowiedzi człowieka, jest liniowy tzn. po każdym słowie następuje kolejne słowo. Każda myśl, którą wypowiada człowiek ma następstwo liniowe: słowo po słowie. Czy istota, która potrafiłaby wypowiadać myśli równolegle tzn. jednocześnie wszystkie słowa na raz, wiedziałaby o świecie więcej?

Czy istnieje istota, która potrafiłaby odczytać Biblię jednocześnie tzn. rozumieć i odczytać słowa Biblii wszystkie na raz?

Po trzecie: język ludzki, którym próbujemy wyrazić to co myślimy jest narzędziem niedoskonałym, kreującym różnorodne formy znaczeniowe, z dokładnością do słowa które stosujemy. Przy czym znaczenie słów używanych, jest różne - różne są ich definicje, a co za tym idzie znaczeniowe interpretacje. Czy istnieje istota, która potrafiłaby uwzględniać wszystkie znaczenia (barwy) słów, które wypowiadamy?

Czy nie jest zatem tak, że odkrywamy tylko to co chcemy odkryć? Lub inaczej: czy nie odkrywamy tylko to, co można ograniczonym ludzkim językiem opisać? Każde zwierzę, ptak, owad postrzega oraz zmienia świat wokół siebie korzystając z ograniczonych "narzędzi" jakimi dysponuje. Czy narzędzie myśli człowieka, również poznanie tego świata nie ogranicza?

Na te i tym podobne pytania odpowiadam: nie wiem. Ale jednocześnie mam świadomość, że wszystkie zjawiska w świecie dzieją się jednocześnie. W każdym momencie tworzenia myśli zachodzi nieskończenie wiele jednoczesnych działań (iloczyn zdarzeń). Człowiek często uznaje, że jego myślenie w dużym stopniu jest od nich niezależne - myślenie odbywa się niezależnie od tego co dzieje się na zewnątrz. A jeśli ... wszystko co myśli człowiek jest całkowicie zależne od tej zewnętrzności?

Teza, o wpływie wszystkich jednoczesnych zdarzeń na to co w danym momencie myśli człowiek, prowadzi do stwierdzenia: myślenie pochodzi z zewnątrz - co wydaje się uzasadnione, jeśli przyjąć, że to kim jesteśmy teraz, zależało i zależy od naszego otoczenia - już od momentu narodzin (a nawet wcześniej). 

Wolna wola jest zatem wyborem (?) pomiędzy stanami, które wynikają z oddziaływań zewnętrznych. Subtelna zmiana zewnętrzna, może spowodować duże zmiany jakościowe w myśleniu człowieka (teoria chaosu - efekt motyla).

Jeżeli zewnętrzność decyduje o każdej naszej myśli, każdym działaniu - to co jest jej źródłem? Wierzący posługują się punktem odniesienia, którym jest pojęcie: Bóg. Ateiści wybierają punkt odniesienia: wielki wybuch. Oba znaczenia są niewytłumaczalne i wskazują na ograniczoność myślenia ludzkiego opierającego się na systemie przyczyna - skutek.
 

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1465
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 606
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1025
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 727
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 882
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 650
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 674
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 955
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 601
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 351
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 477
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 590
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 505
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 768
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 439
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Czy istota posługująca się bardziej skomplikowanym układem gramatycznym, może wiedzieć o świecie więcej?" - raczej nie, to w końcu tylko kwestia nazewnictwa. Jeśli mówimy "prędkość obiektu zależy od ośrodka w jakim się znajduje", kosmita może powiedzieć to w zupełnie inny sposób, ubrać w inne słowa, ale sens zachowa gdyż to jest prawda i fakt sprawdzalny.

"Czy istota, która potrafiłaby wy

...  wyświetl więcej

  gluptak,  11/05/2015

@SZKOLENIA.COM: " Jeśli mówimy "prędkość obiektu zależy od ośrodka w jakim się znajduje", kosmita może powiedzieć to w zupełnie inny sposób, ubrać w inne słowa, ale sens zachowa gdyż to jest prawda i fakt sprawdzalny."

Jest to prawda i fakt sprawdzalny w ramach aparatu myślenia właściwego człowiekowi. Sposób postrzegania świata przez człowieka, narzuca wygląd świata rozumiany (pojmowany) p

...  wyświetl więcej

@gluptak: nie do końca rozumiem - pytasz w artykule o to, czy istota posługująca się bardziej złożonym układem gramatycznym może wiedzieć o świecie więcej? - odpowiadam, że to nie sposób wysławiania się, skomplikowanie stopnia gramatyki itd determinuje naszą wiedzę. Słowa tylko pomagają wyrażać to co wiemy. A jeśli byśmy w ogóle byli niemowami - oznacza to, że będziemy głupi? Gramatyka jest czymś innym niż wiedza i może być niezależna od wiedzy a tym samym niezależna od pojmowania świata

  gluptak,  11/05/2015

@SZKOLENIA.COM: A czy nie jest tak, że wiedza jaką mamy wynika z gramatyki jaką się posługujemy?

Aby przekazać treść wiedzy, musimy używać określonego klucza gramatycznego. W języku ludzkim jest on w wiekszości przypadków taki sam: podmiot, orzeczenie, dopełnienie. Wyobraźmy sobie, że "ktoś" dla wyrażenia myśli stosuje, dwa rózne podmioty, dwa orzeczenia np. wzajemnie sprzeczne i dopełnien

...  wyświetl więcej

@gluptak: a wg. Ciebie większą praktyczną wiedzę o świecie posiada fizyk, biolog, chemik czy poeta? Ten ostatni charakteryzuje się bogatszym słownictwem, precyzją wypowiedzi bądź wyobraźnią pomagającą w nazywaniu zjawisk - kto ma większe praktyczniejsze pojęcie o świecie?

A niemowa? Co z osobami, które są niemowami? Czy oni (wg. takiego ujęcia) nie posiadają żadnej wiedzy tylko dlatego, że

...  wyświetl więcej

  nse,  07/05/2015

Płaszczak uwięziony w wymiarach XY, sprężynę będzie postrzegał jako koło przyczyny i skutku taki http://pl.wikipedia.org/wiki/Uroboros jednak gdy się doda wymiar Z można zobaczyć że to nie koło lecz sprężyna ;) , gdy doda się wymiar t wtedy można zobaczyć że ta sprężyna rośnie ... i ogona nie połyka tylko zostawia w przeszłości ;)

@Mariusz Kajstura: trzeba się wznieść na wyżyny postrzegania by dostrzec kompletny wzór :-)

To ciekawe, że teoria strun zakłada istnienie aż 21 wymiarów - gdy się zaczyna je poznawać, głowa momentalnie zaczyna boleć :-)

  nse,  07/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Trzeba wyjść poza swoje granice by wydostać się z więzienia ;) ... są ludzie którzy siedząc w wiezieniach są wolni i tą wolnością się cieszą :)
https://www.youtube.com/watch?(...)I3X-7e0

@Mariusz Kajstura: tak to prawda, przy czym pojmowanie aż 21 wymiarów jest naprawdę skomplikowanym zadaniem. Do 10 wymiarów można jakoś dobrnąć potem już jest gorzej: https://www.youtube.com/watch?(...)d1oXUTA

  nse,  07/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Ja to bardziej postrzegam jak zagnieżdżanie w sobie światów 4 wymiarowych w postaci sferycznych, takie piłki w piłkach ;) , czyli krotności 4 wymiarowe ...

@Mariusz Kajstura: jednak żyjemy w 4 wymiarach, które siłą rzeczy traktujemy jak jedność

  nse,  07/05/2015

@SZKOLENIA.COM: żyjemy w swoich 4 wymiarowych sferach :)

@Mariusz Kajstura: ale nie mamy jakby możliwości znalezienia się tylko w jednej wybranej sferze, jesteśmy poniekąd zmuszeni żyć w czterech naraz :-)

  nse,  07/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Każdy człowiek wraz z swoją świadomością stanowi swoją 4 wymiarową sferę , te sfery się przenikają wzajemnie uzupełniają tworząc zbiorowe sfery świadomości ... w których poruszają się indywidualne sfery świadomości ...

@Mariusz Kajstura: zgadza się, dlatego napisałem, że nie mamy możliwość przejść z jednej wybranej i w niej być do innej wybranej :-)

  nse,  07/05/2015

@SZKOLENIA.COM: .., w każdej sekundzie przenikasz przez kilka sfer świadomości jednocześnie jednak świadomie postrzegasz to liniowo ... jedno po drugim ... Próbując to porządkować w sekwencje zdarzeń zaczynasz dostrzegać chaos bo pamięć podpowiada różna zdarzenia jakie miały wpływ a w rzeczywistości były równoległe czasie ... czyli przyczyna wywołana splotem przyczyn skoncentrowanych w punkt czasowy ;)

"Po drugie: system wypowiedzi człowieka, jest liniowy tzn. po każdym słowie następuje kolejne słowo. Każda myśl, którą wypowiada człowiek ma następstwo liniowe: słowo po słowie. Czy istota, która potrafiłaby wypowiadać myśli równolegle tzn. jednocześnie wszystkie słowa na raz, wiedziałaby o świecie więcej?

Czy istnieje istota, która potrafiłaby odczytać Biblię jednocześnie tzn. rozumieć i odczytać słowa Biblii wszystkie na raz?" - ciekawe jest to pytanie

  nse,  07/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... przyczyna ze zbiegu okoliczności pochodząca z tysiąca wątków splecionych w jedną przyczynę w jednym punkcie czasowym ... jak to opisać precyzyjnie i z szczegółami ?? Potrafisz sobie to wyobrazić , a co dopiero opisać ??

@Mariusz Kajstura: nie potrafię :-) dlatego rozważamy to w kontekście kosmitów :-)

  gluptak,  11/05/2015

Zagadnienie 1: Czy to co jest kwadratowe może odkryć to co jest okrągłe?

Prostokąt poznaje swoje otoczenie poprzez odczuwanie styku z innymi obiektami. Styk z obiektem zakrzywionym (np. kołem), "poinformuje" prostokąt o istnieniu punktu (punktów). W dużym przybliżeniu prostokąt (tak jak człowiek), przyjmie istnienie odcinka prostego pomiędzy dwoma punktami koła. To przybliżenie jest wystar

...  wyświetl więcej

@gluptak: ale cały czas rozpatrujesz kwestie posiadania wiedzy przez złożoność słownictwa - gramatyki.
To, że linia prosta w rzeczywistości i pewnych ujęciach prosta nie jest jest oczywiste a nazwa ma jedynie za zadanie uprościć zagadnienie. To nie znaczy, że nasze pojmowanie jest błędne - jest dostosowane do sytuacji i potrzeb. To, że proste nazywamy prostym gdy nie jest w ujęciu dokładnie ...  wyświetl więcej

  nse,  11/05/2015

@gluptak: "Czy to co jest kwadratowe może odkryć to co jest okrągłe?" Wspaniała koncepcja przylegania percepcji do rzeczywistości :) ... hmm może zamiast stosować tyle wymiarów wystarczy opisywać rzeczywistość o współrzędne sferyczne i poziomy gęstości przylegania obserwatora do badanego obszaru czasoprzestrzennego ??

  gluptak,  11/05/2015

Zagadnienie 2: Człowiek tak myśli jak chodzi.

Przyczyna i skutek w ludzkim rozumowaniu wynikają ze sposobu w jaki człowiek się porusza. Każdy następny krok jest konsekwencją poprzedniego - sposób chodzenia człowieka, określa (również) jego sposób myślenia. Jeśli przyjąć tę analogię, to wydaje się oczywiste, że podobnie jak chodzenie, ludzkie myśli zataczają różne krzywe, spirale itp. W prz

...  wyświetl więcej

@gluptak: nadal nie dowodzi to tezy, że istota posługująca się GRAMATYKĄ bardziej złożoną może być inteligentniejsza.

Oczywiście w opisie postrzegania masz pełną rację i jak najbardziej popieram te spostrzeżenia.

  nse,  11/05/2015

@gluptak: ... hmm tak mi przychodzi do głowy że pewne koło przyczynowo skutkowe tworzy się w naszej ograniczonej głowie, potem jeżdżąc tym kołem po wielowymiarowej przestrzeni, dostrzegamy tylko te elementy które wpisują się w nasze koło, czasem zdarza się że najedziemy nim na jakiś znajdujący się na drodze kamyk, który zamieni nasze koło w koło zósemkowane i odtąd zaczynamy dostrzegać to czego do tej pory nigdy nie widzieliśmy ??

@Mariusz Kajstura: taką historię tez wyczytałem.
Odbywa się mecz piłki nożnej na którą zaproszeni zostali kosmici (jako goście wydarzenia na trybuny). Ci kosmici nie dostrzegali barwy białej i czarnej - przedmioty o tych barwach były przezroczyste!
Mecz się zaczyna, kosmici widzą jak pewna grupa osób biega tam i z powrotem wykonując różne manewry. Często się przewracają, machają ręko ...  wyświetl więcej

  nse,  11/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Wspaniały przykład, potem ten co zauważył musi przekonać pozostałych że w całej dotychczasowej teorii wkradła się nieścisłość ;) U ludzi kiedyś za takie "nieścisłości" palono na stosie, dziś wyszydza :( , by odpowiedzieć na pytanie kosmitów ( po co ?? ), kosmici musieli by też poczuć ludzkie emocje ;)

@Mariusz Kajstura: "Kiedyś za takie "nieścisłości" palono na stosie, dziś wyszydza :( " - może dlatego człowiek tak późno za oficjalne nauczanie przyjął, że to nie słońce wokół ziemi lecz ziemia wokół słońca krąży.

Dziś faktycznie jeszcze wiele rzeczy się wyszydza, ale to może być efektem tego, że bardzo duża część "badaczy" prezentuje swoje założenia czy wyniki eksperymentów wychodząc z błędnego pojmowania jakichś ogólnych założeń, które chcą obalić lub uzupełnić.

  nse,  11/05/2015

@SZKOLENIA.COM: http://eiba.pl/nzs5o zauważyłeś jak się wątki połączyły ??

@Mariusz Kajstura: niczym poszukiwanie jednolitej teorii ewolucji Wszechświata, znajdziemy szanse na połączenie wszystkich artykułów na EIOBIE :-)

  nse,  11/05/2015

@SZKOLENIA.COM: kto wie :DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska