Login lub e-mail Hasło   

Rodzaje soczewek w okularach

Soczewki to kluczowe elementy każdych okularów, które odpowiadają za właściwą jakość widzenia. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają tak samo, jednakże w rzeczywistości...
Wyświetlenia: 476 Zamieszczono 07/05/2015

Soczewki to kluczowe elementy każdych okularów, które odpowiadają za właściwą jakość widzenia. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają tak samo, jednakże w rzeczywistości różnią się między sobą rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, mocą, konstrukcją i przeznaczeniem. Ze względu na to można podzielić je na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę pewne kryteria.

Materiał:

  1. Soczewki szklane (inaczej mineralne) – to rodzaj soczewek, który powstał najwcześniej. Są cienkie i dość odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania. Niestety są cięższe, trudne w obróbce i można je stosować wyłącznie w pełnych oprawach.
  2. Soczewki plastikowe (organiczne) – produkowane przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii. Są lekkie, wytrzymałe i odporne na stłuczenia. Z reguły pokrywa się je specjalnymi powłokami, które chronią ich powierzchnię przed powstawaniem na niej zarysowań. Ich jakość i przejrzystość jest tak dobra, jak soczewek szklanych. Można je stosować w oprawach pełnych i na żyłkę.
  3. Soczewki poliwęglanowe – są bardzo cienkie, lekkie i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Najczęściej pojawiają się w okularach stworzonych dla sportowców i osób aktywnych, ponieważ wykazują dużą wytrzymałość na upadki i uderzenia. Odpowiednie do każdego rodzaju opraw.

Index:

Index to parametr określający współczynnik załamania światła. Soczewki o bardzo wysokim „indexie” są cieńsze i lżejsze od standardowych. W soczewkach szklanych wynosi on 1,5, natomiast w tych wykonanych z innych materiałów może osiągnąć pułap 1,9. Najczęściej stosuje się je u osób z dużymi wadami refrakcji lub w okularach o bardzo dużych oprawach, służących korekcji niewielkiej wady wzroku.

Moc i geometria:

  1. Soczewki dodatnie (skupiające) – inaczej określa się je mianem „plusów”, stosowane u osób z nadwzrocznością.

  2. Soczewki ujemne (rozpraszające) – inaczej nazywane „minusami”. Stosowane w okularach używanych przez osoby z krótkowzrocznością.  

Konstrukcja:

  1. Soczewki sferyczne – najpopularniejszy rodzaj szkieł. Ich budowa stanowi wycinek sfery. Najlepszą widoczność obrazu zapewnia środek soczewki, natomiast w jej obszarach peryferyjnych staje się on zniekształcony i zamazany. Odpowiednie do korekcji nadwzroczności i krótkowzroczności.
  2. Asferyczne – odpowiednie dla osób z astygmatyzmem, ponieważ zapewniają doskonałe widzenie. Nie powodują również zniekształcenia lub rozmazania obrazu. Warto dodać, że są cieńsze od sferycznych i umieszcza się je bliżej wewnętrznej powierzchni oka.

Przeznaczenie i budowa:

  1. Soczewki jednoogniskowe – pozwalają na skorygowanie jednej wady wzroku – krótkowzroczności lub nadwzroczności. Można je nosić na co dzień, zakładać do czytania, oglądania telewizji lub pracy przed komputerem. A zatem, korzysta się z nich przy wykonywaniu jednej czynności.
  2. Soczewki dwuogniskowe – złożone są z dwóch obszarów o różnej mocy. Górny obszar służy do korygowania patrzenia w dal, natomiast dolny – do patrzenia z bliska. Niestety nie korygują odległości pośrednich. Nadają się do noszenia na co dzień.
  3. Soczewki progresywne – innowacyjne szkła, które wyposażone są w tzw. „płynną ogniskową”. Korygują widzenie dali, bliży i odległości pośrednie, więc stanowią lepszą wersję soczewek dwuogniskowych. O wiele lepiej się też od nich prezentują, ponieważ wyglądają tak samo jak jednoogniskowe.

Artykuł przygotowano dzięki pomocy firmy Eyemasters.pl.

Podobne artykuły


14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 666
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 600
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 918
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 954
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1104
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 689
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 790
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 659
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 827
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 852
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 498
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 419
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 772
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 566
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 536
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska