Login lub e-mail Hasło   

Człowiek wyobrażeniowy

Teoria Słowa
Wyświetlenia: 1.195 Zamieszczono 20/05/2015

Człowiek jest istotą "wyobrażeniową", tzn. każdej koncepcji, teorii przez niego wymyślonej towarzyszy bardziej lub mniej wizualne jej wyobrażenie. I tak, powszechnie człowiek wyobraża sobie cząsteczki jako kulki: kulką w ludzkim wyobrażeniu jest proton, elektron, atom itp. - bo tak podpowiada mu intuicja.

Podobnie jest z wyobrażeniem Boga. Intuicja podpowiada człowiekowi, że ma on postać ludzką oraz wszystkie cechy (emocje) które posiada człowiek. Takie wyobrażenie ma swoje uzasadnienie np. w teorii wieloświatów, w której istnieje nieskończenie wiele wyobrażeń tej samej akcji. W jednym z wariantów tych wyobrażeń, Bóg ma postać ludzką.

Zasada wzajemności dopuszcza możliwość istnienia takiego świata jaki sobie wyobrażamy tzn. świat wygląda tak, jak chcemy żeby wyglądał. Fizycy wymyślili np. pewną wizualizację pod nazwą "czarna materia" lub "ciemna energia", żeby uzasadnić to czego nie można zobaczyć, a co ponoć wypełnia ponad 90% Wszechświata.

Przez stulecia człowiek wierzył, że Ziemia jest płaska - i ta wizualizacja mu wystarczała. Mówimy, że w owych czasach człowiek był zacofany. Mówimy też, że człowiek się rozwijał - rozwijał metody badawcze i udowodnił, że Ziemia jest okrągła. Dawną wizualizację zastąpiła nowa - człowiek jednak w swoim wnętrzu się nie zmienił. Pozostał tak samo zagubiony i poszukujący odpowiedzi o sens życia. Kolejne technologiczne wizualizacje nie są w stanie rozwiązać tego problemu.

Kiedyś zadałem takie pytanie: czy gdyby nie było Newtona, prawo grawitacji zostałoby odkryte? A teoria względności - czy istniałaby gdyby nie było Einsteina?
Wielkie mózgi kreują świat taki, jaki akceptujemy - i to one decydują o tym czego uczymy się później z podręczników.

Zasada wzajemności uczy nas, że spośród wielu wyobrażeń świata istnieje także ten, w który wierzymy. Jest tylko kwestią prawdopodobieństwa - większego lub mniejszego, czy nasz wyobrażeniowy świat jest bardziej czy mniej akceptowany. A akceptacja jest mierzona liczbą zwolenników. Obecnie duża liczba ludzi wierzy w świat technologii, a mniejsza np. w "czary-mary", ale może przyjść czas gdy te proporcje zostaną odwrócone ... nawet jeśli obecnie wydaje nam się to niemożliwe.

Zatem wszystkie teorie (wizje) świata są równoważne (czytaj: prawdziwe), a to co jedynie je różni, to liczba zwolenników, która poszczególne teorie popiera - i dla tych teorii-wizji - często wzajem się niszczy ...

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2218
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 914
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1569
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 489
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 980
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1333
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1029
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 746
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1043
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 738
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 675
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1011
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 557
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 557
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 620
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"czy gdyby nie było Newtona, prawo grawitacji zostałoby odkryte? A teoria względności - czy istniałaby gdyby nie było Einsteina?" - wielu by doszło przed nimi do tych prawd i mechanizmów kierujących prawami przyrody gdyby nie kościół i inkwizycja. Niestety czasy, gdzie można było w pełnym spokoju bez miecza nad głową badać prawidłowości świata, weryfikować je na drodze dyskusji i wygłaszać tak, by ...  wyświetl więcej

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... nie mam się tu czego czepić ;)

@Mariusz Kajstura: ja nie mam pomysłu jak dać Ci powód do przyczepienia :-)

Ale możesz to rozwinąć na zasadzie - co by było gdyby nie Newton czy Einstein przy zachowaniu takiego stanu historii ludzkości jaki miał miejsce? :-)

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Nawet zostawiając ich na miejscu , pozostaje ilu z ich otoczenia i poprzedników dało im podwaliny pod ich teorie ?? , jednak zostali uznani tylko oni, a resztę przykryła mgła zapomnienia ... dając potomnym wypaczony obraz rzeczywistości naukowej :(

@Mariusz Kajstura: o ile mi wiadomo, Einstein budując swoją teorię oparł ją o założenia innych badaczy (głupio przyznać ale nie pamiętam ich nazwisk, mimo, że w fizyce często się one przewijają) i jak najbardziej chciał ich wpleść do swojej pracy i też postawić ich na równi w tworzeniu TW. Jednak osoby zainteresowane uznawały TW za herezję i sami nie dowierzali jej konsekwencją, nie chciały być z ...  wyświetl więcej

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: By potwierdzić teorie jesteśmy w stanie dokonać badań, gorzej z potwierdzeniem historii która bada archiwa i starą prasę ... itp ... wtedy prawda Historyczna staje się mocno wykrzywiona choćby ze względów propagandowych ..., łatwiej badać co niż kto ...

@Mariusz Kajstura: teraz ja nie mam się tu czego przyczepić :-)

  gluptak,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM:
Są granice poznania, których człowiek nie może przekroczyć. Te granice - w skali mikro - są wyraźnie widoczne: to co logiczne w świecie nas otaczającym traci swoją logiczność w wymiarze kwantowym. Stwierdzamy np. że coś bardzo małego może być jednocześnie falą i materią. Jeżeli chcemy obserwować właściwości materialne, konstruujemy urządzenie zaprzęgające nasze myślenie mate ...  wyświetl więcej

@gluptak: "Są granice poznania, których człowiek nie może przekroczyć. Te granice - w skali mikro - są wyraźnie widoczne" - w skali makro także są wyraźnie widoczne. Jedyne co nie jest ograniczone to nasza wyobraźnia.

Swoją drogą, skądś skopiowałeś 3/4 swojego komentarza, bo cały ten wpis z jakiejś książki kojarzę :-)
Chyba, że przytoczone zasady są tak już oczywiste dla fizyki kwan

...  wyświetl więcej

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: " teraz ja nie mam się tu czego przyczepić :-) " ... zawsze możemy rozpocząć nową rozmowę dotyczącą podobieństw i różnic metodologi pomiarowej stosowanych w naukach ścisłych, a naukach humanistycznych ... ;)

@Mariusz Kajstura: występują jakieś pomiary w naukach humanistycznych które można uznać za naukowe?

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... jest zasada korespondencji ;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Z(...)C5%9Bci

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... ankiety i takie tam, z których później sporządza się statystyki ... mniej lub bardziej prawdopodobne ;)

@Mariusz Kajstura: badania ankietowe/statystyczne są jak fizyka kwantowa - nigdy nie wiadomo co gdzie i kto a ze wszystkiego można obliczyć jedynie prawdopodobieństwo :-))))))

  nse,  21/05/2015

@gluptak: Gdy się skupi uwagę na zachowaniu pojedynczych cząstkach elementarnych będzie się widziało chaos, jednak gdy spojrzy się na ich zachowanie w skali makro zacznie się dostrzegać regularności i harmonie ..., taką mam teorię ;)

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: zgadza się z tym że fizyka kwantowa nie sprecyzowała jeszcze wpływu świadomości na zachowanie się cząstek elementarnych ... ;) Choć problem wpływu pytania na odpowiedź to właściwie zasada nieoznaczoności, tak przypuszczam ??

@Mariusz Kajstura: w sensie ankietowany to ta cząstka elementarna? :-)

W tej drugiej części wypowiedzi jest sporo racji

@Mariusz Kajstura: " jednak gdy spojrzy się na ich zachowanie w skali makro zacznie się dostrzegać regularności i harmonie ..., taką mam teorię" - teoria całkiem słuszna - to świat mikro tworzy świat makro. Nikt nie powie przecież, że "drzewo" jest nielogiczną konstrukcją, bez składu i ładu :-)

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: "w sensie ankietowany to ta cząstka elementarna?" ... na potrzeby modelu myślowego można by tak przyjąć ??

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... dokładnie to mam na myśli ;)

  Remter,  20/05/2015

Bez wyobraźni nie istnieje dobroć ani mądrość... https://www.youtube.com/watch?(...)sdIXhK4

@Remter: "Bez wyobraźni nie istnieje dobroć ani mądrość" - tylko to są pojęcia względne i dla każdego znaczą coś innego. Dla mnie dobrym i czymś normalnym może być okradanie innych a dla innych czymś zupełnie przeciwnym :-)

  Remter,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Dla jednostki ... lecz ogół uzna kradzież za coś krzywdzącego... i nie zaliczy do dobra. Człowiek umiejący wyobrazić krzywdę jaką uczyni kradzież... jednocześnie poczuje ją i nie będzie w stanie jej wyrządzić... To prawda... iż osoby bez niej ... to tak jakby bez duszy... a może to tylko hybrydy ?

@Remter: zgadza się, ogólnie w społeczeństwie obowiązują pewne normy, które jak przekroczymy to zostanie nasze zachowanie uznane za niewłaściwe. Jednak można to robić tak, że i tak to niewłaściwe zachowanie znajdzie wielu pochlebców - przykładów można szukać w polityce :-)

  nse,  20/05/2015

@Remter: Niestety nieliczni potrafią rozsądnie korzystać z wyobraźni :(

@Mariusz Kajstura: Pomaga nam w tym Sumienie, jakie każdy, jako dar na drogę otrzymał... o ile go nie zbeształ... zagłuszając grzesznym życiem...

@SZKOLENIA.COM: Politycy to lalki z teatru zwanego Pinokio... odgrywają jedynie rolę zapisaną w scenariuszu napisanym dla własnej korzyści.. dlatego oni nie są tymi, na których można liczyć i pokładać nadzieję ....

@Remter: a ci co ich wybierają tym samym popierając ich przekręty, które robione przez szarego człowieka są piętnowane? Czy sami nie przyczyniamy się do wychwalania tego co sami uznajemy za krzywdzące?
W końcu politycy stanowią część społeczeństwa, co więcej, mają możliwość organizowania nam życia!

Życie nie jest białe albo czarne. To, że coś uważasz za krzywdzące i ja tak samo, nie

...  wyświetl więcej

  Remter,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Dlatego ta nienawiść jednych do drugich jest zakodowana i jest rzeczywista ... Kłamstwo zwycięża i nawet anielska mowa nic tu nie pomoże... ... https://www.youtube.com/watch?(...)ngzIosk

@Remter: myślę, że to kwestia naszego uwarunkowania. Od dekad Polak uchodzi za cwaniaka, skoro uchodzi za cwaniaka i to nam się w głowach koduje to automatycznie koduje nam się brak ufności a co za tym idzie wieczną wojnę każdego z każdym byleby jednostka jak najwięcej się nachapała. Cieszymy się, gdy ktoś kogoś krzywdzi (polityk robiący przekręty krzywdzi wielu swoich obywateli) ale i tak znajdą ...  wyświetl więcej

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... czyli do póki się nie zrobi z tą mentalnością porządku, to na lepsze nie ma co liczyć ??

"Zatem wszystkie teorie (wizje) świata są równoważne (czytaj: prawdziwe), a to co jedynie je różni, to liczba zwolenników, która poszczególne teorie popiera - i dla tych teorii-wizji - często wzajem się niszczy ..." - rozumiem, że ten zwrot jest słuszny w obrębie danej grupy zwolenników konkretnej teorii/idei tak? Bo gdy ktoś uzna, że 2+2=5 i znajdzie popleczników - dla nich to może być prawdziwy wynik ale dla innych będzie to kompletną abstrakcją

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: W pewnym sensie tak , pozostaje kwestia dopuszczenia wizji do weryfikacji przez rzeczywistość ??

@Mariusz Kajstura: no właśnie tu masz przykład przepuszczenia wizji przez rzeczywistość :-). Ci co nie wierzą w weryfikacje i zostają przy swoim będą uznawali swoje 2+2=5 za prawdę

  nse,  20/05/2015

.... hmm dostrzegam tu "Bóg ma postać ludzką." pewną nieścisłość ... może powinno być Bóg ma istotę ludzką. , dla mnie istota i postać to całkiem różne kwestie ??

  nse,  20/05/2015

" A akceptacja jest mierzona liczbą zwolenników. " ... w takim razie gówno to rarytas, bo przecież miliardy much nie mogą się mylić :D
W nauce i polityce nie może być rywalizacji, przecież chodzi o liczbę jaka dobiegnie do mety nie zaś o czołówkę jaka do niej zmierza ;) ... rywalizacja to kiepski motywator społeczny, bo stymuluje nieczystą grę ??

@Mariusz Kajstura: hehehe wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że człowiek jednak nie zatrzymał się w swojej ewolucji na poziomie muchy, lecz znacznie bardziej rozwinął, zatem mucha tutaj chyba jednak nie może być wyznacznikiem PRAWDY czy FAŁSZU ani też dobrego smaku i gustu ;-)

Mucha akurat z tego co wydalamy wybiera dla siebie elementy spożywcze i jej organizm oraz jej budowa ciała są do tego przystosowane :-)

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Czego więcej much czy ludzi, mądrych czy głupich ??

@Mariusz Kajstura: chyba więcej much ale co to zmienia? :-)

Co do "głupi" "mądry" - tutaj ryzykownie jest się określać, gdyż samemu można wyjść na "głupca"
Każdy ma swój rozum, a jak go wykorzystuje, weryfikuje życie - jego osobiste przede wszystkim

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: tylko na czym mądrość polega ?? ... na ilości słuchaczy czy zgodności swoich teorii z rzeczywistością ??
Wspaniale trafiony i sformułowany artykuł :)

@Mariusz Kajstura: trudno określić i prawda leży pewnie po środku. Starzy Indianie żyjący zgodnie z naturą, słuchający jej rytmu i oddechu pod wieloma względami są inteligentniejsi od badaczy pracujących w CERN :-)

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... i do radzenia sobie z rzeczywistością nie potrzebują tylu gadżetów ;)

@Mariusz Kajstura: dokładnie :-)

i teraz sam odpowiedz na pytanie czy więcej jest głupich czy mądrych? :-)

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... hmm może od tej statystyki ważniejsze jest kim się okaże ja w przyszłości ??

@Mariusz Kajstura: sam to pytanie zadałeś :-)
Prawdopodobnie drugie pytanie jest ważniejsze bo każe nam odpowiednio postępować tu i teraz

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... no właśnie nasza rozmowa mi to teraz uświadomiła :)

  Henear,  20/05/2015

- "Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata."
amen

  nse,  20/05/2015

@Henear: .. każdy człowiek musi podejmować decyzje dotyczące jego przyszłości, w oparciu o to co wie i czuje ... jeśli decyzja nie trafiona oznacza to błąd w wiedzy lub wyobrażeniu o przyszłości czasem obu ..., i podejmuje kolejna decyzje koryguje błędy czy je olewa ... itd ...

@Henear: powiadasz życie jak w matrixie? :-)

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... matrix to oderwanie od rzeczywistości no ale takie wybory też są dokonywane :)

@Mariusz Kajstura: ale dlaczego oderwanie od rzeczywistości? Może Matrix stanowi odrębną rzeczywistość i w ten sposób nie dojdziesz co jest bardziej rzeczywiste? :-)

  Henear,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Dzielą nas różne interpretacje tych samych wydarzeń, ktoś może odebrać coś całkowicie inaczej poprzez filtry zainstalowane w swojej głowie.
Taki własny osobisty matrix.
Ten kto umie manipulować społecznymi wyobrażeniami staje się człowiekiem władzy.
Hmm, ciekawe czy w duchowym świecie za pieniądz robi wiara.
Wiara = moc?

@Henear: "Hmm, ciekawe czy w duchowym świecie za pieniądz robi wiara. " - kolejna interpretacja - czy duchowy świat istnieje?

"ktoś może odebrać coś całkowicie inaczej poprzez filtry zainstalowane w swojej głowie." - zgadza się, poziom wiedzy, wiary i doznań nigdy nie jest identyczny u dwóch różnych osób

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: .. jak się odłączy wtyczkę od zasilania wtedy się zobaczy ;)

@Mariusz Kajstura: to czas szukać wtyczki - tylko ktoś potem musi ją z powrotem włączyć :-)))

  nse,  20/05/2015

@Henear: ... , a są tacy co myślą złoto = pieniądz :) ... pokombinowano i uwierzono że pieniądz to władza :) ... więc się wierzy w wypchany portfel bardziej niż rodzicom ... Pieniędzy można wyprodukować dowolnie wiele, zaczyna brakować naiwnych co tym pieniądzom nadadzą rzeczywistą wartość ...

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... hmm po co ??

@Mariusz Kajstura: żeby wrócić, gdy po wyjęciu wtyczki nic nie będzie :-)

  nse,  20/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... do czego wrócić ?? ... jeśli matrix okaże się nierzeczywisty zniknie, a jeśli rzeczywisty wtedy zasilania nie potrzebuje, w obu przypadkach rzeczywistości będzie lżej ..., a z nas zostanie tylko tyle co rzeczywiste ;)

@SZKOLENIA.COM: Po wyjęciu wtyczki, zapalimy wielkie ognisko.

@Mariusz Kajstura: Jeśli jest animacja to jest i animator, jeśli jest ułuda i matriks to jest prawdziwa rzeczywistosć, bo gdyby tak nie było istoty z matriksa nie prągnęłyby się wydostać do świata którego nie ma. W ogóle nie powstałaby w nich refleksja, że to może być matriks czyli niewiele prawdziwej rzeczywistości - tylko fakt, że jest w nas, w naszej tożsamości coś spoza matriksa, i ten fakt mo ...  wyświetl więcej

  Henear,  20/05/2015

@kamil30: Tęsknimy do wielkich rzeczy, tym większych im większe jest cierpienie które to pragnienie powoduje.
Tak się rodzą ideały i chęć naprawy świata.
Czy więc nie tęsknimy tylko do tego co możemy sobie wyobrazić?
Czy tęskniłbyś do rzeczy w które wierzysz jeśli wcześniej nie przeczytałbyś na ten temat?
Szukałeś wiedzy ponieważ czułeś że potrzebujesz mapy by wiedzieć ...  wyświetl więcej

  kamil30,  20/05/2015

@Henear: Jezus mówił podobno, że nie przyszedł przynieść pokoju na ten świat (bo nie da się go uczynić rajem ani ulepszyć i naprawić) ale miecz mentalnego odłączenia- aby właśnie wzbudzić tą odwieczną, nienazwaną tęsknotę pewnych dusz za wiecznością, tęsknotę która jest jak nić ariadny prowadząca poza matriks, do Domu Ojca.

Ta odwieczna, nienazwalna tęsknota nie jest tęsknotą za czymś co m

...  wyświetl więcej

  Henear,  20/05/2015

@kamil30: W moim przypadku to chęć porzucenia własnej osobowości, starych zelżałych nienawiści, żalu i niezrealizowanych marzeń.
Porzucić siebie by odzyskać siebie - siebie prawdziwego, ale ciężko jest to uzyskać w tym świecie gdzie codziennie trzeba zmieniać twarze jak maski by przeżyć, czy to praca czy relacje w które jest się uwikłanym.
Zniknąć, rozpłynąć się - tworzyć, podziwiać, ...  wyświetl więcej

  kamil30,  20/05/2015

@Henear: Jeśli znasz angielski to gorąco polecam Ci to wideo...Jeśli wierzysz w Boga staraj się o nim myśleć często, tęsknić za nim szczerze - pragnąc tylko jego, wyzwolenia a nie jakiejkolwiek rzeczy z tego marnego świata....Bóg wysłuchuje szczerych tęsknot...Bardzo pomocna jest też medytacja, skupianie się z zamkniętymi oczami na punkcie między oczami, brwiami. Napisałem jakiś czas temu art na t ...  wyświetl więcej

  kamil30,  20/05/2015

@Henear: Skupiając się na czole, wyciągamy świadomość i uwagę z ciała, z centrów iluzji - uwaga jest rozproszona po świecie zewnętrznym i w niższych centrach - zdala od centrum oczu, gdzie nasza dusza spleciona jest kajdanami z umysłem a my działamy z niższych poziomów niewolników umysłu i karmy. Dlatego bardzo ważne jest wciągnięcie świadomości do wewnątrz. Święci w czasie duchowej inicjacji przy ...  wyświetl więcej

@kamil30: Honorami :-)

@kamil30: Czasami bawię się w grę umysłową polegającą na obserwacji siebie i swojego otoczenia, bez udziału swojej osobowości.Obserwacja i działania z punktu widzenia trzeciej osoby.
Nie utożsamianie się z sobą, coś jak postać w grze komputerowej, nabieram przez to dystansu i postrzegam zdecydowanie więcej.
Komentarz w myślach typu, "Henear odczuwa złość ponieważ autobus spóźnia się ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: a jak zostanie z nas coś czego nie kontrolujemy bez dotychczasowej świadomości i osobowości? :-))) chyba lepiej się asekurować co? :-)

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: No właśnie trzeba wiedzieć co warto asekurować i o co dbać, a co olać ... wygląda na to że tego nie wiemy, mieszamy rzeczywistość z tworami wirtualnymi :(
Z tym wyjęciem wtyczki to żartowałem, zdaje sobie sprawę z tego że to nie takie proste, najpierw należałoby się zastanowić z jakich czynników narodził się człowiek wyobrażeniowy i jego matriks ?? Myślę że z wielopokoleniow ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: czyli komentarz jak najbardziej wpisuje się w sam temat artykułu - wyobrażenia czyli sen czy jawa? Co jest snem a co jawą? Co jest dla nas bardziej a co mniej ważne? Czy dostrzegamy nasze własne JA w każdym momencie naszego życia i czym jest to własne JA?

Bardzo ważne pytania na które nie odpowiemy jednoznacznie.

Druga część Twojej wypowiedzi dotyczy motywacji, z

...  wyświetl więcej

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Najpierw to trzeba sobie uświadomić problem i go zdefiniować, do póki się będzie na niego ślepym nic nie ruszy ... Jakoś do tej pory wielcy reformatorzy tego nie dostrzegają i jadą po pozorach :(
Ps.Wspaniała opina ;)

@Mariusz Kajstura: zgadza się, ale zawsze w takim przypadku trzeba zacząć od samego siebie

P.S. Dzięki :-)

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Cały czas tak głoszę i nad samym sobą się wkurzam bo prokrastynacje widzę w sobie :( ... w tej kwestii potwierdzają się słowa z Biblii o oku i belce ... czyli jest powód że Prokrastynacja liczy sobie sporo lat :(

@Mariusz Kajstura: taka nasza natura. To człowiek chce pracować i wysilać się a natura w swoim naturalnym kształcie dąży do "lenistwa" :-)
Rzeka zawsze spływa ze skały, woda zawsze leje się z góry, podrzucony przedmiot zawsze opada w dół, zwierzę zawsze będzie odpoczywać do póki nie poczuje głodu lub konieczności kopulowania czy budowania schronienia.

Ciekawska natura człowieka i chęci poznawcze wyrywają nas z tego naturalnego (ale jakże uzasadnionego) lenistwa :-)

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Faktom tylko idioci przeczą ;) , czyli mamy do czynienia z jedną ( energią ) o przeciwnych zwrotach fizyczna postać energii wynikająca z praw fizyki i Duchowa postać energii wynikająca z determinacji życia ?? ... teraz która postać energii w nas dominuje ?? ... której postaci się poddajemy ?? ... prawu entropii czy prawu życia ??

@Mariusz Kajstura: a nie jednej i drugiej? Mózg wysyła i odbiera fale elektromagnetyczne, Twoja duchowość to kwestia spirytystyczna - niefizyczna.

  gluptak,  21/05/2015

@Henear: @Henear: Ha ... ! To jest wtedy, gdy człowiek "nikt" wychodzi na moment z morza zdarzeń, staje na brzegu i obserwuje fale, szamoczące się, kłębiące się - fale naszych pragnień. W tym jednym momencie jest obserwatorem samego siebie i wszystkich falujących kłębiącym się razem z nim pragnień innych.

... przez ten jeden moment - tu i teraz - poza morzem zdarzeń, rozumie, czym jest życ

...  wyświetl więcej

@gluptak: z tym, że my w tym morzu mamy trochę więcej możliwości niż ryba w morzu wody :-)

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: fala elektromagnetyczna to też awers i rewers ;) Nie tylko moja Duchowość ale i Twoja i wszystkiego co żyje, Duchowość oparta na ponadczasowej woli Życia jako wspólny mianownik wszystkiego co żywe :) ..., w tym kontekście nie ma moje twoje jest nasze ;) ... nie można dla własnej woli życia niszczyć czyjegoś domu i porządku zabierając mu tym jego wolę życia to niekwestionowany szacunek dla woli życia ma uporządkować harmonie życia ...

  nse,  21/05/2015

@gluptak: ... tylko człowiek nikt, po takim doświadczeniu zyskuje nową świadomość i zobaczył co może olać, a co pielęgnować i pilnować ;)

@Mariusz Kajstura: ja to tylko dla zobrazowania uosobiłem z Tobą :-)
Widzę tutaj wpływ Kamila :-D

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... Kamil postrzega podobnie bo studiuje dzieła uznanych mistyków, ja piszę o tym co zobaczyłem w chwili "wyjścia z morza zdarzeń" którą opisał głuptak :) ..., gdy się takie doświadczenia zbierze do kupy okażą się być spójne :) Falowy opis funkcjonowania rzeczywistości jest o wiele spójniejszy niż materialny opis jej funkcjonowania ..., sam się przyjrzyj tym dwóm opisom i wyrób sobie opinie :)

@Mariusz Kajstura: Mariusz ale ja się z tym zgadzam, po prostu nie mam co do dodania gdyż nic nowego nie wprowadzę.

Może jednak - przypomniały mi się słowa Platona "człowiek nawet zakuty w kajdany może być wolny". sęk w tym, by oddzielić to co materialne od tego co duchowe. Zabierając komuś dom, krępując jego kończyny, obnażając ze wszystkiego co posiada, nigdy nie złapiemy w klatkę jego m

...  wyświetl więcej

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: http://www.cda.pl/video/69002d(...)ktor-PL
... tak jak w takim horyzoncie zdarzeń :)

@Mariusz Kajstura: oglądałem wiele razy :-)

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Przykład wolności Duchowej uwięzionej w ciele ;)

@Henear: To co piszesz to bardzo mądra postawa - o to m.in. chodzi w mistycyzmie :-)

@SZKOLENIA.COM: Ja to wspomnienia z przeszłości i to jak emocjonalnie je odbieramy oraz marzenia i pragnienia, lęki dotyczące przyszłości bo ja - ego dzieli rzeczywistość i tworzy czas - więzi na w kajdanach czasu, tak że stajemy się jego niewolnikami ponieważ żądzi nami, podświadomość. Im bardziej ja odsunięte jest na bok, tym bardziej człowiek jest w tu i teraz czylii w realności a nie w ułudzie ...  wyświetl więcej

  kamil30,  21/05/2015

@Mariusz Kajstura: Piszę o tym co znam z teorii ale przede wszystkim praktyki. Miałem podobne doświadczenia "wyjścia z morza zdarzeń" i mam je coraz częściej :-)

  kamil30,  21/05/2015

@gluptak: Jednak można uciec - nie w sensie alienacji ale mentalnego odłączenia i duchowej praktyki. O tym mówił Jezus i mówili/ mówią inny mistycy. Jezus podobno mówił "Nie przyszedłem przynieść pokój ale miecz mentalnego odłączenia" - uczył jak stać się jednościa z wiecznym poziomem - być jednocześnie tutaj cieleśnie i w wiecznej rzeczywistości. Jak być wolnym a nie przywiązanym do tego świata. ...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: Nie - człowiek zakuty w kajdany nie może być wolny - może być do pewnego stopnia pogodzony ze swoją niewolą, może akceptować z pokorą rożne sytuacje losowe ale to nie oznacza wolności - to jeszcze nie jest wolność :-)

  kamil30,  21/05/2015

@Mariusz Kajstura: Koncepcja człowieka nikt to o ile dobrze myśle słowa Judu Krishnamurtiego, być może też buddyzmu - o człowieku Nikt pisał także Stachura - człowieku wszystko - kiedy umiera ego, człowiek staje się " Jestem, który jestem" czyli odzyskuje swój wieczny, boski potencjał i nie utożsamia się więcej z czasowym ego bo widzi rzeczywistość i siebie z poziomu poszerzonej nadświadomości.

  nse,  21/05/2015

@kamil30: ... stąd ta zgodność, choć wielu czytelników mogłoby przypuszczać że działamy w zmowie, jednak my znamy prawdę :)

  kamil30,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Nie wiem czy tylko ciekawskość czy może nasza własna karma w rytm której tańczymy tam jak nam zagra. Feudalna niewola :-) Ile rzeczy byśmy nie robili gdybyśmy mieli wolną wolę - ale nie mamy :-) I ile pięknych i szlachetnym rzeczy byśmy czynili.

@kamil30: ale duszy, świadomości, umysłu, wyobraźni nie możesz uwięzić - i to Platon miał na myśli. Że pogodzony z losem więzień może jednak pozostać wolny

  nse,  21/05/2015

@kamil30: To samo w sztuce jest różnie przedstawiane jednak dotyczy odejścia od "ego" ... :)

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... gdzieś widziałem wywiad albo film dokładnie już nie pamiętam, chodzi o wolność Duchową w Chinach przy dużym zagęszczeniu ludności jako jedyną możliwą wolność do osiągnięcia ...

  kamil30,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Nie - pogodzony z losem więzień dalej jest więźniem tylko takim, który akceptuje swól los pokornie zamiast się frustrować i załamywać.

Umysł jest więźniem czasu i przestrzeni i niewoli duszę bo umysł popełnia karmę a dusza jest niewolnicą umysłu i podąża za skutkami jego czynów w świecie materii.

Przemyśl tą opowiastkę " W więzieniu odbywa karę wielu więźniów. Poczc

...  wyświetl więcej

@kamil30: myślałem, że Platonem zabłysnę :-D

  nse,  21/05/2015

@kamil30: ... dzięki pokorze uwalnia się od frustraci i załamania potrafi dalej żyć ...

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Wygląda na to że Platon to zobaczył i sformułował :)

  kamil30,  21/05/2015

@Mariusz Kajstura: Masz rację. Frustracja to pragnienia bycia w innym miejscu niż się jest - zarówno w sensie mentalnym - umysłu jak i w sensie fizycznym - kiedy człowkiek nie akceptuje rzeczywistości i ucieka od wielu rzeczy np. w marzenia i fantazje.

@kamil30: o ile jestem w stanie zrozumieć o tyle mam inne wyobrażenia i chyba jednak to nie na moją głowę :-)))

  nse,  21/05/2015

@kamil30: ... tworzy matrix ??

  kamil30,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Platon jak dla mnie był oświeconym, świętym mistykiem - miał kontakt ze światem wewnętrznych ideii, archetypów., czyli z poziomem przyczynowym - nie sądzę jednak aby stwierdził, że człowiek w kajdanach może być wolny bo przecież nie ma to sensu i nie jest to prawda.

Pomyśl o więźniu który ma myśli samobójcze - odsiaduje wyrok za coś tam - i nie może znieść wyroku - a inny p

...  wyświetl więcej

  nse,  21/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... pamiętasz swój pierwszy kontakt z klawiaturą komputerową ? , jak Ci szło pisanie na niej wtedy i jak idzie teraz ?

  nse,  21/05/2015

@kamil30: ... chcąc nie chcąc jesteśmy uwiezieni w potrzebach i zmysłach ciała , dopiero odejście od ciała daje pełna wolność ?? ..., choć wolność jako pojecie jest ciągle mało rozumiane :(

  kamil30,  21/05/2015

@Mariusz Kajstura: Cóż - rzadko o tym piszę bo staram się być pokorny ( co nie znaczy, że jestem) i w nawet najmniejszym stopniu narzucać innym swoich poglądów. Jednak jestem głęboko przekonany, że znam świętego który żyje w tym momencie na tym świecie...i daje wolność i prowadzi do Domu Ojca...Trzeba spełnić tylko parę banalnych warunków a nagroda przewyższa miliardy razy sytuację w której wygral ...  wyświetl więcej

@kamil30: "nie sądzę jednak aby stwierdził, że człowiek w kajdanach może być wolny bo przecież nie ma to sensu" te słowa słyszałem z ust wielu profesorów i doktorów nauk filozoficznych i społecznych podczas studiów. Te słowa też można wyczytać w książkach traktujących temat filozofii począwszy od Grecji.

Platon mówiąc to, miał na myśli nieskrępowany umysł, nieskrępowaną wyobraźnie i pogodz

...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: pewnie, że pamiętam i pamiętam ten progres w posługiwaniu się klwiaturą

@SZKOLENIA.COM: To, że ktoś ma tytuł na uniwersytecie ziemskim nie znaczy, że ma rację :-) Pomijając karmę i reinkarnację - czy karma istnieje czy nie - wolna wola to mit bo wiele rzeczy nas warunkuje więc odbiera nam wolność.

@kamil30: ale to jest tylko Twoje zdanie. Niezależnie od poziomu Twojego rozwoju intelektualnego i duchowego, nie możesz odbierać prawa do posiadania i wypracowywania swoich spostrzeżeń innym. Ja uważam, że mamy wolną wolę i wiele osób też się z tym zgodzi. A uwarunkowane jest to punktem poziomu widzenia

Jak już kiedyś mieliśmy okazję wymieniać na ten temat swoje zdania - dla mnie wolna wo

...  wyświetl więcej

  kamil30,  22/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Podajesz przykłady banalnych syuacji. Zgodnie z mistycyzmem to my sami - nasz własny umysł w toku wielu inkarnacji zaprogramował życie doczesne - czyli my sami dostarczyliśmy "materiału" w postaci pragnień, czynów dobrych i złych a siły karmy zajmują się organizacją tych pragnień i przeznaczenia, abyśmy dostali sprawiedliwą zapłatę i takie życie które najpełniej odpowiada naszym te ...  wyświetl więcej

@kamil30: traktujesz ten temat bardzo szeroko i w sposób bardzo dokładny, szczegółowy.

Ja z kolei uważam, że nie ma takiej potrzeby, jeśli świadomie żyjesz tu i teraz (nie twierdzę przy tym, że Ty nie żyjesz świadomie tu i teraz, ale twierdzę, że Twoja świadomość może znacznie poza stan obecny wykraczać).

Może jestem jak ten "zwykły Kowalski" wszystko co robię, co myślę jest przeja

...  wyświetl więcej

@kamil30: Podajesz przykłady banalnych syuacji. Zgodnie z mistycyzmem to my sami - nasz własny umysł w toku wielu inkarnacji zaprogramował życie doczesne - czyli my sami dostarczyliśmy "materiału" w postaci pragnień, czynów dobrych i złych a siły karmy zajmują się organizacją tych pragnień i przeznaczenia, abyśmy dostali sprawiedliwą zapłatę i takie życie które najpełniej odpowiada naszym tendencj ...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: Wkleiłem raz jeszcze bo pisałem długo i nie chciało mi zaktualizować :-)

@kamil30: nic nowego tu nie wniosę :-)
Naprawdę rozumiem co masz do przekazania, zostaje mi wierzyć, że rozumiesz i moje stanowisko jako tego prostego, maluczkiego mieszkańca małej, prostej niewiele znaczącej Planetki krążącej wokół niewielkiej, przeciętnej Słońcem zwanej gwiazdy? :-)

Tak zapytam: "Dlatego początek drogi do wolnośći to zdać sobie sprawę z własnego położenia, z własnej strasznej ignorancji i głupoty" - a jaki jest ten drugi/dalszy krok? :-)

  kamil30,  22/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Wnikliwość jest chyba pożądana w każdej analizie prawda ?:-) No ale tam gdzie w grę wchodzi duma nas ludzi, którzy wolimy żyć w ułudzie - taka wnikliwość jest niepożądana bo zaczyna nam burzyć świat wykreowanej ułudy - a ignorancja jest przecież słodka prawda? :-) Niszczenie swojej ignorancji i ułudy jest niewygodne, trudne bo świat, który zacznie pozwstawać na zgliszczach iluzji, ...  wyświetl więcej

@kamil30: wybacz ale kompletnie nie wiem jak to ma się do postawionego przeze mnie pytania? :-)

  kamil30,  22/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Ale ja nie uważam Cię za prostego w tym sensie o jakim piszesz :-) Myślę, że masz spory potencjał. Kolejne kroki? Uczciwa praca nad sobą czyli walka z ego - w celu korekty i oczyszczenia swojej osobowości z wszystkiego co negatywne. Próba eliminacji swoich wad : pychy, arogancji, egotyzmu, próżności, dumy i wielu innych - marzeń, pragnień, przywiązań - bo kiedy zaczniemy to usuwać ...  wyświetl więcej

  kamil30,  22/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Całkiem sporo jak dla mnie :-) Pisałeś o wnikliwości, która dla ludzi, którzy chcą żyć w matriksie i więzieniu, może być niewygodna bo burzy ich sen. Większość ludzi chce snić, nieliczni chcą się przebudzić.

  nse,  22/05/2015

@kamil30: ... są też tacy którzy nie maja innego wyjścia i by przeżyć muszą być w matriksie, bo psychika nie jest wstanie znieść realiów w jakich się znaleźli :(

  kamil30,  22/05/2015

@Mariusz Kajstura: Co masz na myśli? Choroby psychiczne? Wyjście z matriksa zawsze istnieje...

  nse,  24/05/2015

@kamil30: ... ba, tylko czy istnieje gotowość by z tego wyjścia skorzystać ??

@Mariusz Kajstura: Gotowość zawsze jest :-) Jak człowiek zrobi te parę kroków w kierunku Boga i ma szczere pragnienie wolności to Bóg zrobi kolejne tysiąc albo i milion i jeszcze więcej....Jak to się mówi "do tanga trzeba dwojga".

@kamil30: dzięki za wyjaśnienie i wiarę we mnie :-)))

Jakby popatrzeć na to z boku to wygląda to jak zachęta do odejścia z tego świata, bo dlaczego żyć na tym świecie i się męczyć jeśli jest mi źle, skoro umrę i będę szczęśliwy a potem i tak na drodze reinkarnacji wrócę na ten świat? :-)

@SZKOLENIA.COM: Każdy podąża za swoimi największymi pragnieniami - jeden odrodzi się znowu a inny ma pragnienie wyzwolenia aby więcej tutaj nie wracać. Jesteśmy wszyscy marionetkami sił karmy - nigdy nie wiemy co przyniesie nam kolejne życie na tym padole łez i cierpień - gdzie właśnie cierpienie jest wspólnym mianownikiem wszystkich czasów - o szczęściu nikt nigdy nie słyszał. Im człowiek zaczyna ...  wyświetl więcej

@kamil30: no zgadza się ale za każdym razem gdy cierpimy, możemy odejść i wrócić w kolejnym wcieleniu i tak bez końca, zatem nic nie tracimy umierając?
Nie można chyba wybrać tego czy chce się wrócić czy nie, tylko jeśli wierzy się w reinkarnacje to musi być ona poza naszą wolą i działać niezależnie prawda?

  nse,  25/05/2015

@SZKOLENIA.COM: "Jakby popatrzeć na to z boku to wygląda to jak zachęta do odejścia z tego świata, bo dlaczego żyć na tym świecie i się męczyć jeśli jest mi źle, skoro umrę i będę szczęśliwy a potem i tak na drodze reinkarnacji wrócę na ten świat? :-) " ... to też nie właściwe podejście, no ale to moje zdanie ... jakby nie było po coś tu jesteśmy, tylko do końca nie wiemy po co ?? ..., może by odkrywać tajemnice życia i szukać z nimi zgody ??

@Mariusz Kajstura: nie pamiętam jaka religia (chyba buddyzm) ale jej wyznawcy mówią, że to jakie przeobrażenie przejdziesz po reinkarnacji zależy od tego, kim jesteś od doczesnego życia.

Z jednej strony wydaje się być logiczne dlaczego masz tak bardzo angażować się w to życie tu i teraz a z drugiej strony takie trochę naciągane gdyż to, że teraz jesteś zły i po reinkarnacji zamienisz się w

...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: Życie ludzkie jest bezcennym darem i szansą - można wierzyć bądź nie ale jest nam dawane po to abyśmy mieli szansę na zbawienie - i to jest jego cel. Nie wiemy czy w kolejnym wcieleniu nie odrodzimy się jako zwierzę - może nie, może tak. Umierając w tym świecie a nie będąc za życia zbawionym tracimy możliwość wyzwolenia i jesteśmy dalej marionetkami sił karmy. Oczywiście wybrać nie ...  wyświetl więcej

@kamil30: tylko tak jak pisałem - jeśli w następnym wcieleniu będziesz zwierzęciem lub rośliną to siłą rzeczy staniesz się istota dobrą a nie złą i będziesz żył zgodnie z prawami natury tak, jak ta siła sprawcza oczekuje tego od swoich stworzonych przez siebie istot. Jeśli zatem będziesz wypełniał to co leży w Twojej gestii jako roślina czy zwierz, masz większe szanse powrócić kolejny raz jako człowiek - chyba, że coś pomyliłem?

  kamil30,  25/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Zwierzęta czy rośliny nie znają kategorii dobra i zła - i nie mają możliwości wzrastania i doskonalenie się a człowiek ma - dlatego nie jest to miła opcja. Żyć zgodnie z prawami natury może tylko człowiek - zwierzęta niestety nie mogą choć tak się nam wydaje.

@kamil30: "Żyć zgodnie z prawami natury może tylko człowiek" - przecież człowiek odbiega od praw natury - to zwierze zachowało wszystkie instynkty i to co natura mu dała by przetrwać - także jakbyś mógł wyjaśnić to stanowisko?

  nse,  25/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Ja do tego podchodzę troszkę bardziej z logicznego punktu widzenia, jeśli się swoje starania opiera na obietnicy raju lub lepszego życia wpisuje się w nurt intencjonalny, a jeśli oczekuje się zbawienia w oparciu o Prawo Miłości wystarczy jedynie pozbyć się intencjonalności i wierzyć, czyli wierzysz w Boga bo mu ufasz i kochasz, pomimo wszystko lub podporządkowujesz się prawu karmy ...  wyświetl więcej

  nse,  25/05/2015

@kamil30: Prawo Natury , a prawo Boże to odrębne kwestie ... rośliny żyją zgodnie z prawem natury bo są na nie skazane, zaś człowiek ma możliwość poznania prawa Miłości i dzięki temu jest w stanie poznać lepiej prawa natury i nad nimi zapanować dzięki rozwinięciu swojej świadomości, uzyskuje dostęp do większego pola wyboru :)
Przykładowo może dokonać wyboru w chwili kiedy zmysły mu zaczną w ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Dla mnie prawo natury i prawo boże to jedno i to samo - to Bóg stworzył naturę i ten poziom - i jego zasady - dla mnie jest to prawo karmy i reinkarnacja.

  nse,  25/05/2015

@kamil30: Bóg stworzył Naturę, tylko Bóg jest żywy i jako jedyny ma możliwość panowania nad nią w 100% :) ... to różne poziomy, wiersz który napiszesz nigdy Ci nie dorówna, bo Ty jako człowiek masz możliwość jego poprawienia lub napisanie kolejnego wiersza, zaś wiersz sam od siebie niczego takiego nie zrobi .. dopiero w interakcji z swym poetą mogą dokonać się zmiany na lepsze ..., bo zmianami na ...  wyświetl więcej

  kamil30,  25/05/2015

@Mariusz Kajstura: Częściowo się z Tobą zgadzam, że to człowiek może poznać prawo boże świadomie bo to człowiek jest szczytem stworzenia i może się zbawić ale zwierzęta mają taką samą duszę jak my i rośliny także ale uśpioną na skutek karmy - one także mogą pewnego dnia odrodzić się jako ludzie - nasze dusze z pewnością także były nie raz w formie zwierzęcej czy roślinnej - dlatego wszyscy jedziemy na tym samym wózku.

  nse,  25/05/2015

@kamil30: Nie wiem czy zauważyłeś że zwierzęta zmieniają swą mentalność na wskutek obcowania z człowiekiem jeśli mu ufają ??

@Mariusz Kajstura: 100 % racji - zmieniają swoją mentalność i wzrastają, wzrasta ich samoświadomość i budzi się ego - dla ewolucjonisty będzie to dowód na ewolucję a dla mnie na to, że budzi się świadomość uśpiona na skutek mechanizmów karmicznych. Dla mnie ewolucja istnieje ale jest to ewolucja świadomości w obrębie form a nie ewolucja form - i także dewolucja świadomości, degradacja - proces transmigracji w obrębie form, które jak dla mnie powstały w umyśle Boga.

@kamil30: to samo wybudzone ego zasypia, gdy zwierze znów poczuje wolność na łonie natury. Wracają instynkty a porzucana jest tresura. Im mniejsza ingerencja człowieka w wychowanie zwierzaka, tym szybciej wróci do naturalnych zachowań. Im większa ingerencja tym wolniej wraca do natury i tym większe ryzyko, że nie przetrwa w dziczy.

  nse,  25/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Z człowiekiem, który już ujarzmił pewne prawa natury jest podobnie, niewielu ludzi w naturalnym środowisku by sobie poradziło ..., a jednak za tym środowiskiem tęsknią , więc sobie tworzymy "bezpieczny" dla siebie substytut naturalnego środowiska :)

@SZKOLENIA.COM: Pisałem z perspektywy fundamenatnej - czyli ewolucji świadomości zwierząt a nie powrotu do instynktów. Z punktu ich dobra przebywanie z człowiekiem ma większy sens bo mają większą szansę na szybsze odrodzenie się w formie ludzkiej.

@kamil30: tylko często te dzikie zwierze w obecności człowieka jest po prostu jego więźniem, istotą "wydartą" naturze

@SZKOLENIA.COM: Zależy jakie konkretnie zwierzęta. To jasne, że nie ma sensu trzymać aligatora w domu :-)

@kamil30: ale są tacy co tygrysy trzymają ;-)

Pamiętam próby udomowienia orangutana. Nauczyli go nawet języka migowego. Zachowywał się jak przeciętny człowiek a gdy wypuścili go na wolność nagle te wyuczone postępowania zaczęły bardzo szybko zanikać. Przestał poruszać się tylko w pozycji wyprostowanej, przestał migać przestał posługiwać się przyrządami, których używa człowiek (np. sztućce)

@SZKOLENIA.COM: Wiara w reinkarancję nie wyklucza życia kiedy " wszystkie swoje siły można poświęcić na to by być dobrym dla innych i dla samego siebie, by się rozwijać i działać w ramach doczesnego życia." - wręcz przeciwnie, jest jego afirmacją, bo prawo karmy uczy odpowiedzialności za każde wypowiedziane słowo, gest, uczucie i intencje, czyn. Człowiek 5 razy się zastanowi zanim coś powie i zrob ...  wyświetl więcej

  nse,  25/05/2015

http://www.cda.pl/video/200021(...)p-BRRip
Jacy jesteśmy, czego potrzebujemy i czego szukamy ?? Człowiek i jego nieskończoność widziane oczami Kobiety ...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska