JustPaste.it

Człowiek wyobrażeniowy

Teoria Słowa

Teoria Słowa

 

Człowiek jest istotą "wyobrażeniową", tzn. każdej koncepcji, teorii przez niego wymyślonej towarzyszy bardziej lub mniej wizualne jej wyobrażenie. I tak, powszechnie człowiek wyobraża sobie cząsteczki jako kulki: kulką w ludzkim wyobrażeniu jest proton, elektron, atom itp. - bo tak podpowiada mu intuicja.

Podobnie jest z wyobrażeniem Boga. Intuicja podpowiada człowiekowi, że ma on postać ludzką oraz wszystkie cechy (emocje) które posiada człowiek. Takie wyobrażenie ma swoje uzasadnienie np. w teorii wieloświatów, w której istnieje nieskończenie wiele wyobrażeń tej samej akcji. W jednym z wariantów tych wyobrażeń, Bóg ma postać ludzką.

Zasada wzajemności dopuszcza możliwość istnienia takiego świata jaki sobie wyobrażamy tzn. świat wygląda tak, jak chcemy żeby wyglądał. Fizycy wymyślili np. pewną wizualizację pod nazwą "czarna materia" lub "ciemna energia", żeby uzasadnić to czego nie można zobaczyć, a co ponoć wypełnia ponad 90% Wszechświata.

Przez stulecia człowiek wierzył, że Ziemia jest płaska - i ta wizualizacja mu wystarczała. Mówimy, że w owych czasach człowiek był zacofany. Mówimy też, że człowiek się rozwijał - rozwijał metody badawcze i udowodnił, że Ziemia jest okrągła. Dawną wizualizację zastąpiła nowa - człowiek jednak w swoim wnętrzu się nie zmienił. Pozostał tak samo zagubiony i poszukujący odpowiedzi o sens życia. Kolejne technologiczne wizualizacje nie są w stanie rozwiązać tego problemu.

Kiedyś zadałem takie pytanie: czy gdyby nie było Newtona, prawo grawitacji zostałoby odkryte? A teoria względności - czy istniałaby gdyby nie było Einsteina?
Wielkie mózgi kreują świat taki, jaki akceptujemy - i to one decydują o tym czego uczymy się później z podręczników.

Zasada wzajemności uczy nas, że spośród wielu wyobrażeń świata istnieje także ten, w który wierzymy. Jest tylko kwestią prawdopodobieństwa - większego lub mniejszego, czy nasz wyobrażeniowy świat jest bardziej czy mniej akceptowany. A akceptacja jest mierzona liczbą zwolenników. Obecnie duża liczba ludzi wierzy w świat technologii, a mniejsza np. w "czary-mary", ale może przyjść czas gdy te proporcje zostaną odwrócone ... nawet jeśli obecnie wydaje nam się to niemożliwe.

Zatem wszystkie teorie (wizje) świata są równoważne (czytaj: prawdziwe), a to co jedynie je różni, to liczba zwolenników, która poszczególne teorie popiera - i dla tych teorii-wizji - często wzajem się niszczy ...

585d54e69973ece1f1352cb338df71be.jpg