Login lub e-mail Hasło   

Holocaust- klej do tapet, czyli matura ustna c.d.

Holocaust- klej do tapet, czyli matura ustna c.d. Życie belfra łatwe nie jest. Emocjonalnie przypomina dwubiegunówkę- od euforii w depresję. Dzisiaj był czas na d&oacut...
Wyświetlenia: 815 Zamieszczono 20/05/2015

Holocaust- klej do tapet, czyli matura ustna c.d.

 

Życie belfra łatwe nie jest. Emocjonalnie przypomina dwubiegunówkę- od euforii w depresję. Dzisiaj był czas na dół. Przepytałam tylko pięć osób, a mam wrażenie, że przepłynęłam ocean głupoty.

Ja naprawdę nie mam wielkich wymagań, jeszcze nikogo nie oblałam, ale… załamać się można. Właściwie, to na przygotowanie się do matury ustnej mają cztery lata, praktycznie rok. Rok, by poznać temat, przeczytać książki, obejrzeć filmy, napisać, nauczyć się…Dobra.. Naiwna nie jestem… Ściągnąć z internetu, trochę przerobić, przeczytać ściągi, przeczytać ze trzy razy… Wystarczy dzień.

Nawet jeśli ktoś wchodzi prawie z biegu, to chociaż powinien go wstrzymać wstyd- zwykłe ludzkie uczucie. W końcu to matura.

Dwa tematy o miłości. Oczywiście. Coś, czego nie cierpię- na początek definicja miłości- jakieś durne cytaty rodem z Coelho. Przełknęłam. Rozmowy nie było, bo ewidentnie „Granica” nieprzeczytana, wiec o czym rozmawiać? Drugi temat- „Mały Książę”. Omijam, że to lektura z podstawówki, pal cię sześć, ale żeby mówić „Mały Księciu?”. Księciunio może? Tytułu nie nauczyła się odmieniać?

Na dobitkę- temat o śmierci. I co? Oczywiście- definicja encyklopedyczna śmierci… Pewnie z Wikipedii. Odechciało mi się tęsknić za starym egzaminem.

Ale to nie koniec- na deser wisienka- temat o Holocauście. Zaczęło się dobrze- dobra bibliografia, ilustracje, uzasadnienie wyboru tematu- szczere i niegłupie, całkiem porządna prezentacja...Nawet się ożywiłyśmy, bo Pani wspomniała o filmie „Holocaust- klej do tapet”, który niewątpliwie wstrząsający jest, bo podejmuje problem nieznajomości historii, obojętności młodych pokoleń, ignorancji i niebezpieczeństwach, jakie z tego płyną…

„Co mnie tego podkusiło?” No i zadałam w rozmowie pytanie, pytanie wspierające- tak przynajmniej myślałam- o dosłowne znaczenie terminu Holocaust.

I tu nie było definicji encyklopedycznej.

Dlaczego młodzi ludzie nie myślą? Dlaczego nie drążą i nie ma w nich zwykłej ciekawości? Dlaczego posługują się schematami?

Dlaczego nie ma z kim rozmawiać?

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1317
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 981
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 743
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1054
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 560
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1024
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 770
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 426
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 541
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 855
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1372
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 404
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 621
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 466
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 968
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Każdy ma tak, że gdy temat czy dziedzina kogoś nie interesuje robi wszystko by po prostu zdać bez głębszej refleksji. Sam większości lektur po prostu nie trawiłem, nie znosiłem wierszy ani wielu epok, które były omawiane w szkole - gimnazjum i szkoła średnia. Ale przebrnąć trzeba było. Jednak matura jest egzaminem, który przecież wymaga od zdającego jakiejś refleksji. Słownik słownikiem, ale przec ...  wyświetl więcej

Ok, potrafię to przyjąć, że "nie przewierca", " Nie zajmuje" I w ogóle. Ale coś w 300 tematach dla siebie można znaleźć. Mnie najbardziej szokuje bezmyślność.

@Ewa Łokuciejewska: na to nie ma usprawiedliwienia. Przecież nie może być tak, że nic nikogo nie interesuje a jeśli tak jest, to warto skierować się do psychologa i odpowiedniej szkoły zajmującej się osobami na danym poziomie rozwojowym.

W tym co piszesz problem stanowią szkoły podstawowe ucząc dzieciaki bezmyślnego przepisywania i klepania regułek a potem z latami się to powiela - ten spo

...  wyświetl więcej

Powinna, a nie jest?Ja już nie wiem, co o tym myśleć. Moim nauczycielom tez nie bardzo zależało na moim samodzielnym myśleniu- tym bardziej, że była komuna. Ale przecież właśnie na tym mój bunt polegał- Myśleć!

@Ewa Łokuciejewska: moim zdaniem nie ma się co przejmować gdyż samemu tej wojny z systemem się nie wygra. to system jest chory. Każe nauczycielom w 45 minut przekazać wiedzę w postaci regułki i jej odklepania wraz ze sprawdzeniem obecności i odrobionego zadania domowego bez miejsca na własne refleksje. Tego się nie przeskoczy, jeśli jest się samemu. Łatwiej jest w przypadku przedmiotów ścisłych bo ...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: Pocieszenie przyjmuję, choć mało pocieszające to jest. Dzięki.

@Ewa Łokuciejewska: to coś co bardziej pocieszy - możesz mi wierzyć, że tak jak ja dzisiaj miło wspominam tych nauczycieli, którzy wymuszali na mnie przemyślenie swoich działań oraz kazali wracać się do wiedzy zdobytej we wcześniejszych latach i tak jak niemiło wspominam tych, którzy zmuszali mnie do bezmyślnego klepania teorii, tak samo znajdzie się co najmniej jeden uczeń i taki ktoś kto doceni inny sposób i inne metody nauczania.

No to błagam moich uczniów o potwierdzenie.. A może bym się zdziwiła? Może lepiej nie ryzykować?

"Dlaczego posługują się schematami? Dlaczego nie ma z kim rozmawiać?". Bo tego wymagano kiedyś w szkole, jak pamiętam, wyjątek, gdy nauczyciel coś chciał dać od siebie i wytłumaczyć tę poezję: znaczeń, odczuć, gdy chciał odsłonić zasłonę. Śmierć, co znaczy, można oddychać i nie żyć. To zależy od definicji życia. Można też całe życie przeżyć bez sensu. Co to znaczy i dla kogo? No tak. Może to nie ważne?

Definicja encyklopedyczna śmierci "stan charakteryzujący się ustaniem oznak życia, spowodowany nieodwracalnym zachwianiem równowagi funkcjonalnej[1] i załamaniem wewnętrznej organizacji ustroju." podczas matury ustnej wydaje mi się absolutnie zbędna i świadczy o bezmyślności.

Poza śmiercią całego organizmu można także wyróżnić śmierć:Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska