JustPaste.it

10 porad dla turystów, zwiedzających Kraków

Przedstawiają krótki poradnik dla wszystkich gości Krakowa. Na co zwrócić uwagę w grodzie Kraka? Jak się przygotować do przyjazdu? O czym warto pamiętać?

Przedstawiają krótki poradnik dla wszystkich gości Krakowa. Na co zwrócić uwagę w grodzie Kraka? Jak się przygotować do przyjazdu? O czym warto pamiętać?

 

 

1. Wybierz nocleg w najodpowiedniejszej dla ciebie lokalizacji

Zazwyczaj w Krakowie najwygodniej jest wybrać nocleg w centrum miasta, w obrębie którego znajduje się większość atrakcji turystycznych, do których spokojnie dotrzeć można pieszo. W tym celu najlepsze wydają się dzielnice Stare Miasto oraz Kazimierz. Jeśli jednak wybierasz się do Krakowa na konferencję naukową, festiwal, czy w sprawach biznesowych warto sprawdzić lokalizację docelowych miejsc i wybrać bazę noclegową w ich pobliżu. Komunikacją miejską wygodnie i szybko dojedziesz do centrum z każdego zakątka Krakowa, dlatego więcej czasu zaoszczędzisz kwaterując się w strategicznym dla ciebie miejscu. Sprawdź nasze Apartamenty w Krakowie, być może spełnią Twoje oczekiwania.

2. Zapoznaj się z ofertą Komunikacji Miejskiej w Krakowie

Jeśli nie wybierasz się do Krakowa własnym środkiem transportu, koniecznie odwiedź stronę: www.mpk.krakow.pl. Sprawdź, które linie obsługują interesujące Cię trasy, w jakich godzinach oraz czy dostępna jest komunikacja nocna. Sporą oszczędnością będzie zakup biletu okresowego. Oferta MPK w tej kwestii jest bardzo szeroka, więc z pewnością dobierzesz bilet odpowiedni dla długości twojego pobytu. Dostępne są m.in. bilety 24-godzinne, 48-godzinne, 72-godzinne, 7-dniowe czy miesięczne. Jeśli podróżujesz z rodziną lub większą grupą zainteresuj się biletami rodzinnymi i grupowymi. Bilety nabyć możesz w tradycyjnych punktach sprzedaży (adresy dostępne są stronie MPK), automatach biletowych stacjonarnych (znajdujących się na wybranych przystankach) i mobilnych (które znajdziesz we wszystkich pojazdach MPK).

26_zajezdnia_do_wgr

3. Zaopatrz się w przewodnik po Krakowie

Kraków to jedno z najstarszych polskich miast o niebagatelnym znaczeniu w historii całej Europy. Na jego terenie znajduje się niezliczona ilość zabytków w tym ponad 130 kościołów, kaplic i cerkwi, ponad 70 muzeów i szereg instytucji kulturalnych. Nikt nie jest w stanie zobaczyć wszystkiego, ale warto wybrać to, co nas najbardziej interesuje. Niezbędna będzie ściąga w postaci przewodnika, których ogromny wybór znajdziesz w większości księgarni w całej Polsce (w wielu językach). Taka pomoc pozwoli Ci lepiej zaplanować swój pobyt, a przede wszystkim poszerzy wiedzę na temat historii i bogactwa kulturowego Krakowa.

4. Rzuć okiem na kalendarz kulturalny Krakowa

Kraków to kulturalna stolica Polski. Corocznie odbywa się tu ponad 100 festiwali, połowa z nich o znaczeniu międzynarodowym. Wielką popularnością cieszą się wydarzenia spod znaku inicjatywy „6 zmysłów” (m.in. Sacrum Profanum, Unsound Festival, Off Plus Camera) oraz cykl słynnych Krakowskich Nocy (np. Noc Poezji, Noc Muzyki, Noc Cracovia Sacra) w ramach, których rozmaite tematyczne atrakcje udostępnione są dla zwiedzających w godzinach nocnych zupełnie za darmo! Dzięki dynamicznemu rozwojowi struktury sportowej w ostatnich latach, Kraków jest gospodarzem wielu międzynarodowych imprez (np. Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn 2014, Mistrzostwa Europy Piłki Ręcznej Mężczyzn 2016). W 2016 roku Kraków gościł będzie także Światowe Dni Młodzieży. Jak widać w Krakowie dużo się dzieje –szkoda byłoby to przeoczyć! Dlatego przed przyjazdem warto rzucić okiem na bieżące wydarzenia kulturalne, a nuż znajdziesz coś, co Cię zainteresuje.

54f9a4a7e9f53_o

5. Odwiedź punkt informacji turystycznej

W Krakowie funkcjonuje szereg instytucji, które powyższą pracę wykonają na Ciebie. Np. na ulicy Starowiślnej 43 znajdziesz punkt informacji turystycznej, w którym otrzymasz kompleksowe informacje i materiały prasowe na temat bieżących wydarzeń kulturalnych w Krakowie. Zapytaj także o bilety lokalnych wycieczek turystycznych (do Kopalni Soli w Wieliczce, Auschwitz, Zakopanego i wiele innych), które obejmują transport, bilety wstępu i przewodnika w wybranym języku, a tym samym są najwygodniejszą formą zwiedzania regionu. Warto zakupić w tego typu punkcie Krakowską Kartę Turystyczną (dwudniową lub trzydniową), która upoważnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz do wstępu do 30 krakowskich muzeów. Możesz również uzyskać informację na temat bazy noclegowej, znaleźć ofertę odpowiednią dla ciebie, a nawet dokonać rezerwacji.

6. Zaplanuj wycieczki jedno- lub kilkudniowe w regionie

Jeśli planujesz zostać w Krakowie nieco dłużej warto przeznaczyć część czasu na wspomniane lokalne wycieczki turystyczne. W regionie Małopolski zlokalizowanych jest wiele żelaznych pozycji turystycznych na mapie Polski. Jedną z nich jest – znajdująca się w odległości 10km od centrum Krakowa – Kopalnia Soli w Wieliczce , będąca najpiękniejszym tego typu obiektem w Europie. W zasięgu jednodniowej wycieczki znajduje się także bodaj najważniejszy zabytek historyczny w kraju, którym jest Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Poza wspomnianymi, możesz tu zarezerwować wycieczki w Tatry (z nieodłącznym Zakopanem), Spływ Dunajcem czy aktywności typu Cracow Walking Tour. Zwiedzaj Małopolskę z licencjonowanym przewodnikiem i transportem do Twojej dyspozycji!

kopalnia_soli_wieliczka_szlak_pielgrzymkowy_05

7. Uważaj w taksówkach i kantorach

Niestety Kraków, podobnie jak wszystkie miasta turystyczne, nie jest wolny od oszustów i naciągaczy. Zmorą turystów w ostatnich latach są kantory zaniżające kursy walut za pomocą najrozmaitszych sztuczek wizualnych („ściśnięta” jedna, kluczowa cyferka na tablicy kursów tak, że jest praktycznie niezauważalna) czy psychologicznych. Jeśli masz potrzebę skorzystania z kantorów wymiany walut, koniecznie sprawdź aktualny kurs na stronie Narodowego Banku Polskiego i wybierz kantor (najlepiej dużej, znanej sieci), którego oferta jest zbliżona. Przed wymianą pieniędzy, zanim dostaniesz paragon, upewnij się jaką kwotę otrzymasz! Równie dużym problemem są nieuczciwi taksówkarze (najczęściej dotyczy to tych niezrzeszonych w żadnej firmie), którzy uruchamiają zawyżoną taryfę (np. taką, obowiązującą w weekendy lub noce) lub wyznaczają cenę kursu według własnego uznania… Zawsze upewniaj się, że taksówkarz uruchomił taksometr, żądaj paragonu fiskalnego i wybieraj duże, znane korporacje, do których z łatwością możesz się zwrócić z reklamacją w razie potrzeby. Zapytaj w naszej recepcji – Apartamenty w Krakowie „Florian” polecą Ci sprawdzonych taksówkarzy!

8. Nie spożywaj alkoholu w miejscach publicznych i nie pal w pomieszczeniach, które nie są do tego wyraźnie przeznaczone

Pamiętaj, że w Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych! W 2010 roku weszła również w życie regulacja dotycząca palenia tytoniu w miejscach publicznych, która obejmuje lokale gastronomiczno-rozrywkowe, miejsca pracy, szpitale, teren uczelni, miejsca przeznaczone do zabaw dzieci, przystanki komunikacji publicznej, pomieszczenia obiektów sportowych oraz inne pomieszczenia użytku publicznego. W Krakowie tego typu wykroczenia najczęściej nie ujdą Ci płazem – na straży czuwa Krakowska Straż Miejska i lokalna policja – a mandaty są niestety bardzo kosztowne. Nie narażaj się także na nieprzyjemności w klubach, restauracjach czy hotelach – praktycznie wszędzie palić wolno jedynie w wyznaczonych salach lub wcale… Najlepiej zasięgnąć stosownej informacji u obsługi danego lokalu.

9. Wybieraj kuchnię i trunki lokalne

Zastanów się czy będąc w Krakowie jest sens pożywiać się pizzą, kebabem i innymi tego typu „światowymi” specjałami? Znajdziesz tu szereg restauracji oferujących kuchnię lokalną, której być może nie spotkasz nigdzie indziej! Odwiedź legendarne miejsca typu „Zapiekanki u Endziora” , „Kiełbaski z Nyski” czy lody na Starowiślnej, które nie bez powodu przyciągają tłumy od kilkudziesięciu lat. Analogicznie warto odwiedzić puby i bary typu „multi-tap” (znajdziesz ich kilka w Krakowie), gdzie znajdziesz szeroki wybór unikatowych piw regionalnych. Wykorzystaj czas spędzony w Krakowie by poznać jego pełny koloryt i nie wyjeżdżaj stąd nie spróbowawszy maczanki krakowskiej! Zapytaj o informacje na temat regionalnych restauracji w naszym centrum informacji turystycznej – Apartamenty w Krakowie „Florian” pomogą Ci wybrać odpowiednie miejsce i złożyć rezerwację.

10. Na ile to możliwe – poruszaj się pieszo

Centrum Krakowa nie jest monstrualnie wielkie, a w zasięgu kilku kilometrów znajduje się większość kluczowych atrakcji. Krakowska starówka jest urokliwa, pełna architektonicznych ciekawostek i tajemniczych zakątków. Nie przegap tego wszystkiego, podglądając Kraków zza szyby samochodu i hotelowego okna. W istocie największą atrakcją Krakowa jest spacer po Starym Mieście czy Kazimierzu (oba znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO) – dostępny dla każdego, o każdej porze i zupełnie za darmo. Być może podczas takiej pieszej wycieczki trafisz do miejsc, o których nie przeczytasz w przewodniku, np. kolorowe schody z 55 cytatami na ulicy Tatrzańskiej, zabytkowe szyldy i witryny dawnych sklepów żydowskich czy niesamowite krakowskie murale. Nie przegap Krakowa, będąc w Krakowie – wybierz Apartamenty w Krakowie „Florian”, skąd niemal wszędzie dotrzesz pieszo!