Login lub e-mail Hasło   

Bóg nie jest osobowy

Osobowość to nasze wspomnienia, pamięć przeszłości, emocjonalny stosunek do niej i nasze wyobrażenie o sobie i o świecie, to z czym się identyfikujemy w tym świecie materii - na...
Wyświetlenia: 598 Zamieszczono 29/05/2015

Osobowość to nasze wspomnienia, pamięć przeszłości, emocjonalny stosunek do niej i nasze wyobrażenie o sobie i o świecie, to z czym się identyfikujemy w tym świecie materii - nasze pragnienia, marzenia, fantazje, lęki w stosunku do przyszłości -  my tym czymś nie jesteśmy, my  sobie wyobrażamy że jesteśmy. Świat fikcji. Czy fikcja może być prawdziwa - czy Bóg może być osobowy? Nie, ponieważ wieczny Bóg nie ma wspomnień z przeszłości ani marzeń, fantazji, lęków dotyczących przyszłości - jego tożsamość jest poza czasowa - istnieje w wiecznym teraz więc jest bezosobowy. Jego tożsamość nie konstruuje się w relacji do czasu. 

Jest poza światem materii, umysłu i myśli. Osobowość to produkt umysłu i mózgu oraz nasza prezentacja w tym materialnym świecie.

Jak pisał Edward Stachura " Za nieznanym tęsknij ale nieznanego nie wyobrażaj sobie, bo nigdy nie wyobrazisz sobie, dlatego że wyobrażać sobie znaczy przypominać sobie, nieznanego nigdy nie przypomnisz sobie bo nigdy w tobie nie powstało, nigdy w tobie nie powstało bo ty nie powstałeś z tego,ty jesteś poza tym, ty jesteś czasem całkowicie tylko czasem a nieznane jest poza czasem, poza tobą, bądź sobą bądź czasem i uświadom sobie w całej pełni w całej próżni że nie ma w czasie czyli w tobie nic prócz starości, prócz wspomnień i marzeń wtedy przyjdzie nowe młode nieporównane nieznane,przyjdzie niechciane nieprzypadkowo a zarazem cudownie niespodzianie"

Osobowość to ciągła zmiana i nie ma w niej nic trwałego - ego to produkt czasu, jak więc wieczny Bóg może być osobowy? Nie może. 

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1415
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 847
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 891
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 748
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 840
13
komentarze: 75 | wyświetlenia: 1165
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 793
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 834
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 966
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 628
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 664
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 702
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

@Henear: Akurat z Osho się nie zgadzam, uważam go za hohsztaplera.

Niech za komentarz posłuży ten cytat z Osho :

"Ludzie są bardzo zainteresowani twoimi Rolls Royce'ami. Co chcesz tym udowodnić, tymi licznymi samochodami i tym całym luksusem, który Ciebie otacza?

Dlaczego ludzie się tym zajmują? Oni bez wątpienia tego potrzebują; a zatem będzie tutaj jeszcze więcej Rolls Ro

...  wyświetl więcej

Bóg nie jest osobowy, ludzie mają tendencję do utożsamiania go z poczuciem bezpieczeństwa jaką dawał rodzic.
Tylko rozwijają ten pogląd do nieskończoności.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska