Login lub e-mail Hasło   

Poznaj swoje mocne strony

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.szkolenia.com/news/550/poznaj(...)-strony
Co nas wszystkich od siebie odróżnia?
Wyświetlenia: 491 Zamieszczono 01/06/2015

Nie ma ludzi zwyczajnych. Każdy z nas jest wyjątkowy i posiada unikatowy zestaw talentów, z których korzysta we właściwy sobie sposób. Od osób, które osiągnęły sukces, resztę odróżnia tylko jedna cecha: ci pierwsi znają swoje mocne strony i aktywnie z nich korzystają.

W Polsce panuje powszechne przekonanie, że talent jest darem, który otrzymali tylko nieliczni. W zbiorowej świadomości pozostałe osoby (tzw. „nieutalentowani” lub „zwykli ludzie”) nie są w stanie osiągnąć niczego wyjątkowego. Większość Polaków zalicza siebie do tej drugiej grupy. Niesłusznie! Na podstawie dorobku 25 lat badań renomowany Instytut Gallupa zdefiniował talent jako każdy powtarzalny wzorzec myślenia, działania czy odczuwania, który może znaleźć pozytywne zastosowanie. – Oznacza to, że przymiotnik „utalentowany” nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wielkich umysłów. Talent ma bez wyjątku każdy z nas – komentuje Renata Gut, trenerka prowadząca warsztaty „Postaw na talenty. Zarządzanie sobą na zielonej ścieżce” w Akademii Leona Koźmińskiego.

Sekret tkwi w mózgu

Talenty to nic innego jak ścieżki neuronalne, zapisane na stałe w mózgu. Połączenia te powstają jeszcze w okresie życia płodowego. Od wytworzenia się pierwszych neuronów i zawiązania się pierwszych synaps mózg wykorzystuje niektóre sekwencje połączeń częściej niż inne. Właśnie ułatwiony dostęp do tych ścieżek i zapisanych w mózgu informacji może być nazwany talentem. – Z talentów możemy korzystać z przewidywalnym powodzeniem, bez względu na miejsce, warunki i czas – tłumaczy ekspertka.

Mocne strony nie wyznaczają dziedzin, w których mamy szansę czerpać z naszych talentów korzyści. Są przypisane do osoby, która będzie wykorzystywać je w różnych dyscyplinach, rolach czy na różnych stanowiskach. – Każdy z nas ma co najmniej kilka takich pozytywnych cech, tylko od nas zależy, czy będziemy na nich budować sukces – mówi Renata Gut. Pionier nauki o zarządzaniu, amerykański naukowiec Peter Drucker zwykł mawiać, że nie można zarządzać czymś, o czym nie wiemy, że istnieje. Dlatego, aby efektywnie korzystać z własnego kapitału osobistego, jakim są talenty, trzeba wiedzieć, jakie rzeczywiście posiadamy mocne strony. Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest prosta. Szczególnie w Polsce, gdzie częściej projektujemy własną tożsamość w oparciu o słabości, a nie zalety.

Na zielonej ścieżce

Diagnozując własny zestaw talentów, warto pamiętać o dwóch ogólnych zasadach. Po pierwsze, zastanówmy się, w jakich momentach odczuwamy „bezczas”. – Terminem tym nazywam stan, w którym nie czujemy upływu czasu bądź znużenia. Każdy zna takie chwile, mawiamy o nich, że „zbyt szybko się kończą” – wyjaśnia Anna Brzosko, współautorka programu „Postaw na talenty”. Właśnie te zadania, przy których pojawia się uczucie „bezczasu”, najprawdopodobniej znajdują się w obrębie naszych talentów. Drugi wyróżnik to tzw. stan pozytywnego „nakręcenia”, czyli swoista eksplozja pozytywnych emocji. – Obserwowanie czynności, do których lgniemy, jest najlepszą okazją do poznania własnych talentów. Najczęściej bowiem lubimy te zadania, w których jesteśmy dobrzy – dodaje trenerka.

Zdarza się, że odkryciu talentu towarzyszy poczucie winy. Wiele osób uważa, że bycie dobrym w jednej dziedzinie automatycznie oznacza, że muszą nadrobić te umiejętności, w których nie są biegłe. W takim wypadku najważniejsze jest przyjęcie odpowiedniej strategii rozwoju. A zatem: nadrabiać braki czy rozwijać już posiadane talenty? Zdaniem Renaty Gut odpowiedź na tak zadane pytanie może być tylko jedna: – Aby odnieść sukces, należy skupić się na własnych zaletach – twierdzi. Wyłącznie w ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć osobiste mistrzostwo w danej dziedzinie. Jeżeli lubimy coś robić, będziemy poświęcać temu zagadnieniu coraz więcej czasu. Pasja sprzyja poszukiwaniu dodatkowej wiedzy i nabywaniu nowych umiejętności. – O osobach, które realizują się w ten sposób, mawiam, że podążają „zieloną ścieżką”. Z doświadczenia wiem, że za takimi ludźmi będą podążać inni. Pasja jest zaraźliwa – podsumowuje Renata Gut.

Wykonując zadania „po linii” talentów, odczuwamy nie tylko radość i spełnienie, możemy również liczyć na sukces zawodowy. Nieważne, czy pracujemy na stanowisku sprzedawcy czy menedżera w korporacji – każdy powinien znać swoje mocne strony i budować na nich osobisty kapitał.

Podobne artykuły


120
komentarze: 33 | wyświetlenia: 33653
39
komentarze: 18 | wyświetlenia: 5709
34
komentarze: 87 | wyświetlenia: 4297
33
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3170
32
komentarze: 83 | wyświetlenia: 2756
31
komentarze: 27 | wyświetlenia: 4411
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20242
26
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1717
20
komentarze: 22 | wyświetlenia: 9614
19
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1389
19
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1555
18
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1407
18
komentarze: 21 | wyświetlenia: 5721
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  nse,  01/06/2015

Tak se myślę, że droga do sukcesu nie prowadzi przez tonę talentu i szczyptę "oślego uporu" , tylko przez szczyptę teletu i tonę "oślego uporu" ;) ..., większość wybitnie utalentowanych popełnia samobójstwa, bo brak im "oślego uporu" w pokonywaniu trudności i rozwijaniu swych talentów :( ..., a może to nie o "ośli upór" chodzi tylko o wiarę ??

@Mariusz Kajstura: w każdym bądź razie dobrze jest uświadomić sobie to w czym naprawdę jesteśmy dobrzy, co możemy zrobić z naszymi umiejętnościami i jak je wykorzystać w życiu. Jeśli do tego jesteśmy uparci i ukierunkowani na konkretny cel, sukces jest już blisko. Trzeba jeszcze trochę szczęścia, dyscypliny, samokrytyki i pracowitości. Upór - jak najbardziej - poddawać się nie można :-)

"C

...  wyświetl więcej

  nse,  01/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Przyjemne kwestie lubimy definiować jako talent , tylko nie o to chodzi dobrze jest odnaleźć talent potrzebny społecznie, a nie szkodliwy ;)

@Mariusz Kajstura: nie każdy talent musi być dobry społecznie - jeśli lubisz majsterkować niekoniecznie musisz robić to dla kogoś ;-)

  nse,  01/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Majsterkowanie jest pożyteczne społecznie :), zawsze znajdzie się osoba potrzebująca "złotej rączki" , wtedy można ten talent wykorzystać dla dobra potrzebujących osób lub siedzieć i samemu coś dłubać, to już jest kwestia wyboru jak dany talent jest wykorzystywany :) Lepiej szukać talentów przydatnych innym, bo wtedy jest też zaspakajany instynkt stadny, taka potrzeba czucia się potrzebnym ;)

@Mariusz Kajstura: to prawda :-)
Jesli ma też być wykorzystany jako przyszła praca to też lepiej by był przydatny innym - ten talent :-)

  nse,  01/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Czyli taki który ludzie potrzebują, niż tępią ;) ..., może to przykładowo być talent towarzyski umiejętność opowiadania, grania i śpiewania ..., nie koniecznie na potrzeby show biznesu ..., a talent uważnego słuchania jest rzadkością :(
Talent wcale nie musi być wykorzystywany do pracy, może być potrzebny do budowania przyjaznego klimatu wśród otaczających ludzi ... wcale ni ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: jesli talent wykorzystuje się w celach zarobkowych, wcale nie musi to niszczyć osobowości. Co więcej, mając w perspektywie wieloletnią pracę nim przejdzie się na emeryturę, to znacznie łatwiej i lepiej zarabiać na czymś co sprawia nam przyjemność, co wpisuje się w nasze umiejętności, pasje, hobby itd.

Zgadzam się, że zainteresowania, talenty nie zawsze muszą iść w parze

...  wyświetl więcej

  nse,  01/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Nie neguje wykorzystywania talentu na cele zarobkowe, jednak zalecałbym pewna powściągliwość ze względu na higienę psychiczną , pewne talenty lepiej sobie zostawić dla siebie i czerpanie z nich radości niż zamieniać wszystko na srebniki, bo gonitwa za stebnikami potrafi zabić naturalną radość z wykorzystywania talentu ... , gdy talent zaczyna być wykorzystywany zarobkowo, wtedy ulega industrializacji i radość z niego czerpana jest wypalana ...

@Mariusz Kajstura: zgadzam się dlatego napisałem, że wszystko zależy od człowieka i jego podejścia

  nse,  01/06/2015

@Mariusz Kajstura: ... dlaczego tak się dzieje ?? ... że produkty wytwarzane z sercem i talentem, z rynku znikają ?? ..., a ludzie którzy poświęcili swój talent na cele zarobkowe stracili ducha życia ??

@Mariusz Kajstura: a jakieś przykłady? :-)
Ja znam mnóstwo ludzi, którzy są zadowoleni ze swojego życia prywatnego i zawodowego, którzy cieszą się każdego dnia właśnie dlatego, że mogą pracować wykorzystując swoje umiejętności i wkładając w tą prace całego siebie

  nse,  01/06/2015

@SZKOLENIA.COM: To i dobrze, może nie ma sensu pokazywać złych stron księżyca ;)

@Mariusz Kajstura: tzn sens jest na pewno ale nie ma sensu idealizować wszystkiego :-)

  nse,  01/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Głównie chodzi o to jakie zwyczaje panują na rynku, niestety rynek nie wybiera dobrego produktu dobrze wykonanego tylko maszynową tandetę bo tania, bo musi być cenowo konkurencyjne ..., a jak coś dobre zaczyna się targowanie typu widziałem w internecie za tyle czemu tak drogo itp ... kombinowanie byle zbić cenę ... do dobrych produktów musi rynek dojrzeć ... Nawet jeśli wszystko je ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: jeśli ktoś zostanie wiernym swoim talentom i nie przestanie wkładać w to serca nie ma się o co obawiać - jego produkty czy usługi zawsze będą wyżej oceniane od tych na produkcję masową. ale musi cały czas z sercem do tego podchodzić, uczciwie i rzetelnie

  nse,  01/06/2015

@SZKOLENIA.COM: ... z oślim uporem i dbałością o swoje dobre imię :)

@Mariusz Kajstura: dokładnie tak, to klucz do osiągnięcia sukcesu zawodowego i pełnej satysfakcji z wykonywanej pracy :-)

  nse,  02/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Sukces zawodowy i życiowy muszą współbrzmieć, inaczej żyje się kulejąc ... ;)
No ale to szerszy temat, wymagający bilansowania swoich mocnych jak i słabych stron ... Człowiek nie parowóz, a życie to nie tory kolejowe :D

  nse,  01/06/2015

Co gdy tym talentem okazuje się być picie alkoholu i seks ??Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska