Login lub e-mail Hasło   

Jak ważono planety.

Krótki artykuł o prekursorach współczesnych geografów i astronomów.
Wyświetlenia: 5.242 Zamieszczono 07/06/2015

Można by pomyśleć po co komu w ogóle potrzebna jest taka informacja. Niech sobie tam waży ile chce! Zapewne niejednokrotnie używaliście nawigacji GPS że o telewizji satelitarnej nie wspomnę. No ale zacznijmy od początku.

345px-Eratosthenes'_method_for_determining_the_size_of_the_Earth.svg Metoda Eratostenesa jaką zastosował w celu zmierzenia obwodu Ziemi.

Cofnijmy się teraz w odległa przeszłość a mianowicie do roku 230 p.n.e. był to czas kiedy niejaki Eratostenes postanowił obliczyć obwód Ziemi. "Eratostenes porównał długość cieni rzucanych w południe, w czasie letniego przesilenia, pomiędzy Syene (dzisiejszy Asuan w Egipcie) i Aleksandrią. Założył przy tym, że Słońce jest tak odległe, że promienie światła w obu miejscach są praktycznie równoległe. W tym okresie promienie słoneczne w Syene oświetlały dno głębokiej studni, padały więc pionowo (Słońce było w zenicie), podczas gdy w tym samym czasie w Aleksandrii, leżącej według Eratostenesa na tym samym południku, padały one pod kątem 7,2 stopnia (co stanowi 7,2/360 czyli 1/50 część kąta pełnego). Podczas tego pomiaru aby zmierzyć wartość kąta, posłużył się gnomonem. Od podróżników karawan wiedział także, że odległość pomiędzy tymi miastami wynosi ok. 5000 stadionów (tj. ok. 800 km, dokładna wartość długości stadionu nie jest znana, ale średnio antyczny stadion miał długość ok. 185 m). Obwód Ziemi powinien być więc 50 razy większy, czyli wynosić ok. 40 000 km. Jak już zostało to wspomniane wyżej, były tu pewne niedokładności (rzeczywista średnia wartość obwodu Ziemi wynosi 40 041,455 km, a uważa się, że Eratostenes podał ją w granicach od 39 690 km do 46 620 km), ale do dnia dzisiejszego używa się tej metody do dokładnych pomiarów Ziemi." - cyt. Wikipedia

Dodać trzeba że przed pomiarem zostały poczynione pewne założenia a mianowicie:

  1. Aleksandria i Syene leżą na tym samym południku.
  2. Odległość pomiędzy Aleksandrią i Syene wynosi 5000 stadionów.
  3. Ziemia jest idealna kulą.

Po tym pomiarze przez długi czas nic się nie działo ciekawego w kwestii miar i wag ciał niebieskich. Ziemia na ponad tysiąc lat stała się płaska aż do momentu heliocentrycznego przewrotu kopernikańskiego który zakwestionował dotychczasowy porządek świata z Ziemią jako centrum Wszechświata. Ludzie coraz głośniej i odważniej stawiali hipotezę jakoby to Ziemia kręciła się wokół Słońca pomimo iż Święta Inkwizycja nadal miała sporo do powiedzenia i nie wszystkie stosy zdążyły wygasnąć. Sam wielki Galileusz o mały włos nie przypłacił swych przekonań życiem jako tlący się skwarek na stosie.

W 1669 roku francuski astronom Jean Picard opracował skomplikowaną metodę triangulacji dzięki której wykalkulował po niemal dwóch latach obliczeń i pomiarów, że jeden stopień długości geograficznej wynosi 110,46 km i tak oto ogłoszono sukces francuskiej nauki ale radość nie trwała długo albowiem z niedawno odkrytego przez Isaaca Newtona Prawa powszechnego ciążenia okazało się, że Ziemia nie jest idealną kulą jak powszechnie uważano lecz jest nieco spłaszczona na biegunach dzięki sile odśrodkowej jaka towarzyszy obracającej się wokół własnej osi planecie! I tak oto obliczenia należało powtórzyć z uwzględnieniem odpowiednich poprawek. Zadania tego podjęli się w 1672 Giovanni i Jacques Cassini (ojciec i syn). Cóż, tym razem zastosowano metodę paralaksy. Metoda triangulacji nie należały do najprostszych w tamtym czasie i o pomyłkę nie było trudno niemniej jednak nikt nie spodziewał się się wyniku zupełnie odwrotnego od oczekiwanego a mianowicie po zakończeniu obliczeń okazało się że Ziemia jest spłaszczona... na równiku! Pomimo niedokładnego wyniku udało się mniej więcej po raz pierwszy określić rozmiary układu słonecznego..

Ten wynik wraz z wątpliwościami dokładności pomiaru Eratostenesa przesądził o potrzebie dokonania kompleksowych pomiarów na równiku i biegunach i tak oto w 1735 roku Francuska Akademia Nauk wysłała ekspedycję naukową do Ameryki Południowej pod dowództwem Pierra Bouguer w celu dokonania pomiaru odległości równej 1/360 obwodu Ziemi. Pomiary odbyły się pomiędzy dwoma miejscowościami oddalonymi od siebie o 320 km jednak pomiar ten trwał wyjątkowo długo bo aż 10 lat. W tym czasie wiele osób biorących udział w ekspedycji zmarło lub oszalało co wielokrotnie zagrażało powodzeniu całej ekspedycji. Dlaczego wybór padł na góry Andy? Starano się wybrać miejsce w okolicach równika a góry miały ten atut że panowała tam bardzo dobra widoczność. Niestety okazało się że obszar jaki wybrano był jednym z najtrudniej dostępnych rejonów świata w dodatku bardzo często zachmurzonym. Ostatecznie ekspedycja zakończyła się sukcesem niemniej jednak okazało się że uprzedził ich inny francuski zespół więc śmiałkom z Ameryki pozostało jedynie potwierdzenie otrzymanego wyniku. I tak oto zmierzono już obwód Ziemi który wynosił niemal 40 tysięcy kilometrów oraz potwierdzono spłaszczenie Ziemi na biegunach.

Nadmienić trzeba, że ambitnych którzy się zmierzyli z próbą pomiaru planety było wielu a wśród nich matematyk Richard Norwood. Przez dwa lata maszerował na północ z Londynu w stronę Yorku rozciągając wielokrotnie odcinek łańcucha. Ponadto wykonał dodatkowo pomiar wysokości słońca w miejscu rozpoczęcia i zakończenia marszu co pozwoliło mu wyznaczyć długość jednego stopnia i całego obwodu Ziemi. Wynik jaki otrzymał to 110,72 km. Przyznacie że to całkiem niezły wynik jak na tak nieprecyzyjną metodę?

W XVI wieku żył również duński astronom Tycho Brahe. Nie odkrył on żadnych przełomowych praw rządzących przyrodą ale niestrudzenie przez wiele lat obserwacji nieba prowadził precyzyjne zapiski i pomiary. Zaobserwował charakterystyczną gwiazdę zwaną supernova oraz kilka komet. Stworzył również katalog niemal tysiąca zaobserwowanych gwiazd. Wieloletnie pomiary skłoniły go do sformułowania własnej teorii mechaniki nieba która kwestionowała kopernikański system heliocentryczny i nadal była zgodna z Biblijnym opisem. Wersja Tycho nie wytrzymała w zderzeniu z prawami Newtona i szybko została zapomniana. W 1600 roku rozpoczyna się współpraca Tychona z Johanenes'em Keplerem, który na podstawie zapisków z obserwacji Tycho odkrył prawidłowości w ruchu planet co przyczyniło się do stworzenia praw Keplera które to z kolei umożliwiły względne obliczenie odległości do pozostałych, znanych planet. Kepler w swoim naukowym dorobku posiadał także Tablice Rudolfińskie czyli katalog 1500 gwiazd na podwarstwie którego można było przewidzieć tranzyt Merkurego i Wenus co było najważniejszym astronomicznym wydarzeniem XVIII wieku.

Wikipedia

Tarcza Słońca z naniesionymi obserwacjami Wenus (tranzyt z 1639 r.), rysunek z pracy Horrocksa "Venus in sole visa".

Tranzyt Wenus (a także Merkurego) według metody Halleya i metody Delislego pozwoliłby na dokładne określenie odległości Ziemi od Słońca co wreszcie pozwoliłoby na dokładne obliczenie rozmiarów układu słonecznego. Dzięki Tablicą Rudolfińskim autorstwa Keplera możliwe było dokładne obliczenie tranzytu (przejścia planety na tle powierzchni tarczy słonecznej) Wenus i Merkurego. Pierwsze próby podjęto w XVII wieku ale niewielu uczonych znało dokładną datę zjawiska. Dopiero tranzyty Wenus obliczone na 6 czerwca 1761 i 3 czerwca 1769 roku zmobilizowały cały naukowy świat do podjęcia wyzwania. Pomimo wysłania wielu ekspedycji przez kilkanaście krajów pierwsza próba okazała się dużym fiaskiem między innymi ze względu na wojnę siedmioletnia trwającą w Europie oraz jej zamorskich koloniach. Dopiero drugi tranzyt (a wiedzieć trzeba że tranzyt Wenus występuje parami w ośmioletnich odstępach po czym kolejne nadchodzą dopiero po około stu latach!) pozwolił na dokonanie wielu obserwacji na Ziemi i porównanie ich ze sobą. Średnia odległość Słońce-Ziemia jaką obliczono wynosiła 153±1 milionów kilometrów i była to wartość która musiała starczyć co najmniej do kolejnego tranzytu Wenus.

Kolejną osobą mającą ogromny wpływ na pomiar masy Ziemi był pastor John Michell. Zajmował się wieloma dziedzinami nauki, między innymi magnetyzmem ziemskim, grawitacją, trzęsieniami ziemi czy konstrukcją teleskopów (jeden z jego teleskopów zakupił William Herschel). Skonstruował on dość prostej budowy urządzenie które za zadanie miało obliczyć siłę grawitacji Ziemi. Niestety Michell zmarł przed dokonaniem pomiaru. Szczęśliwie dla potomnych urządzenie wraz z wieloma notatkami trafiło w ręce Henrego Cavendish'a. Była to persona nader aspołeczna. Ze względu na swą chorobliwą nieśmiałość która uczyniła go odludkiem i samoukiem (zrezygnował z nauki na uniwersytecie kiedy dowiedział się że ma przystąpić do ustnego egzaminu przed nauczycielami) prowadził badania w osamotnieniu. O wielu jego pionierskich odkryciach ludzkość dowiedziała się po jego śmierci ale większość z nich przypadła już innym odkrywcom. W wieku 67 lat rozpoczął pomiary stałej grawitacji. Urządzenie które dostał w spadku nazwane zostało "wagą skręceń". Seria pomiarów trwała niemal rok. Stała grawitacji wyniosła 6.754 × 10−11N-m2/kg2 co w porównaniu do współczesnej wartości obliczonej przy niewspółmiernie bardziej precyzyjnych i dokładnych urządzeniach wynoszącej 6.67428 × 10 −11N-m2/kg2 jest wynikiem doprawdy zaskakująco precyzyjnym jak na owe czasy! W połączeniu z obwodem Ziemi można już było obliczyć masę Ziemi która wyniosła 6 miliardów bilionów ton (6 000 000 000 000 000 000 000 000) która była tylko o 1% większa od obecnie przyjętej.

Wikipedia

Waga skręceń.

Tak więc mamy już masę i obwód Ziemi oraz odległość Ziemia-Słońce. Dlaczego nie pokusić się o zważenie pozostałych planet układu słonecznego oraz słońca? Przy pomocy prawa powszechnego ciążenia Newtona i III prawa Keplera nie stanowiło to już większego problemu a obraz świata jaki się z tych obliczeń wyłaniał przerastał wszelkie dotychczasowe wyobrażenia ludzi. Historie i sylwetki przedstawione w tym wpisie są tylko jednymi z wielu które podjęły się wyzwań tu opisanych niemniej jednak są to osoby o największym wkładzie naukowym w pomiarach Ziemi i układu słonecznego w tamtych czasach.

Czy już wiecie po co nam waga Ziemi i pozostałych ciał Układu Słonecznego pomijając czysto ludzką ciekawość? Otóż wszystko co ma zostać zaprojektowane w celu wzniesienia się w powietrze, utrzymania się czy późniejszego spadania czyli wszelakie statki powietrzne od balonu po prom kosmiczny i satelity włącznie potrzebowały takich właśnie danych. To dzięki takim tytanom wiedzy wyszliśmy z jaskiń, rozpaliliśmy ogień i podbiliśmy Ziemię! Zapytacie skoro zważyliśmy cały Układ Słoneczny bez odrywania się od Ziemi to czemu nie iść krok dalej i nie zważyć całej galaktyki w której mieszkamy albo całego Wszechświata! A co! Otóż to też już zostało zrobione ale o tym już innym razem.

Wiejec na www.cosmicbulletin.wordpress.com

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 739
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 677
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 853
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 495
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 929
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142121
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241933
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112037
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122490
 
Autor
ArtykułBardzo interesujący artykuł, bardzo łatwo i strawnie przedstawiony tylko szkoda, że nikt w dyskusje wejść nie chce - bo nie o religii czy polityce?

Bardzo fajnie, że też nazwiska są podlinkowane, artykuł przytacza wiele postaci o których mało wiemy (o ile w ogóle cokolwiek) i zdecydowanie polecam zapoznać się z przytaczanymi nazwiskami.

Artykuł bardzo dobry i wielki plus!

@SZKOLENIA.COM: Dziękuję za dobre słowo. Dla bardziej biegłych w języku angielskim polecam angielską wersję wiki. Wpisy są tam zdecydowanie bardziej rozbudowane a co za tym idzie, ilość informacji proporcjonalnie większa.

@Cosmicbulletin: niestety nie władam dobrze angielskim więc Polska wersja musi mi wystarczyć :-)
Na szczęście literatura jest także bardzo obszerna w naszym języku więc jest do czego sięgać.

Jeśli mogę zasugerować (a też prosić) to przy każdym kolejnym artykule dobrze zachować formę linkowania nazwisk do ich biografii (nawet jeśli jest to Wikipedia). Albo na końcu artykułu krótko st

...  wyświetl więcej

  nse,  08/06/2015

W dawnych czasach obliczenia wykonywano na papierze czasem jedna drobna pomyłka w założeniach powodowała konieczność powtórzenia żmudnych obliczeń, ta praca wymaga wiele samozaparcia i determinacji opartej na wierze w słuszność wyprowadzonych założeń ... Wspaniały artykuł uzmysławiający wysiłek naukowców z przeszłości dzięki którym dzisiejszym naukowcom jest o wiele łatwiej ...
Ciekawe ile modeli zbudowano dla potwierdzenia założeń obliczeniowych ??

  nse,  08/06/2015

Czy cykle księżyca zakłócają stałą grawitacyjną ??

@Mariusz Kajstura: Prawdę powiedziawszy nie wiem ale biorąc pod uwagę, że stała G jest wypadkową masy Ziemi i jej rozmiaru, a więc wszystko co znajduje się poza "promieniem" Ziemi, na tę siłę nie powinno mieć wpływu. Jak wiadomo, Księżyc powoduje pływy morskie więc jego grawitacja również ma wpływ na to co dzieje się na Ziemi. Niemniej jednak stała jest stałą :) Może się zmieniać (i cyklicznie się ...  wyświetl więcej

  nse,  08/06/2015

@Cosmicbulletin: Ciekawe czy zegar wahadłowy ulega odchyłkom czasowym pomiędzy nowiem, a pełnią księżyca ??
... przykładowo sprawdzając odchylenie czasowe w ciągu 24h pomiędzy zegarkiem kwarcowym i wahadłowym. podczas nowiu, a potem podczas pełni księżyca i porównać odchyły powinny dać odpowiedź na to pytanie ... ??
http://pl.wikipedia.org/wiki/W(...)%C5%82o

@Mariusz Kajstura: grawitacja wpływa na pomiary czasu. Wielokrotnie udowodniono, że czas upływa wolniej gdy przyrząd pomiarowy znajduje się w pobliżu obiektu o dużej grawitacji. Na różnice w pomiarze czasu także ma wpływ prędkość. To wszystko wynika z TW.

@Mariusz Kajstura: "Czy cykle księżyca zakłócają stałą grawitacyjną ?? " - pewnie, że nie. Wszystko co posiada masę posiada też grawitację. Obiekty posiadające grawitację oddziałują ze sobą ale nie pozbawiają siebie wzajemnie tej siły ani też nie potęgują jej. Chyba, że dochodzi do złączenia i powstania bardziej masywnego obiektu

  nse,  09/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Trochę Ci się model myślowy zdeformował, dlatego do rozpatrywania oddziaływań buduje się modele fizyczne ;) mamy do czynienia z wzajemnym oddziaływaniem trzech mas, przykładowy model oddziaływania przypływów i odpływów oceanów w skład którego wchodzą 3 masy: ziemi, oceanu, księżyca ... taki model inaczej się rozpatruje :) W przypadku zegara wahadłowego zamiast masy oceanu jest bran ...  wyświetl więcej

  nse,  09/06/2015

@Mariusz Kajstura: http://pl.wikipedia.org/wiki/P(...)iemskie .. ups chodzi o stała przyspieszenia ziemskiego związaną z polem grawitacyjnym ... Przeczytaj uważniej komentarz Cosmicbulletin :)

@Mariusz Kajstura: przepraszam najmocniej, pytanie źle odczytałem :-)
Dzięki za sprostowanie

  nse,  10/06/2015

@SZKOLENIA.COM: ... w komputerach powstają sporadyczne błędy obliczeniowe, a co dopiero u żywych ludzi narażonych na nieskończona liczbę zaburzeń ;)

@Mariusz Kajstura: po to człowiek programuje komputer by wyeliminować błędy spowodowane chociażby zmęczeniem, nieuwagą czy innymi zupełnie naturalnymi czynnikami

  nse,  10/06/2015

A tak na marginesie, ciekaw jestem jak w tamtych czasach synchronizowano pomiary konta padania promieni słonecznych w czasie, w dwóch odległych od siebie położeniach ?? ... jakich wtedy używano zegarów ??

@Mariusz Kajstura: przyrządy nawigacyjne i pomiarowe są znane od wieków i całkiem nieźle się spisywały. Obecne lata bazujące na elektronice tylko je rozwijały ale zasady ich działania (tych przyrządów) pozostały podobne :-)

  nse,  10/06/2015

@SZKOLENIA.COM: ..., a operacje na statystykach dają możliwość pomiarów subtelniejszych niż możliwości metody pomiarowej :)

@Mariusz Kajstura: możesz rozwinąć myśl? :-)

  nse,  10/06/2015

@SZKOLENIA.COM:przykładowo Oversampling :)

Właściwie to planet nie można zważyć, bowiem one... nic nie ważą. Jeśli coś unosi się w kosmosie i nawet nie wiadomo gdzie góra, a gdzie dół, to można mówić tylko o masie...

@Mirosław Naleziński: a to nie jest tak, że słowa "waga" używamy potocznie w tym przypadku i "waga" = "masa"?
Czy masy nie podajemy w tych samych jednostkach co wagi?

@SZKOLENIA.COM: masa i waga jest czymś innym; potocznie i owszem - skoro wielu tego nie odróżnia, to stosuje. Np. na rynku nie zapytam o masę wybranej ryby, bo sprzedawca nie zorientuje się, o co biega. Ponadto - Ziemia nic nie waży, bo wszystkie składniki (cząstki) po wektorowym zsumowaniu się zerują. Jednostki także są inne, bowiem masa to kg oraz t, zaś ciężar (waga) to kG oraz T, przy czym pierwsze należą do SI, zaś drugie nie...

@Mirosław Naleziński: Zgadza się w zupełności. Waga to masa w polu grawitacyjnym. Pozostaje tylko pytanie, kiedy możemy mówić o wadze a kiedy już o masie? Czy przekraczając umowną granicę kosmosu 100km nad powierzchnią Ziemi, mówimy już o masie czy nadal o wadze? Wszak grawitacja jest najsłabszym z oddziaływań ale o największym zasięgu więc zawsze będziemy się znajdować w "polu grawitacyjnym".

@Cosmicbulletin: Odległość od Ziemi nie ma znaczenia. Jeśli mówimy o oddziaływaniu dwóch planet pomiędzy sobą, to mówimy o sile, która jest proporcjonalna do iloczynu mas obu planet i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu ich (środków) odległości. Ale jeśli mówimy o jednej planecie, to o masie (nie o sile). Co ciekawe, siła, którą Księżyc przyciąga wybrany dowolny telewizor jest taka sama, jak siła, którą ten telewizor przyciąga Księżyc (dokładnie ten sam wzór ze stałą grawitacji G)...

  nse,  19/06/2015

@Mirosław Naleziński: Czyli można rozumieć że pojęcie "waga" zawiera w sobie domyślną masę odniesienia (m1) jaka jest przyjęta masa planety na której dokonuje się pomiaru ... ?? czyli m1 przyjmowane z założenia jako masa planety ??

Wikipedia podaje masę (nie wagę) Ziemi - 5,97219×10^24 kg, czyli 6 i 24 zera, ale przechodząc na tony, to mamy 5,97219×10^21 ton, czyli 6 i 21 zer (a w tekście są 24 zera).

"Dlaczego nie pokusić się o zważenie pozostałych planet układu słonecznego oraz słońca?" - raczej "Dlaczego nie pokusić się o ustalenie/obliczenie mas pozostałych planet Układu Słonecznego oraz Słońca?" (nazwy od wielkich liter).

jednak w dalszym ciągu nadal możemy utożsamiać masę z wagą. Sęk w tym by rozróżniać i rozumieć te pojęcia

@SZKOLENIA.COM: żaden astronom nie pomyli masy z wagą (być może w angielskim niefrasobliwie sobie poczynają w tej materii; tam widuję także earth zamiast Earth)...

@Mirosław Naleziński: nie chodzi o mylenie tych pojęć

@SZKOLENIA.COM: W żadnej polskiej encyklopedii i podręczniku nie znajdziemy pojęcia wagi w znaczeniu masy ciał niebieskich; są podawane masy planet i to w jednostkach masy, czyli kg (nawet nie tony, bo one nie są w SI).
"Dlaczego nie pokusić się o zważenie pozostałych planet" - nie można zważyć planet, bo nie jest to ani technicznie możliwe, ani nie jest logiczne. Jeśli ktoś stanie na wadze ...  wyświetl więcej

@Mirosław Naleziński: dlatego napisałem "potocznie" używane ;-)

  nse,  19/06/2015

@Mirosław Naleziński: "żaden astronom nie pomyli masy z wagą (być może w angielskim niefrasobliwie sobie poczynają w tej materii; tam widuję także earth zamiast Earth)..." ... , a taki astronom na kacu ?? ... :D ... w tym przypadku dotykamy różnicy pomiędzy zasadą , a regułą ... ;)

Zgodnie z prawem powszechnego ciążenia Newtona, dwa ciała o masach m1 i m2, odległe o r, działają na siebie z siłą, której wartość jest proporcjonalna do stałej grawitacji G, a która jest stała w całym kosmosie.

  nse,  19/06/2015

@Mirosław Naleziński: https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)witacji ... kosmosie czy układzie słonecznym w którym wyznaczono stałą na podstawie masy słońca ?? ... jeśli tak to ta stała jest stała pozorną :) , biorąc pod uwagę zmianę masy słońca w czasie ..., choć tu mogę się mylić konstrukcja stałych polega na zachowaniu proporcji pomi ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: też trzeba zauważyć, że ta pozorność może być pomijalna w dokonywaniu pomiarów masy innych obiektów zestawiając ową masę z masą Słońca. Słańce raz utyje raz zrzuci z wagi ale zapewne nie jest to aż tak istotne przy tak ogromnych obiektach by faktycznie istniała potrzeba/konieczność ciągłej weryfikacji badań mas innych obiektów - ale mogę się mylić :-)

  nse,  19/06/2015

@SZKOLENIA.COM: ... zleży jaką żywotność obliczeń się zakłada ;) ..., oczywiście ja sobie tak dywaguje nie jestem profesjonalistą, ale pogadać i porozważać zawsze warto nawet jeśli narażamy się na śmieszność ;)

@Mariusz Kajstura: jeśli mówi się, że Czarna Dziura posiada masę kilku milionów Słońc, to na przestrzeni miliona lat, tak naprawdę niuanse, które pojawią się w masie zarówno Słońca jak i CD z pewnością mogą być pominięte - chyba, że wydarzy się coś nieoczekiwanego. Jednak badania też są aktualizowane co pewien czas, obserwacje prowadzone itd. Także ta aktualizacja też występuje

  nse,  19/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Tu przydaje się umiejętność odróżniania stałych bezwzględnych od stałych umownych opartych na okresowych obliczeniach i badaniach ..., niejednokrotnie te pomijalne wartości w stałych dają gigantyczne różnice w wynikach ..., przykładowo jeśli możliwości spłaty kredytu wyliczy się w oparciu o pozorne stałe to można obudzić się razem z najbliższymi z ręką w nocniku ... i popełnić se kupę ...

@Mariusz Kajstura: zgadza się, dlatego trzeba zawsze brać tą poprawkę odnośnie skali o której mowa i przyjąć jakąś graniczną dopuszczalną wartość "błędu"

  nse,  19/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Przykładowo wieloletnie prognozy ekonomiczne są tak wyliczane że bierze się jakiś średni wynik i na tej podstawie prognozuje przyszłość kompletnie nie biorąc pod uwagę jakie czynniki wpłynęły na tak przyjęty fundament prognoz, potem społeczeństwo musi płacić za takie błędy :( Trochę żeśmy odlecieli od idei artykułu, jednak wszystko jest ze sobą połączone jeśli nie fizycznie to ideo ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: ale to już zależy od samych wykonawców obliczeń i prognoz :-)

  nse,  19/06/2015

@SZKOLENIA.COM: ... chodzi o podstawy założeń obliczeniowych ;)

@Mariusz Kajstura: W ciągu każdej sekundy Słońce traci ponad 4 mln ton masy. Pewnie orbita Ziemi się zmienia, ale w niewielkim stopniu.

  nse,  19/06/2015

@Mirosław Naleziński: Ciekawe czy to się kompensuje ..., na wyniku stałej G ??

  nse,  19/06/2015

@Mirosław Naleziński: Przepraszam za naruszenie reguł pisowni ... "kosmosie czy układzie słonecznym w którym wyznaczono stałą na podstawie masy słońca ??" ... miało być "Słońca" , nie dostrzegam błędów w pisowni i je powoduje, przepraszam za powodowanie negatywnych odczuć z tym związanych ... Czystość języka jest bardzo ważna i należy do niej podchodzić z szacunkiem !

Cavendish w wieku 67 lat rozpoczął pomiary stałej grawitacji... Gdyby choć wiedział, że za wiele lat, polska partia PO ustali wiek emerytalny na tym właśnie poziomie... Ale w jego czasach nie było chyba pojęcia "emerytura"...

  nse,  19/06/2015

@Mirosław Naleziński: Pasja nauki towarzyszy do końca życia ;)

Zatem w kolejnych artykułach będziemy szacować masę :)

@Cosmicbulletin: otóż to - w kilogramach masy (kg, nie kG)

  bntbicz  (www),  08/10/2015

Świetny artykuł!

  faith,  29/11/2016


Witaj Drogi,
widzialem swój profil na tym wolnym miejscu i chcial sie przywitac, ale didn `t laczyc, wiec decyduja sie na e-maila (faithdavid @ barid.com) .I chca byc twoim przyjacielem, jesli don`t odpowiedz umyslu, wiec mozna wprowadzic siebie
odpowiednio ok? Dzieki!
Ragards.

Hello Dear,
i saw your profile on this free site and wanted to say Hi but it

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska