Login lub e-mail Hasło   

Wszechświat według poetów

Teoria Słowa
Wyświetlenia: 1.138 Zamieszczono 10/06/2015

Punkt nieskończony
Punkt jest ideą, wymyśloną przez Euklidesa, dla geometrycznego opisu rzeczywistości. Jest ideą, która jak cień przesuwa się po ciemnej ścianie jaskini Platona. Ale, czy punkt istnieje w rzeczywistości?

Dla każdego narysowanego punktu o wymiarze zero, można zawsze narysować punkt mniejszy - również o wymiarze zero. Nie istnieje zatem punkt najmniejszy - choć wszystkie - zgodnie z nierealna ideą - maja wymiar zero !!! Można zatem śmiało zasugerować, że punkt ma strukturę ... nieskończoną! Przypomina raczej lej, który stopniowo zmniejsza swoją średnicę, ale nigdy nie osiąga wymiaru zero. Czy zatem taki (każdy) punkt nie jest przejściem do nieskończoności?


Nikt znaczy wszystko
Stachura przerażony nieodwołalnością ludzkiego pragnienia, wymyśla człowieka "nikt": człowieka "zero", który nie istnieje, a więc nie ma pragnień. W stanie człowieka "nikt", stajemy się nieograniczeni, nieskończeni w swojej szczodrości. Jak pisał Stachura: albo jest się poetą realizującym pragnienie poety, albo poezją - czyli tym wszystkim co poza-ponad ego poety istnieje. Matematyka według Stachury wygląda następująco: zero = nieskończoność


Yin i yang Wszechświata

Podobny obraz świata znajdujemy w hinduskim symbolu yin i yang, gdzie mały biały punkt otoczony jest dużą kroplą koloru czarnego i odwrotnie. Obie łezki zamknięte są w kole. Im mniejszy jest punkt - który reprezentuje nasze ja (ego) - tym większy jest świat poza nami - a więc tym bardziej pozbawiamy się ego tym bardziej wypełnia nas leżący poza nim Wszechświat.


Kosmologiczny obraz Wszechświata według tego symbolu wydaje się być zamknięty kołem - lub w trzech wymiarach - sferą. 


Wszechświat według poetów
Poeta utożsamia się z całym Wszechświatem - potrafi odczuwać jego granice, być tu i jednocześnie - wyobraźnią w nieskończonym obłoku gwiezdnego pyłu. Potrafi to, czego nie jest w stanie dokonać nauka.

Jaki jest ten Wszechświat, gdybyś właśnie nauką próbowali go opisać?

... Jest sfera, na której jest poeta - możemy idealizować go w postaci punktu. Od tego punktu zataczamy kolejne coraz większe koła. Zauważmy, że największe koło będzie miało wymiar równika - takiego który opasuje np. Ziemię. Ale czy to jest już granica kół jakie może swoją wyobraźnią zatoczyć poeta?. Zwiększamy promień kolejnych kół poprowadzonych od poety. Ich obrazem są coraz mniejsze koła na sferze, aż ... przy promieniu równym pi*r (r - promień sfery) - obrazem koła poety staje się punkt! Taki sam punkt, który idealizuje jego położenie - tylko po drugiej stronie sfery, a więc Wszechświata poety!

Zatem kosmologiczny model Wszechświata - ten który opisuje znak yin i yang i "zero = nieskończoność" Stachury ma postać sfery. Nasz Wszechświat w tej symbolice jest więc ograniczony. Nieskończony - ale zamknięty.

Wszystko co możemy powiedzieć o Wszechświecie rozumem, ograniczone jest do systemu: przyczyna-skutek. Wyobraźnia poety sięga dalej, ale nawet i ona osiąga granicę sfery wszystkiego, która ogranicza zerowy punkt natchnienia.


Pytanie, co jest poza sferą, nie ma sensu. Bo istnieje tylko to, o co można zapytać, poszukując odpowiedzi w systemie przyczyna-skutek. Jeżeli coś nie ma przyczyny to nie ma i skutku. W świecie poza sferą nie można stwierdzić, że coś jest, ani stwierdzić, że czegoś nie ma. Nie można stwierdzić nic - i nawet "nic" - to za dużo powiedziane! (Stachura).

Podobne artykuły


18
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2299
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 992
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1637
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 544
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1007
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 810
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 771
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1083
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 651
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 595
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 586
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 537
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 497
8
komentarze: 101 | wyświetlenia: 582
8
komentarze: 68 | wyświetlenia: 696
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Punkt nieskończony" - to mam inny przykład :-)
Jeśli chcemy dojść z punktu A do punktu B musimy przebyć najpierw połowę drogi, wcześniej ćwierć drogi, jeszcze wcześniej 1/8 drogi, jeszcze wcześniej 1/16 drogi, jeszcze wcześniej ..... jeszcze wcześniej .... i w ten sposób pokonujemy barierę nieskończoności gdy wreszcie znajdziemy się w punkcie B :-)

A ile w tym racji?

  nse,  10/06/2015

"Yin i yang Wszechświata" ... przykładowo: Jaka jest szansa na zanikniecie kiedykolwiek relacji pomiędzy polem magnetycznym ,a elektrycznym ??
Ps. A gdyby założyć że Poeta znajduje się w środku sfery i zaczyna się kurczyć w nieskończoność to jakie dla niego ma znaczenie czy sfera się rozszerza w nieskończoność, czy on sam się kurczy w nieskończoność ??

@Mariusz Kajstura: chyba nie ma żadnej szansy?

  nse,  10/06/2015

@SZKOLENIA.COM: ... chyba nie, ale zawsze może znaleźć się śmiałek próbujący to udowodnić generując tym nieskończony dowód ... :D

@Mariusz Kajstura: "Ps. A gdyby założyć że Poeta znajduje się w środku sfery i zaczyna się kurczyć w nieskończoność to jakie dla niego ma znaczenie czy sfera się rozszerza w nieskończoność, czy on sam się kurczy w nieskończoność ?? " ma dokładnie takie same znaczenie jak wersja gdzie poeta stanowiłby centrum sfery i zarówno poeta jakby sfera rozszerzały się w nieskończoność :-)

@Mariusz Kajstura: odnośnie nieskończoności - jeden z dużych portali opublikował artykuł jakoby teoretycy opracowali NOWĄ teorię powstania Wszechświata. Sęk w tym, że teoria ta była znana już w wieku XIX :-)

A oto ten kwiatek:
http://onet.tv/i/dowiedzsie/no(...)a/yw05q

  nse,  10/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Dla mnie wielki wybuch może stać się kwestią umowną co do początku wszechświata, właściwie nie ma to głębszego znaczenia, tak jak wysokość drzewa można zacząć mierzyć od początku pnia ;) ... tylko w rzeczywistość drzewo pozbawione korzeni uschnie ...

@Mariusz Kajstura: nie chodzi o samą teorie - samą w sobie - ale o przedstawienie teorii co najmniej XIX-wiecznej jako nowej :-)

  nse,  11/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Chodzi Ci o tą konkretną teorie, czy o zjawisko odświeżania starych teorii ??

@Mariusz Kajstura: o to, że ta teoria jest teorią sprzed dwóch wieków a wyciąga się ją jako nowość :-)

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Są ludzie jajka i ludzie wydmuszki udające jajka :) ... niektórzy z głodu sukcesu wygrzebują stare zapomniane teorie i podają jako nowe podpisując się pod nimi licząc że nikt tego nie zauważy, a i są też tacy co własnymi obserwacjami i przemyśleniami dochodzą do podobnych wniosków co starożytni naukowcy ..., czyli dwoje całkowicie oddalonych od siebie w czasie i bez żadnych powiąza ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: jasne, tylko w przypadku gdy ktoś podaje coś jako nowość tylko dlatego, że nie chciał zgłębić tematu to nic innego jak polowanie na sensacje i chęć zwrócenia na siebie uwagi innych - czytelników :-)
Gorzej, jeśli czytelnik zna temat, wtedy Autor oceniany będzie jednak negatywnie i raczej narazi się na pośmiewisko

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: ... "nowość" to pojęcie względne, to co dla jednych jest nowością dla innych będzie już przeżytkiem :) ... nie ma powodu by się tym zanadto przejmować :)
Co by się stało gdyby ludzie zanim coś napiszą ze strachu przed "śmiesznością", zaczęli wysiadywać i studiować księgozbiory i wszelkie archiwa wydanych publikacji ?? ... czy nie dostrzegasz że taki strach przed śmiesznością ogranicza postęp ?? Myślę że to dobrze jak ludzie piszą i dzielą się tym co dla nich nowe ...

@Mariusz Kajstura: nie dostrzegam tego bo na tej zasadzie powstają wszelkie naukowe publikacje.
Trudno być rozumiał zasady mechaniki kwantowej i rozumiał je w momencie gdy nie poznałeś zasad termodynamiki Newtona.

Prace studentów również opierają się o liczne publikacje wydawane KIEDYŚ tak, by poznać temat jak najgłębiej.
Jakbyś zareagował gdyby jakiś reporter nagle napisał,

...  wyświetl więcej

  nse,  14/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Czymś innym jest sedno teorii, a czymś innym forma jej przyrządzenia i podania ... Przecież można z jednego gatunku ryby sporządzić wiele różnorodnie przyrządzonych posiłków i każdy z nich będzie nowatorski i oryginalny ... każdy ma prawo do swojego indywidualnego poczucia smaku :) Co innego jeśli starą teorię przedstawia się jako własną, a siebie stawia na piedestale twórcy tej te ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: dobry kucharz też powinien znać przepisy klasyczne na przyrządzenie tej ryby na własny sposób. Jeśli nie zna klasycznych przepisów a podaje się za świetnego kucharza to jest zwykłym ignorantem.

Nie możesz nazwać siebie fizykiem, jeśli nie znasz podstawowych zasad fizycznych. Jeśli z kolei stare teorie przedstawia się jako nowe jest to ignorancja, brak podstawowej wiedzy

  nse,  15/06/2015

@SZKOLENIA.COM: ... klasyka to podstawa, ale są też zapomniane teorie "ryby", "podstawy", itp ... o których sobie warto przypomnieć ;) No cóż czasem fundamenty konstrukcji wyczerpują swoje możliwości i próba budowania na nich kolejnych "pięter" grozi katastrofą , wtedy trzeba sięgnąć po fundamenty po za klasyką ... i tworzyć całą konstrukcje wyprowadzając ja z innych podstaw, nie koniecznie tych u ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: i tutaj się w pełni zgadzam. To co napisałeś jakby potwierdza, że konieczna jest znajomość podstaw i historii danych wydarzeń z określonej dziedziny jeśli chcemy być traktowani poważnie a sami uchodzić nie tylko za osoby wiarygodne ale także za specjalistów w danej dziedzinie.

Przykład z linku dotyczy teorii Wszechświata bez końca - wiecznego, to stara teoria podana jako

...  wyświetl więcej

  Remter,  17/06/2015

"Poeta utożsamia się z całym Wszechświatem - potrafi odczuwać jego granice, być tu i jednocześnie - wyobraźnią w nieskończonym obłoku gwiezdnego pyłu. Potrafi to, czego nie jest w stanie dokonać nauka."

O poetach często się mówi, że potrafią bujać w obłokach.... rzeczywistość ich uwiera ... coś w nich zamiera i nieraz do obłędu doprowadza ...

@Remter: to by tłumaczyło, dlaczego tak często są oderwani od rzeczywistości :-)

  Remter,  17/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Jeżeli uzmysłowimy sobie... iż są oni świetnymi erudytami... to ich moc przekazu słowa... zawładnąć umysłami ludzi ... na lata potrafi... ( przykład Mickiewicza ) ;)

@Remter: ale rachunki ktoś płacić musi, zająć się domem, ogrodem itp :-)
Z samego słowa człowiek nie wyżyje :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska