Login lub e-mail Hasło   

Kolektor słoneczny budowa - absorber oraz izolacja

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://depsol.pl/kolektor-sloneczny-budowa/
Absorber oraz izolacja termiczna w kolektorze słonecznym. Jaka jest ich konstrukcja, budowa oraz z jakich materiałów zostały wykonane.
Wyświetlenia: 745 Zamieszczono 24/06/2015

Kolektor słoneczny budowa / absorber:

Moc, ilość pozyskanej i przetworzonej w ciepło energii słonecznej w głównej mierze zależą od rodzaju powierzchni absorpcyjnej w kolektorze. Absorbery możemy podzielić ze względu na rodzaj konstrukcji, materiały użyte do ich wykonania oraz powłokę jaką zostały pokryte.

Kolektor słoneczny budowa / absorber / konstrukcja:

Kolektor słoneczny budowa / absorber / konstrukcja / absorber płaski

kolektor słoneczny budowa absorber plaski
Absorber płaski
kolektor słoneczny budowa  -absorber płaski listkowy
Absorber płaski - listkowy

Stosowany jest w kolektorach płaskich oraz w rurach próżniowych. Zaletą tego rozwiązanie jest prostota, znajduje zastosowanie we wszystkich kolektorach płaskich. W rurach próżniowych zastosowanie płaskiego absorbera wymaga bardziej zaawansowanej technologi produkcji.  Problemem jest tutaj wyprowadzenie na zewnątrz połączonej z absorberem rurki (wypełnionej płynem solarnym) z wnętrza próżni tak aby tak aby całość pozostała szczelna - taką technologię opracowały nieliczne firmy.

Kolektor słoneczny budowa / absorber / konstrukcja / absorber cylindryczny

kolektor słoneczny budowa - absorber cylindryczny
Absorber cylindryczny

Możemy spotkać to rozwiązanie w rurach próżniowych typu Sydney (powszechnie stosowana nazwa to rury termosowe). Absorber jest napylany bezpośrednio na wewnętrzną powierzchnię rury szklanej. Ten typ rur wykorzystują producenci kolektorów typu gorąca rurka (ang. heat-pipe) oraz solarów z bezpośrednim przepływem typu "U" rurka. Technologia popularna z uwagi na niskie koszty materiałów oraz produkcji.

Kolektor słoneczny budowa / absorber / materiał:

Głównym zadaniem absorbera jest przetworzenie energii słonecznej w ciepło. Absorber połączony jest (pośrednio lub bezpośrednio) z rurkami, które odbierają ciepło z kolektora. Zarówno sama konstrukcja jak i rodzaj materiałów użytych do jego budowy mają duży wpływ na ostateczną sprawność urządzenia.

Kolektor słoneczny budowa / absorber / materiał / blacha miedziana

kolektor słoneczny budowa - absorber płaski miedziany
Blacha miedziana

Ze względu na znakomite zdolności przewodzenia ciepła (370 W/(m·K) jest stosowana od lat jako absorber w kolektorach płaskich oraz próżniowych (z płaskim listkowym absorberem). Blacha miedziana ma swoją cenę, dlatego stosowana jest w lepszej klasy kolektorach słonecznych.

Kolektor słoneczny budowa / absorber / materiał / blacha aluminiowa:

kolektor słoneczny budowa - absorber płaski aluminiowy
Blacha aluminiowa

Coraz powszechniej stosowany materiał do budowy absorbera z uwagi na znacznie niższe koszty niż w przypadku miedzi. Niższa cena oczywiście niesie za sobą słabsze parametry dla porównania przewodność cieplna aluminium wynosi 200 W/(m·K) co stanowi prawie o połowę mniej niż przewodność miedzi. Nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach większość producentów wprowadziła do swojej oferty kolektory słoneczne w wersji ekonomicznej, których budowa opiera się właśnie na absorberze z blachy aluminiowej.

Kolektor słoneczny budowa / absorber / materiał / absorber napylany:

kolektor słoneczny budowa - absorber napylany
Absorber napylany

Technologia stosowana w rurach termosowych. Jest to mieszanka odpowiednich proporcji związków metali o dobrych właściwościach pochłaniania promieni słonecznych oraz przewodności cieplnej. Rozwiązanie dość często spotykane w sprzedaży w Polsce. Sama rura szklana z napylanym absorberem jest prostym i raczej niezawodnym rozwiązaniem. Kolektory słoneczne oparte na tej technologi są masowo sprowadzane z Chin do Polski z uwagi na bardzo niskie koszty zakupu.

Kolektor słoneczny budowa / izolacja:

Nie mały wpływ na ogólną efektywność jaką posiada kolektor słoneczny ma izolacja termiczna. Nawet najlepszy absorber z najlepszą powłoką będzie mało efektywny przy znacznych stratach ciepła do otoczenia. Stąd też tak ważne jest aby jak najwięcej ciepła zatrzymać w jego wnętrzu. Ogólnie możemy podzielić je na 2 podstawowe grupy, te których izolację stanowi próżnia - kolektory rurowe próżniowe oraz wełna mineralna czy płyta PIR - kolektory płaskie.

Kolektor słoneczny budowa / izolacja / próżnia:

kolektor słoneczny budowa - próżnia
Rura z getterem/ znacznikiem próżni. Srebrna powłoka wewnątrz rury

Najskuteczniejsza z dostępnych i powszechnie stosowanych typów izolacji w kolektorach słonecznych. Absorber zamknięty w próżni cechuje się doskonałymi uzyskami energetycznymi. Technologia ta powszechnie stosowana jest w kolektorach rurowych gdzie wewnątrz rur panuje głęboka próżnia. Na rynku dostępne są także płaskie kolektory próżniowe (powietrze z wnętrza kolektora "odsysane" jest za pomocą pompy próżniowe). W kolektorach rurowych możemy sprawdzić próżni za pomocą getera w jej dolnej części natomiast w płaskich takiej możliwości niema.

Kolektor słoneczny budowa / izolacja / wełna mineralna:

kolektor słoneczny budowa - izolacja wełna mineralna
Wełna mineralna

Najczęściej stosowany rodzaj izolacji kolektorów słonecznych. Dobry stosunek ceny do właściwości stanowi o dużej popularności tego materiału. Wełna mineralna używana jest do izolacji spodu oraz boków kolektorów płaskich a także głowic wielu kolektorów próżniowych.  Zaletami wełny są niska cena i odporność na wysokie temperatury wadą natomiast to, że w przypadku nieszczelności obudowy wełna zachowuje się jak gąbka wchłaniając wodę.

Kolektor słoneczny budowa / izolacja / płyta PIR:

kolektor słoneczny budowa - <a href='http://www.eioba.pl/t/izolacja' class='gTagLink'>izolacja</a> płyta pir
Płyta PIR

Stosuje się ją tak samo jak wełnę mineralną. Płyta PIR jest droższa, ale ma za to mniejszą przewodność cieplną i nie wchłania wilgoci. Możliwe jest zastosowanie zdecydowanie cieńszej izolacji (w porównaniu do wełny mineralnej) co w końcowym efekcie sprawia, że kolektor słoneczny jest lżejszy.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61135
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65187
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23434
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23767
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26812
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19723
26
komentarze: 20 | wyświetlenia: 16221
23
komentarze: 18 | wyświetlenia: 38475
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 34128
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2379
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 12535
17
komentarze: 40 | wyświetlenia: 5185
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14596
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4245
 
Autor
ArtykułW swoim opracowaniu wyraźnie gloryfikuje Pan rury próżniowe z listkiem absorbera wewnątrz. Jednak z badań wynika, że nie jest to dobre rozwiązanie na kolektor próżniowy A to z tej przyczyny, że absorber jest płaski i uzysk energetyczny jest proporcjonalny do kąta padania. W rurach próżniowych dwuściennych z uwagi na to, że absorber jest walcem nie zależnie od kąta padania ( w jednej płaszczyźnie ) ...  wyświetl więcej

Witam,
W tym artykule raczej nie widzę gloryfikacji żadnej z technologi. Opisane są tylko poszczególne rozwiązania technologiczne i tyle. Czy nie prawda jest, że dwuścienne rury są u nas nadzwyczaj popularne? Z ogólnie dostępnych danych wynika, że na tle całej Europy wybijamy się i to znacznie ponad średnią. Prawda jest też to, że są one produkowane w Chinach na masową skalę za grosze. I tu ...  wyświetl więcej

@Łukasz Dunat: Na wstępie pisze Pan, ze nie widzi żadnej gloryfikacji, To w takim razie proszę powiedzieć czytelnikom po co wprowadza Pan w sposób zwaloryzowany linki do firmy sprzedającej kolektory oparte na rurze jednoliściennej? W tekście zawarł Pan dwa takie linki, w jakim celu? Od razu widać, że niechudzi tu o to aby poszerzyć wiadomości czytelników { bo tego się nie zrobi w tak krótkim oprac ...  wyświetl więcej

@Witold Jabłoński:
Cytuje mój tekst : "Sama rura szklana z napylanym absorberem jest prostym i raczej niezawodnym rozwiązaniem" - wiec nie ma tutaj mowy o negatywnym pisaniu o tej technologi.
Serwis Eioba zakłada min. umieszczanie linków w treści, co z resztą sam Pan zrobił w komentarzu. A umieszczony w nim link prowadzi do tekstu, który "gloryfikuje" jedną z technologi, uściślając - ...  wyświetl więcej

Muszę przyznać, że ciekawe informacje Pan przedstawia w swoimi wpisie. Dają impuls do pewnego zastanowienia się nad tym tematem. Pozdrawiam Marcin budomiks.plDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska