Login lub e-mail Hasło   

Dyskryminacja chrześcijan w Europie

Wolność religijna jest podstawowym prawem człowieka i najpewniejszą gwarancją ludzkiej godności.
Wyświetlenia: 760 Zamieszczono 06/07/2015
Podkreślił to w swoich wystąpieniach na zakończonym w Wiedniu spotkaniu na ten temat przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zabierając czterokrotnie głos podczas obrad ks. Janusz Urbańczyk zwrócił uwagę, że zaangażowanie na rzecz wdrażania wolności opinii, sumienia i wyznania leży u podstaw tej organizacji. Państwa do niej należące uznają specyficzny charakter wspólnot religijnych, odmienny od innych organizacji rządowych czy pozarządowych. Także Unia Europejska deklaruje potrzebę regularnego dialogu z nimi ze względu na ich specyficzny wkład. Watykański przedstawiciel w OBWE przypomniał, że Stolica Apostolska zawarła porozumienia z państwami, które w przeszłości przebyły długą drogę, zanim uznały wolność religijną. – Dlatego moja delegacja zachęca do ściślejszej współpracy między rządami a wspólnotami religijnymi, zainteresowanymi wprowadzaniem tego prawa w życie – powiedział ks. Urbańczyk. Wskazał na potrzebę lepszego uświadomienia sobie, że wolność religijna rozciąga się również na wyznawanie tego, w co się wierzy, na forum publicznym i w środowisku rodzinnym. Rodzicom trzeba pozwolić, by zapewnili dzieciom zgodną ze swymi przekonaniami edukację religijną i moralną. Ponadto przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zwrócił uwagę na pojawianie się w krajach do niej należących aktów nienawiści i nietolerancji względem nie tylko mniejszości religijnych, ale też coraz częściej chrześcijan. Występuje tam także tendencja do marginalizowania religii w debacie publicznej. Wierzących z powodu ich przekonań dyskryminuje się w pracy zawodowej, nie respektując klauzuli sumienia. – Nowa „poprawność polityczna” bagatelizuje przypadki nietolerancji czy dyskryminacji, gdy dotyczą one chrześcijan, i to nawet w krajach demokratycznych – powiedział ks. Urbańczyk. Wskazał na niedowartościowanie wkładu instytucji religijnych w społeczeństwo. Przypomniał przy tym, że Akt Końcowy z Helsinek zapewniał organizacjom religijnym swobodę prowadzenia działalności charytatywnej, oświatowej i społecznej. – Próby przyćmienia roli religii w życiu publicznym – stwierdził watykański przedstawiciel w OBWE – wiążą się nie tylko z redukowaniem pojęcia natury osoby ludzkiej, ale przytłumiają też rozwój autentycznego pokoju i godzą w sprawiedliwość społeczną. - Obrona transcendentnej wizji osoby ludzkiej, która wychodzi poza wymiar czysto materialny, służy dobru wspólnemu wierzących i również niewierzących. Właściwe rozumienie wolności religijnej obejmuje, zarówno na płaszczyźnie indywidualnej, jak zbiorowej, nie tylko tzw. wolność kultu, ale też swobodę działania zgodnie z własnym sumieniem i publicznego wyrażania swych poglądów – dodał, przemawiając w Wiedniu, ks. Urbańczyk.

Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/wiara-przesladowania/139961,dyskryminacja-chrzescijan-w-europie.html

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1527
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3130
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1269
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2539
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 578
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2431
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2018
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2035
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2022
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1041
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3460
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 843
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  06/07/2015

Jan Hus - spalony na stosie 6 lipca 1415 w Konstancji,
Hieronim Savonarola - spalony na stosie 23 maja 1498 we Florencji,
Miguel Servet - spalony na stosie 27 października 1553 w Genewie,
Tomasz Cranmer - spalony na stosie 21 marca 1556 w Oksfordzie,
Giordano Bruno - spalony na stosie 17 lutego 1600 w Rzymie,
to tylko kilku z tysięcy prześladowanych chrześcijan. ...  wyświetl więcej

@Hamilton Starszy: ks. Janusz Urbańczyk. Dobrze mówi.
----------
Dobra mowa ognia ugasic sie nia da.

  Hamilton,  07/07/2015

@zakrawarski: tak to bywa jak spadkobiercy morderców walczą o godne życie każdego plemnika.

@Hamilton Starszy: Do setek milionow wymordowanych ludzi nalezy dodac niezliczone ilosci
plemnikow m. in. z powodu "celibatu" i innych "robot recznych"
To prawdopodobnie te doswiadczenia pozwalaja im zabierac glos w sprawie In Vitro.
Nie wiedza jednak, ze tonie nie to samo.
Powinni przejsc krotki kurs w zakresie zaplodnienia i poloznictwa !!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska