Login lub e-mail Hasło   

Radioaktywne jedzenie

Radioaktywność , czy promieniowanie kojarzy się zazwyczaj z katastrofą i niebezpieczeństwem. Promieniowanie jest jednak obecne również w naturze. W tym i twojej kuchni.
Wyświetlenia: 810 Zamieszczono 10/07/2015

Promieniowanie Tła jest emitowane przez naszą planetę, promienie kosmiczne, czy nawet słońce. Naturalne źródła promieniowania znajdują się również w wodzie i jedzeniu. Niektóre posiłki zawierają wyższy stopień promieniowania niż inne. Dzieje się ta przez zawarte w nich składniki takie jak Potas, Rad lub Uran. Czy warto od razu wzywać do swojej kuchni inspektora ochrony radiologicznej? Zacznijmy od przeglądu najbardziej radioaktywnych składników naszej diety:

1 Ziemniaki
Tak. Najpopularniejsze warzywo na świecie (a przynajmniej w Polsce) zawiera Rad oraz Potas, te pierwiastki mogą w części być naturalnie radioaktywne. Nie, usmażenie ich w oleju w postaci frytek nie usuwa potasu ani radu. Sposób ich podania nie ma wpływu na radioaktywność.

2 Marchewki
Marchewki zawierają podobną ilość Radu i Potasu co ziemniaki. Zawierają również przeciwutleniacze które wspierają naturalne mechanizmy obronne organizmu. Potas jest w organizmie człowieka bardzo potrzebny. Jest odpowiedzialny m.in. za prowadzenie impulsów neuronowych umożliwiających człowiekowi ruch mięśni. Jego brak w organizmie może być niebezpieczny w skutkach.

3 Fasola Limeńska
Posiada delikatnie większą ilość Radu i Potasu niż poprzednicy. Jest jednocześnie bogata w dobrze przyswajalne dla organizmu żelazo.

4 Banany
Najbardziej znany radioaktywny pokarm. Znane są przypadki, że masowe transporty bananów przez granice i lotniska powodują uruchomienie alarmów i czujników radioaktywności. Zawarty w nich naturalnie radioaktywny potas jest bardzo zdrowy dla ludzkiego organizmu.

5 Orzechy
Pokarmem o największym skupisku radioaktywnych substancji jest Orzech Brazylijski. Dzieje się tak dzięki wyjątkowo długim korzeniom które absorbują z gleby radioaktywny Potas i Bar. Stężenie tych substanji jest 2 lub 3 krotnie większe niż w innych radioaktywnych warzywach tutaj wymienionych.

Czy jest się czego bać? Radioaktywność jest częścią natury i ludzki organizm jest do niej przystosowany. Substancje radioaktywne w jedzeniu przez nas spożywanym są tak mikroskopijne , że bledną nawet przy niewielkim promieniowaniu ziemskim lub pojedynczym rentgenie szczęki. Jest to bowiem ilość tak śladowa, że by doznać negatywnych objawów promieniowania poprzez zjedzenie bananów, śmiałek musiałby skonsumować ich 5 milionów naraz. Z racji tego że przeciętny banan waży około 120 gram, przekładałoby się to na 600 ton pożywienia.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że promieniowanie może być niebezpieczne. Zwłaszcza gdy mówimy o promieniowaniu sztucznym czyli generowanym przez człowieka. Jeżeli pracujesz z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, osłony przed nim są koniecznością. Kamil Kamiński Ochrona Radiologiczna jest firmą, która może przeprowadzić inspekcje stwierdzające poprawność działania osłon w twoim zakładzie, jak również przeprowadzić odpowiednie szkolenia. Może i jednocześnie zaprojektować osłony spełniające twoje potrzeby. Na terenie Bydgoszczy usługi takie zapewnia Kamiński Ochrona Radiologiczna.

Podobne artykuły


8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1117
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1028
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 623
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1701
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1114
6
komentarze: 5 | wyświetlenia: 282
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 630
5
komentarze: 63 | wyświetlenia: 228
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 298
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142890
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245481
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska