Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego Polacy nie piją wody z kranu?

Mimo różnych akcji promocyjnych picie wody z kranu nadal w Polsce jest uznawane za niedorzeczność czy ideologiczną fanaberię. Dlaczego "kraniczanka" jest passe? O tym w artykule.
Wyświetlenia: 600 Zamieszczono 13/07/2015

Jeszcze kilka dekad temu picie wody z kranu było prawdziwym szaleństwem i groziło utratą zdrowia. To, co wypływało z kranów nie spełniało żadnych norm, właściwie dlatego, że tych norm zwyczajnie nie było. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie, mimo to po wodę z tego źródła nadal nikt nie sięga. Większość wodę butelkowaną. Dlaczego? Postarajmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Bo jest ekologiczna

Woda z kranu nie posiada plastikowego opakowania. Dla wielu stanowi to swego rodzaju problem. Butelka wraz z elegancką etykietą wzbudza zaufanie, co do jakości, jak i również do smaku. Często nie oferuje niczego więcej, poza sugestią. Często i to wystarczy. Niestety, w Polsce recykling wciąż jest traktowany po macoszemu, a plastikowe opakowania miast do przetwórni, trafiają na wysypisko śmieci.

Tymczasem woda w kranie smakuje podobnie i ma podobną ilość minerałów, co wody źródlane dostępne w sklepie – a często wręcz je przewyższa. Oczywiście, przy okazji należy wspomnieć, że woda tzw. źródlana nie ma nic wspólnego z wodą mineralną.

Bo jest tania i łatwo dostępna

Coś, co jest tanie, nie może być ani smaczne, ani zdrowe. Nawet najtańsza marketowa woda butelkowa jest co najmniej kilkadziesiąt razy droższa od tej, która wypływa z kuchennej baterii. Oczywiście, można się bronić wybiegiem, że tanie marketowe wody źródlane są przecież bardzo tanie, ale wystarczy przeliczyć, ile rocznie wydajemy na rzecz, którą już nabyliśmy (bo przecież rachunki za wodę i tak płacimy) i sprawa nie wygląda już tak niewinnie.

Skończmy jednak z ironią. Świat naturalnie nie jest czarno-biały, a nasza wolność wyboru nie powinna poddawać się pełnej racjonalizacji – zwłaszcza gdy dotyczy gustu czy smaku. Jakkolwiek zachęcam do picia wody z kranu. Jeśli boimy się o jakość wody w kranie, odszukajmy na ten temat informacji w internecie. Obecnie każdy zakład wodociągowy prowadzi w tym zakresie, a kolejne miasta dołączają do akcji propagujących picie wody z kranu – tam znajdziemy więcej szczegółów, łącznie z wynikami badań. Jeśli i to nas nie przekonuje, zawsze można zainwestować w specjalny filtr wodny. Natomiast jeśli nie jesteśmy zachwyceni smakiem, dobrze jest przeprowadzić ślepy test, by sprawdzić, czy przypadkiem nie sugerujemy się opakowaniem wody.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1216
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1024
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1098
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 770
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 747
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1898
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 584
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1042
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 549
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 555
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 898
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska