Login lub e-mail Hasło   

List od Lennona

Czy jeden list może zmienić życie człowieka? Ja w to nie wierzę.
Wyświetlenia: 681 Zamieszczono 29/07/2015

„Idol” reżyseria i scenariusz Dan Fogelman

Czy jeden list od Johna Lennona może zmienić charakter człowieka? Szczególnie bogatego, podstarzałego, popularnego, zmanierowanego i zgorzkniałego piosenkarza? Zagłuszającego swoją frustrację alkoholem i wciąganymi kreskami kokainy?

Ja w to nie wierzę.

Jednak reżyser obsadzając w głównej roli Ala Pacino czyni tę historię bardzo prawdopodobną.

Tym bardziej, że prawdziwy Danny Collins na końcowych napisach opowiada o liście od Lennona, który dotarł do niego dopiero po wielu latach.

Tak więc Danny na urodziny od swojego managera (Christopher Plummer) dostaje oprawiony w ramkę ten list. Czyta go i postanawia zmienić swoje życie. Odwołuje trasę koncertową i odwiedza nigdy niewidzianego syna. Ale to nie jest film familijny, więc syn i jego rodzina nie są zachwyceni.

Także jego zalotów z zachwytem nie przyjmuje szefowa hotelu Mary z którą czasami dobrze mu się rozmawia.

Z tłumem bohater porozumiewa się łatwo śpiewając wciąż te same przeboje. Ale kochanka go zdradza z dużo młodszym facetem, więc Danny, aby nabrać dystansu nazywa go „Młyn”.

To film o przyjaźni – manager mówi o podopiecznym: on ma wielkie serce ale czasem chowa je w dupie. O próbie zbudowania relacji rodzinnych, których dotąd nie potrzebował. O samotności i o tym, że duże pieniądze można wydawać nie tylko na swoje przyjemności, przedmioty i używki.

Ten obraz to połączenie dramatu z elementami komediowymi lub komedia częściowo dramatyczna. Ale wnuczka ma na imię Hope, więc mimo wielu perturbacji jest nadzieja na lepsze jutro, a nawet pojutrze.

Rewelacyjny Al. Pacino niesie nas przez opowieść z brawurą ale nie szarżując. Jest śmieszny i wzruszający, kabotyński i sentymentalny, zabawny i wkurzający, zadbany i rozmemłany, ale przez cały film rewelacyjny. Dla niego samego ten film obejrzeć warto.

Podobne artykuły


23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 59611
15
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2944
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1825
11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1848
11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1944
7
komentarze: 10 | wyświetlenia: 380
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 800
6
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1021
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 783
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 9050
29
komentarze: 20 | wyświetlenia: 4221
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3684
28
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3089
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5323
 
Autor
Artykuł  vivi91,  29/07/2015

Jeden list może zmienić nie tylko jedno życie ale całego narodu czy planety, a rola Pacino ... może lepiej ze względu na wielkie osiągnięcia aktorskie warto o tym filmie zapomnieć...

@vivi91: ja uważam, że w tej roli Pacino jest świetny, bo tak inny niż w pozostalych filmach, nie taki sieriozny lub manieryczny, co do listu - ne znam takiego przypadku, aby zmienił losy jednego narodu czy planety, poproszę o autorów i tytuły tych listów

  vivi91,  29/07/2015

@alodia1949: dla mnie niestety to rola ,,nieudana'', co do listów np. http://www.nonpossumus.pl/ps/1(...)/13.php

@vivi91: I co zmienil ten list? Ludzie przestali się zabijać? Okradać? wykorzystywać? Nie zauważylam.

  awers,  30/07/2015

Dlaczego piszesz na niebiesko?
Same spoty, a w przerwach przedruki z gazet. Tu już nawet nie ma się o co sprzeczać. Teraz czytam chyba pietnasty raz Konarmię i opowiadania odesskie. I wciąż mnie zadziwiają. Herbert umarł?

@awers: a dlaczego nie? Czy wszystko musi byc takie samo i w dodatku czarne?
Kolor czcionki pod kolor ulotki filmowej.
Tekst jest mojego autorstwa a nie przedrukiem z gazet.

Dziękuję za komentarze i pozdrawiam :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska