Login lub e-mail Hasło   

Najważniejsze słowa

Chciałem wspomnieć Zbigniewa Herberta.
Wyświetlenia: 2.089 Zamieszczono 31/07/2015

Chciałem wspomnieć Zbigniewa Herberta.

Recytowałem to w stanie wojennym, gdy okazało się, że znów można zakazać czytania poezji. Dziękuję Zbigniewowi Herbertowi za to, że istniał. Dzięki niemu wiele stało się  w mojej głowie.

Dziękuję mu za to, zę przekonywał  ludzi do uczciwej przewagi sztuk nad systemem i myśli nad wymuszoną rzeczywistością. Jego Pan Cogito uczył myśleć niezależnie, dla siebie. Do dziś bardzo mi go brakuje. Ten wiersz dobrze zabrzmi w rocznicę Powstania Warszawskiego

Nike która się waha

Najpiękniejsza jest Nike w momencie
kiedy się waha
prawa ręka piękna jak rozkaz
opiera się o powietrze
ale skrzydła drżą

widzi bowiem
samotnego młodzieńca
idzie długą koleiną
wojennego wozu
szarą drogą w szarym krajobrazie
skał i rzadkich krzewów jałowca

ów młodzieniec niedługo zginie
właśnie szala z jego losem
gwałtownie opada
ku ziemi

Nike ma ogromną ochotę
podejść
pocałować go w czoło


ale boi się
że on który nie zaznał
słodyczy pieszczot
poznawszy ją
mógłby uciekać jak inni
w czasie tej bitwy
więc Nike waha się
i w końcu postanawia
pozostać w pozycji
której nauczyli ją rzeźbiarze
wstydząc się bardzo tej chwili wzruszenia


rozumie dobrze
że jutro o świcie
muszą znaleźć tego chłopca
z otwartą piersią
zamkniętymi oczyma
i cierpkim obolem ojczyzny
pod drętwym językiem

Zbigniew Herbert

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1235
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1031
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1108
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 785
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 752
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1904
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 588
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1046
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 551
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 556
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 900
 
Autor
Dodał do zasobów: awers
Artykuł  shark  (www),  03/08/2015

Dobra poezja się nie starzeje, i tak jest też w przypadku Zbigniewa Herberta.

  metkox,  07/08/2015

Piękny wiersz..

  awers,  07/08/2015

@metkox: Ten wiersz walczy o piękno. Pan Lipski np. wycofał poparcie dla Herberta, z powodu mojej krytyki jego nachalnych przedruków.

@awers: Pan doniósł na kontrowersyjny artykuł To nie była krytyka tematu tylko Pana osobiste reakcje..Dodam, że byłem wrogiem Solidarności i pseduo patriotów Braci Wałesów.Pana przedruk poezjii Herberta, bez podania zródła dyplomatycznie poprawiam:Pan nie jest autorem.
http://culture.pl/pl/tworca/zb(...)herbert
...  wyświetl więcej

  awers,  07/08/2015

A Pan miał taką wątpliwość kto jest autorem wiersza "Nike, która się waha"?! Zrobiłem dla pana mocny podpis. Jest Pan jednak podły.

@awers: Pan atakuje, donosi na mnie jak szpicel a sam nie podaje zródła czy linku do poezji Herberta, pomimo że ochrona praw autorskich w przypadku literatury, poezji , utworów jest Panu znana.Ja podaję nazwiska autorów,linki,zródła a gdy artykuły, serwują iteraturę ,poezję i są cytowane w moich wpisach, mam do tego prawo, gdyż na to wyrazili zgodę autorzy z projektów ,których jestem sponsorem i f ...  wyświetl więcej

  awers,  09/08/2015

@Marek Lipski: Źródło z pamięci, przecież przyznałem otwarcie, że recytowałem ten wiersz wielokrotnie w trudnych czasach. Nie wiem, po co używa Pan w tych warunkach epitetów "szpicel" i "donosiciel" skoro ich Pan raczy nie odróżniać. Być może gdzieś tam odnosił Pan bohaterskie zwycięstwa kolportażem ulubionych przez siebie autorów nad resztą ulicznych pismaków jak wyżej przez Pana wymieni, ale to ...  wyświetl więcej

@awers: Pana bezczelność nie zna granic Kim Pan jest wirtualny Towarzyszu?" to my czujemy się tu szkalowani właśnie przez Pana."? Pana donos na mnie do administracji eioba jak i akceptacja obleśnego i perwesyjnego żargonu ulicznego Hamiltona Starszego i serpico jest już na granicy prawa. Pan przedstawił swoje prawdziwe oblicze.Tak na marginesie. Byłem wrogiem Solidarnoścu w wydaniu KOR i nie zmien ...  wyświetl więcej

  awers,  09/08/2015

@Marek Lipski: Pańskie hobby to własne lobby. Towarzyszem Pana już nie zostanę i pańskie poglądy także przestały mnie interesować, zaś co do bezczelności... Nie przyjmuję pańskich przenikliwych ocen wraz z kryteriami, zatem pozostawiam bez komentarza. Nieomylnych opinii pełne są śmietniki.

@awers: "Nieomylnych opinii pełne są śmietniki" tak ja Pana donos do administracji eioba.pl. Pan się nie zmieni i będzie dalej kontynułował donoszenie na innych.Szkoda.Wydawało mi się że posiada Pan własną,niezależną od przeszłości wolność i dojrzałość. .Konflikt pomiędzy autonomią a wstydem i zwątpieniem?Kryzys między tożsamością a dyfuzją ról?Czy też po prostu złośliwy charakter?Amen i Shalom.

  awers,  10/08/2015

@Marek Lipski: Jestem zbyt leniwy na dalszą bójkę, bo strzelanie z biodra to skłonność cowboyów. Za dużo u nas tych westernów klasy "C". Szalom.

  gregi3norki  (www),  01/10/2015

Uwielbiam Herberta. Cieszę się, że ktoś go jeszcze wspomina. Mi najbardziej zapadł w pamięć jego wiersz "Dedal i Ikar".Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska