Login lub e-mail Hasło   

Zagrożenia dla Polski

Niezbędne są działania, które zapobiegną koncentracji własności bo dzięki tym działaniom wzrośnie polska produkcja rolno-przemysłowa oraz eksport, a wraz z nimi siła Polski.
Wyświetlenia: 529 Zamieszczono 04/08/2015

Zagrożenia dla Polski

Po okresie wysokich cen na zboże w Europie Zachodniej w XV i XVI wiekach w których polska szlachta i chłopi z mieszczanami  zanotowali  okres rozwoju i prosperity, przyszedł kryzys niskich cen eksportu polskiego  zboża i innych produktów. Kurczenie się rynków zbytu dla eksportu rozpoczęło  w Polsce procesy koncentracji własności rolnej, które doprowadziły do upadku drobne szlacheckie, chłopskie gospodarstwa, a do rozwoju fortuny magnackie w Polsce. Zmalała rola polityczna zubożałej szlachty polskiej, a wzrosły niebotycznie wraz z bogactwem wpływy polskich magnatów. Równocześnie z wyludnianiem wsi rosły miasta do których chroniła się zubożała ludność wiejska oraz rosły zastępy dzierżawców gospodarstw rolnych wynajmowanych przez magnatów. W okresie XVII-XVIII wieku Polska i polska wieś zubożała i wyludniła się, kultura polska obniżyła loty a za to wzrosły w siłę mocarstwa ościenne co doprowadziło do rozbiorów. Jest prawdopodobne, że ten stan był spowodowany przez niekorzystne dla Polski regionalne zmiany klimatyczne.

 Tak więc przyczyną upadku Polski była długotrwała dekoniunktura w polskim eksporcie oraz wynikające z tego procesy koncentracji  własności w polskiej gospodarce co przyczyniło się do kryzysu demograficznego i politycznego. Współcześnie w Polsce trwają procesy koncentracji własności co powoduje narastający kryzys gospodarczy i polityczny Polski. Niezbędne są działania, które zapobiegną koncentracji  własności w przemyśle i rolnictwie bo dzięki tym działaniom wzrośnie polska produkcja rolno-przemysłowa oraz eksport, a wraz z nimi siła i znaczenie Polski. Działania te opisałem w mojej książce pt. Człowiek i klimat  i artykułach na portalu Eioba.pl dostępnych w Internecie. Zapraszam Państwa do ich lektury.

Jakuszowice, dnia 4 sierpnia 2015 roku, godzina 17:15 Bogdan Góralski

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 789
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 722
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 932
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 577
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 980
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142220
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242522
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112290
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122553
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska