Login lub e-mail Hasło   

Wymiana Poglądów

Czy warto wymieniać poglądy? Zdania w tej sprawie są podzielone.
Wyświetlenia: 594 Zamieszczono 18/08/2015

...

Osobiście lubię wymieniać poglądy i uważam, że nigdy na tym nie straciłem...

Czasem słyszę lub czytam: - "Nie wymieniam poglądów, bo zawsze na tym tracę" albo ostrzej "Z głupim nie wymieniam poglądów, bo zawsze na tym tracę".

 

Wręcz przeciwnie.

Myślę, że często zyskuję na wymianie poglądów. Jest kilka powodów. - Oto najważniejsze. Dawno zauważyłem, że wielu ludzi w ogóle nie słucha tego, co mówi rozmówca. Wtedy, gdy ja mówię, myślą o tym co powiedzieć za chwilę. Wymiana z takim polega na tym, że ja poznaję jego poglądy, a on moich nie poznaje. Czy na takiej wymianie można  kiedykolwiek stracić? Wierzcie mi: większość ludzi nie słucha tego, co mówi do nich rozmówca. Można to sprawdzać, powtarzając co jakiś czas tę samą kwestię.

W internecie pisze się wiele o czytaniu ze zrozumieniem. Jeśli chodzi o to czytanie, to racja. Kłopotów z tym co niemiara.

Ze słuchaniem ze zrozumieniem wcale nie jest lepiej. A jeśli wziąć pod uwagę, że mało kto w ogóle słucha, to trudno stracić swoje poglądy...

Internet jest ułomny i utrudnia wymianę poglądów. Rozmówca może, po prostu nie odpowiedzieć. Dlatego konieczne jest odpowiednie urobienie rozmówcy, żeby zechciał wyjawić swoje poglądy. Nie jest to łatwe, ale jest kilka metod...

 

Są ludzie, którzy nigdy nie ujawniają swoich poglądów.

Działają zgodnie z innym znanym hasłem – "Nie mówimy o swoich poglądach. Mówimy o cudzych, bo jeszcze Rektor by się dowiedział".

Tacy to przeważnie mówią o poglądach Uczonych  Amerykańskich (jak ja nie lubię Uczonych Amerykańskich). Jedno trzeba przyznać: na niektórych amerykańskich Uniwersytetach pracownik w randze poniżej Rektora ma prawo posiadać swoje własne poglądy:)

To by było tyle. Na dzisiaj.

A Wy jakie macie doświadczenia z wymianą poglądów?

  Przeczytaj: >>> Lepiej już było?

 

Adam Jezierski

...

.

Podobne artykuły


29
komentarze: 140 | wyświetlenia: 4150
22
komentarze: 11 | wyświetlenia: 32671
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 8362
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6790
42
komentarze: 25 | wyświetlenia: 5657
25
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2146
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2007
20
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1155
19
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1620
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2215
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12494
17
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1599
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 25709
 
Autor
Artykuł  zzosia,  19/08/2015

Jestem za wymianą poglądów, choć to "ciężki orzech do zgryzienia", ale myślę, że zawsze coś pozostaje z takiej wymiany, poszerza horyzonty, pozwala zobaczyć z innej perspektywy, daje do myślenia.

kiedyś słyszałem takie hasło "Poglądy miał Hitler, człowiek wykształcony, powinien mieć wiedzę" - ile w tym prawdy a ile surowej naciąganej oceny - zostawiam do własnego przemyślenia.

W każdym bądź razie dzielenie się poglądami nie zawsze musi być korzystne czy twórcze/inspirujące.
Czymś innym natomiast jest dzielenie się wiedzą i ewentualnie poglądami opartymi o tą właśnie wiedzę.

...  wyświetl więcej

  gnostyk,  19/08/2015

@SZKOLENIA.COM: Witaj SZKOLENIA :) Wiedza wynika również z doświadczenia,
empirycznego potwierdzenia w nim będzie się trudno doszukać, a odrzucać wszystko
co subiektywne nie sposób wiele w tym co piszesz jest wiele racji, musimy szukać kompromisu
a snobizm i głupota zawsze towarzyszą ludzkości, pozdrowionka :)

@gnostyk: pewnie, że tak - zgadzam się w pełni. Ale jeśli rozmowę prowadzi dwóch otwartych ludzi, charakteryzujących się wyrozumiałością, empatią i odrobiną wiedzy w danej dziedzinie której temat dotyczy, zawsze może z tego coś ciekawego/inspirującego wyniknąć a przynajmniej z pewnością okaże się, że zarówno jedna jak i druga osoba ma spore pole manewru przy uzupełnianiu i weryfikowaniu swoich poglądów opartych o daną wiedzę :-)

  gnostyk,  19/08/2015

@SZKOLENIA.COM: Dokładnie to miałem na myśli :)

  Maja Kot  (www),  19/08/2015

Zawsze wydawało mi się, że jestem dobrym słuchaczem, pewnie dlatego, że wolę słuchać niż mówić, ale zauważyłam to, o czym piszesz - drugiej strony często w rzeczywistości nie interesuje to, co rozmówca ma do powiedzenia. I to przykre jest, nie da się ukryć...

@Maja Kot: słuchać kogoś lub czegoś mimo, że nas to nie interesuje i jeszcze robić to z uwagą by coś z tego wyciągnąć ... to się nazywa sztuka :-)

Ale fakt, nie wszystko musi nas interesować a jeśli taki nieinteresujący temat przedstawia rozmówca, warto być uczciwym i przedstawić odpowiednio wcześniej nasze podejście do tematu -zaoszczędzimy i sobie i rozmówcy czas i siły psychiczne

  Maja Kot  (www),  19/08/2015

@SZKOLENIA.COM: Wydaje mi się, że to też kwestia kultury - skoro ktoś się czymś ze mną dzieli i wyrażam gotowość, żeby tej osoby wysłuchać to zwyczajnie wypada rzeczywiście słuchać. Oczywiście zgadzam się, że później mogę swoje zdanie wyrazić :)

@Maja Kot: " skoro ktoś się czymś ze mną dzieli i wyrażam gotowość" - zwrot kluczowy - jeśli wyrażam gotowość do słuchania. Dlatego napisałem, że odpowiednio wcześniej można dać kulturalnie i grzecznie do zrozumienia, że nie jesteśmy zainteresowani ;-)

Gdy to wyrazimy po wcześniejszym wyrażeniu gotowości do wysłuchania drugiej osoby to nie będzie to odpowiednie zachowanie :-)

  Maja Kot  (www),  19/08/2015

@SZKOLENIA.COM: Zgadzam się, lepiej od razu dać znać, że nie jesteśmy zainteresowanie słuchaniem niż później jedynie udawać :) Pozdrawiam!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska