Login lub e-mail Hasło   

Projektowanie kuchni – czym się kierować i na co uważać?

Idealna kuchnia marzy się każdemu, jednak mało kto zapytany o nią wskaże konkretnie, jak taka kuchnia powinna wyglądać. Co odgrywa ważną rolę przy projektowaniu kuchni?
Wyświetlenia: 380 Zamieszczono 24/08/2015

1. Mój jest ten kawałek podłogi

Najważniejszą cechę kuchni stanowi przestronność, ponieważ użytkowanie jej wymaga nierzadko dużej ilości miejsca. Jej wielkość może zostać ograniczona ścianami nośnymi, jednak bardzo często możesz sam zdecydować, gdzie umieścisz ścianki działowe i tym samym, jak wielka Twoja kuchnia może się stać. Warto kosztem pokoju powiększyć to pomieszczenie o metr czy dwa, by użytkowanie jej stało się wygodne.

W domach jednorodzinnych kuchnię można wzbogacić o jeszcze większą powierzchnię. Umożliwia to dołączenie nowych półek, a nawet wysepki kuchennej, która stanowi duże ułatwienie dla osób lubiących gotowanie.


2. Potrzeba matką… dobrze zaprojektowanej kuchni?

Żadna kuchnia nie może zaistnieć, jeżeli wcześniej nie zaplanujesz, jak często zamierzasz z niej korzystać. Jeżeli zamierzasz często jadać poza domem lub nie określasz się jako amator gotowania, wybierz niewielką. Natomiast kiedy masz lub planujesz dzieci, duża kuchnia może okazać się niezbędna, ponieważ wiąże się z tym częste przygotowywanie potraw i jego następstwo, czyli zmywanie. Dlatego warto już podczas projektowania pomyśleć o zlewozmywaku kuchennym i możliwym miejscu jego umieszczenia.

Także urządzenia, które chcesz umieścić w swojej kuchni odgrywają wielką rolę podczas projektowania – kiedy zawczasu myślisz o zmywarce, dobrze najpierw określić, gdzie powinna stać i przygotować to miejsce zawczasu, jeszcze zanim zastanowisz się nad doborem mebli. Podobnie sprawa wygląda z lokalizacją lodówki. Zanim zaczniesz jakiekolwiek zakupy, dobrze zaplanuj rozstawienie sprzętu. Dobrze też powiązać zapotrzebowanie z wielkością – w małej kuchni nie wstawisz pralki, nie warto również decydować się na zmywarkę, ponieważ może okazać się, że stracisz miejsce na przygotowywanie jedzenia.


3. Twój styl, mój styl

Stylowa kuchnia stanie się pomieszczeniem, w którym chętnie będziesz przebywał. Dlatego warto przemyśleć, jak powinna wyglądać. Preferujesz nowoczesność? Zdecydowanie pasuje kuchnia ciemna o półkach z ciemnego tworzywa i ciemnych blatach. Albo zupełnie odwrotnie – jasna, bardzo biała, sprawiająca wrażenie wręcz sterylnej. Szkło również stanowi jeden z elementów, które charakteryzują ten styl. Zlewozmywak czarny także wpasuje się w nowoczesne wnętrze. Warto zdecydować się na zlewozmywak granitowy w tym kolorze, ponieważ jego wygląd rewelacyjnie dopasuje się do stylu pomieszczenia. Całości dopełnią diody LED zamiast klasycznego żyrandola lub lampy.

W przypadku klasycznej kuchni, dobrze postawić na drewno i ciepłe, naturalne kolory takie jak żółty, zielony i beżowy. Drewniane szafki z gałkami zamiast rączek zaczną przypominać rustykalne, wiejskie kuchnie. Także i w tym wypadku zlewozmywak powinien zostać wykonany z granitu, najlepiej w kolorze beżowym lub jaśminowym. Spotęguje to wrażenie kuchni stawiającej przede wszystkim na sprawdzony, pewny styl. Kuchnię klasyczną charakteryzuje przede wszystkim ciepło rodzinne.

Najważniejszą rzeczą w projektowaniu stylowej kuchni okazuje się dbałość o jednolity styl. Kiedy podoba Ci się kilka urządzeń lub mebli, ale każde reprezentuje odrębny design, w żadnym wypadku nie należy ich kupować. Supernowoczesna, lśniąca metalem i włóknem węglowym lodówka nie dopasuje się do drewnianych, klasycznych mebli, podobnie jak sprzęt z lat 90-tych w kolorze kości słoniowej do kuchni o nowoczesnym wystroju.


4. Oświeć się

Światło znaczy bardzo wiele w kuchni – od niego zależy, jak się ją postrzega. Ważne też, by ulokować je odpowiednio, byś nie zasłaniał go np. podczas wieczornego przygotowywania kolacji. Wspomniane diody LED sprawdzają się w nowoczesnym wystroju, ale też warto zawczasu przemyśleć, gdzie chcesz je umieścić. Na suficie? Fantastycznie! A co powiesz na dodatkowe diody umieszczone pod  wiszącymi szafkami? Da Ci to możliwość zapalenia dodatkowego światła albo zastąpienie tego na suficie, kiedy nie potrzebujesz intensywnego oświetlenia. Diody LED charakteryzuje niski pobór energii, więc staną się idealne dla osób chcących charakteryzować się ekologicznością.

Kuchnia o klasycznym wyglądzie powinna posiadać wiszącą lampę o ładnym kształcie. Da to wrażenie ciepłego oświetlenia, kojarzącego się z opiekuńczością i ogniskiem domowym.

Trzeba pamiętać o wielu rzeczach podczas projektowania kuchni, jednak przemyślenie wielu spraw zawczasu da korzystny efekt bez konieczności późniejszego przerabiania jej z powodu, np. niepasującego zlewu do kuchni. Oszczędzisz dzięki temu wiele czasu, środków oraz nerwów związanych z późniejszymi modyfikacjami.

Artykuł napisany we współpracy z WINWAL.pl

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 772
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 826
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 834
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 145
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 589
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 661
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1217
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1374
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1315
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 886
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 628
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 392
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 511
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 648
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska