Login lub e-mail Hasło   

Polacy wolą kupować niż wynajmować

Czy wiesz, że zaledwie 16,2% Polaków decyduje się na wynajem mieszkania? Z kolei w Niemczech ponad połowa osób postawiła na wynajem. Sprawdź dlaczego wybieramy własne mieszkania.
Wyświetlenia: 451 Zamieszczono 01/09/2015

Polacy wolą kupować niż wynajmować

Jak wynika z danych Eurostatu ponad 80% Polaków decyduje się na zakup własnego mieszkania. Wynajem lokalu nie jest popularnym rozwiązaniem w naszym kraju – w zestawieniu rozwoju rynku najmu Polska plasuje się na siódmym miejscu od końca w Europie.

Można zauważyć ciekawą prawidłowość – najwięcej osób mieszkających na swoim można znaleźć w  biedniejszych krajach, takich jak Rumunia czy Litwa. Z kolei pod kątem odsetka populacji  żyjących w wynajętych „M” prym wiodą bardziej rozwinięte państwa. Dla przykładu, w Niemczech prawie połowa ludzi postawiła na wynajem.

Warto zastanowić się z czego ten podział wynika. Najlepszym tropem wydają się być różnice kulturowe i styl życia. Mieszkańcy Europy Zachodniej są bardziej mobilni, co wiąże się z podejmowaniem pracy w innych miastach. Z tej perspektywy ograniczenie się do jednej lokalizacji po prostu się nie opłaca.  

Wybór Polaków może być również podyktowany zdrowym rachunkiem ekonomicznym. Otóż, dla większości osób środkiem niezbędnym do spełnienia marzenia o własnych czterech kątach jest kredyt hipoteczny. Przy takim wyborze do wydatków na zakup nowego mieszkania zaliczyć należy wkład własny oraz wartość rat kredytu. Co ciekawe, takie rozwiązanie często okazuje się być tańsze niż wynajem. Wiele osób przekonuje również argument, że płacą „za swoje” i po np. 25 latach będą właścicielami nieobciążonych nieruchomości.

Na popularność kredytów hipotecznych wpływa także rządowy program Mieszkanie dla Młodych, którego celem jest pomoc młodym ludziom w zakupie swojego pierwszego „M”. 

Sprawdź porównanie kwoty wydatków na wynajem, zakup mieszkania za gotówkę oraz na kredyt.

Dział Analiz DOPOZNANIA.PL

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1477
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1630
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1059
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1008
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 890
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 919
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 972
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 813
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 604
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 945
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 800
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 817
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Maja Kot  (www),  01/09/2015

Jest takie poczucie, że wynajmując przez całe życie zostaje się tak naprawdę z niczym. To argument, który trafia szczególnie do os ob chcących w jakiś sposób zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci, coś im po sobie zostawić.

Niby na temat, a tak naprawdę, jest to nakręcająca reklama z kilkoma bezsensownie wyrwanymi wskaźnikami. Wynajem mieszkania /małego/ kosztuje u nas ponad połowę przeciętnej pensji. Na linkach do strony widzimy, że w Warszawie koszt wynajmu to średnio 2300 zł miesięcznie :). Dużo ;), nie znam nikogo, kto by tyle płacił, ale to nie ważne. Ważne, że ci co kupują mieszkanie, to oni wg wyliczenia już c ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz:Pozdrawiam. Mam pytanie.nie ma w Polsce "odliczenia na spłatę mieszkania od podatku"?Przecież za mieszkanie własnościowe trzeba podobnie opłacać koszta:"W przypadku mieszkań bezczynszowych wszystkie koszty eksploatacji ponoszą ich właściciele i rozkładają się one po równo. Płacić więc i tak trzeba, bo przecież lokal, który kupiliśmy, nie jest zawieszony w próżni - mówi analityk ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski:
No właśnie. Kupując mieszkanie na kredyt, oczywiście że też trzeba płaci czynsz i inne opłaty, takie jak podatek gruntowy /w wynajętym mieszkaniu jest często wyposażenie: lodówka, pralka... ./ a tu na kredyt mieszkanie w stanie deweloperskim, czyli bez podłóg, umywalek... . U mnie też ponad 600 zł czynszu w Warszawie za 46 metrów.
Co do ulgi mieszkaniowej odliczanej so ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Dziękuję serdecznie za rzetelne informacje. Pozdrawiam z szacunkiem.Artykuł nie wspomina o formach mieszkania własnościowego.Zacytuję:" Nabywając prawo do mieszkania hipotecznego, otrzymujemy równocześnie prawo do gruntu, na którym znajduje się budynek z lokalem mieszkalnym. Jesteśmy wówczas zobligowani do regularnego płacenia podatku od nieruchomości ale jednocześnie zyskujemy ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska