Login lub e-mail Hasło   

Referendum czyli kto populizmem wojuje ten od populizmu ginie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://wyborcza.pl/1,91446,18666486,eksp(...)ne.html
bo fani Kukiza zostaną załatawieni swoją własną bronią.
Wyświetlenia: 495 Zamieszczono 06/09/2015

 Celowo stworzono tak pytania aby ewentualny wynik mógł być podważony a bardziej prawidłowo - nie był wiążący. Więc summa summarum robią nas po raz kolejny w balona i mają za... ale trzeba też przyznać, że wyborcy Kukiza przyczynili się do tak ekspresowych deklaracji niewyedukowanego społeczeństwa a elicie na tej edukacji nie zależy. No bo po co rozmawiać, fani Kukiza mają swój niepodważalny dogmat a władza powie "macie co chcieliście". 

" O ile pytanie dotyczące JOW-ów jest na dużym poziomie niejednoznaczności, to jednak wyznacza jakiś kierunek zmian - mówił Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale już pytanie dotyczące finansowania może oznaczać zmiany w obu kierunkach - likwidację finansowania partii z budżetu, ale i zwiększenie finansowania z budżetu - ocenił. To pytanie to "podręcznikowy przykład populizmu" - podsumował." 

Fragment wywiadu z konstytucjonalistą : 

"Wynik takiego referendum nie przekłada się na uchwalanie ustaw. Ma jedynie charakter kierunkowy, opiniotwórczy. Politycy nie muszą go zrealizować – mówi w rozmowie z Faktem dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego."

"Wielu ekspertów krytycznie ocenia kształt pytań referendalnych. Padają zarzuty, że są one nieścisłe, a nawet – niekonstytucyjne. Dlaczego tak się stało?


– To sprawy niezwykle złożone. Trudno w jednym pytaniu zawrzeć szczegóły dotyczące systemu wyborczego czy finansowania partii politycznych. Tego precyzyjnie nie rozstrzygnie się w referendum. I trudno się nie zgodzić, że niektóre pytania są niekonstytucyjne. Ocena pytań i ich zgodności z konstytucją należy jednak nie do ekspertów, ale do prezydenta i Senatu. A te władze uznały pytania za zgodne z konstytucją" czyli władza nie liczy się z konstytucjonalistami. 

http://www.fakt.pl/polityka/konstytucjonalista-o-referendum-niczego-nie-rozstrzygnie,artykuly,570906.html

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1316
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 980
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 743
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1054
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 557
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1023
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 767
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 425
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 541
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 855
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1371
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 402
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 621
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 460
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 965
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Cisza medialna.Nie wolno wg przepisów prawnych w Polsce,w tej chwili pisać na ten temat.

  kamil30,  06/09/2015

@Marek Lipski: Straszne.

@kamil30: To Ty jako bloger ryzykujesz i lekceważysz prawo w Polsce.Nie ja.Szpicli jest wielu.Sam w internecie spotkałem wielu , w tym na eioba.pl,którym nie odpowiadają artykuły polityczne i donosili administracji na moją osobę i zgłaszali artykuły.

  kamil30,  06/09/2015

@Marek Lipski: Dziękuję za ostrzeżenie ale stało się, najwyżej mnie zapuszkują a tekstu nie zamierzam usuwać.

To jest legalne, bo nie zachęca do głosowania, nie zniechęca, nie wskazuje jak ktoś powinien głosować i czy powinien, tylko pisze Kamil o technicznej stronie takich i tych wyborów. O ile wcześniej przed każdymi wyborami zachęcano do udziału w nich, ba to był obywatelski obowiązek, a tu mogliby jeszcze mówić o bezpośrednim głosie ludu, to jednak do udziału w tym referendum nie zachęcano raczej, nie ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Oczywiście ja skupiłem się na tej dalszej części a Ty wkazałeś tą oczywistą oczywistośc jak mówił klasyk - dotyczącą b. prezydenta Komorowskiego.

@Janusz Nitkiewicz:
PS. Ja zagłosowałem. Wiem, że aby to głosowanie było ważne musi pójść ponad połowa uprawnionych do głosowania i czemu nie zachęcać do głosowania? Przecież inaczej będzie nie ważne to głosowanie? A chyba suweren, czyli MY, wskazane jest byśmy mogli wypowiedzieć jakie mamy zdanie. To cisza wyborcza w takim referendum może obejmować /wg logiki/ tylko zakaz mówienia na jakie ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: I tak będzie nieważne, nawet jakby była odpowiednia frekwencja. Bo to nie referendum a sondaż. Sondaż nie jest prawem więc nie może być brany pod uwagę - dopiero może doprowadzić do zmiany prawa, nie inaczej. Pod warunkiem, że pytania są precyzyjne a nie rozmyte i niejednoznaczne. Dopiero odpowiedzi ludu na konstytucyjne i precyzyjne pytania mogłby być podwaliną pod zmianę usta ...  wyświetl więcej

Dziwne jest, że w wyborach do parlamentu, nie ważne jest, ilu głosujących pójdzie do urn i wynik jest ważny, a wybrani są zawsze pełnoprawnymi reprezentantami społeczeństwa, nawet wtedy, gdy nie realizują tego, co obiecywali. Natomiast przy referendum, jest absurdalny próg frekwencji i jak dotąd przez ćwierć wieku nie było referendów, taka demokracja.
Oczywiście to „referendum” to była kpin ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska