Login lub e-mail Hasło   

Co ukrywa PZU SA? Spółka odmówiła zgody na udostępnienie oceny BION.

Artykuł z cyklu Fakty czy Fikcja?
Wyświetlenia: 636 Zamieszczono 08/09/2015

28 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła udostępnienia kopii oceny BION spółki PZU SA za rok 2012 i 2013. O informację taką wystąpił 30 grudnia ubr. dr Daniel Alain Korona w imieniu Stowarzyszenia Polskie Euro 2012. Uzasadniając wniosek wskazał, że ocena BION nadawana przez KNF jest informacją publiczną, mającą znaczenie zarówno dla klientów spółki PZU jak i dla jego akcjonariuszy. BION informuje bowiem o różnych poziomach ryzyk spółki (co jest istotne dla klientów), a ponadto od oceny BION uzależniona jest od wypłata dywidenda, co z kolei jest istotną informacją dla akcjonariuszy.

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się, że jest to ocena publiczna, ale że wniosek wymaga dogłębnych analiz. 28 maja KNF zwrócił się do PZU czy ma traktować ocenę BION (nadaną przecież przez KNF a nie PZU) jako “tajemnicę przedsiębiorstwa” a jeżeli tak, czy PZU wyraża zgodę na udostępnienie i wyłączenie spod ochrony. Przypomnijmy ocena BION jest nadawana przez KNF. 3 czerwca PZU wyraził stanowisko że ocena BION nie powinna zostać udostępniona, i że stanowi dla spółki “tajemnicę przedsiębiorstwa” (sic).

Tymczasem BION jest procesem całościowym, wykorzystującym wszelkie informacje posiadane przez nadzór, w tym informacje uzyskane w wyniku czynności związanych z licencjonowaniem, analizy zza biurka i czynności kontrolnych, jak również z zapytań/ankiet. Celem tego procesu jest dokonanie przez organ nadzoru m.in. oceny ryzyka, oceny jakością zarządzania, oceny zgodności działania z odpowiednimi ustawami i regulacjami ostrożnościowymi oraz identyfikacji nieprawidłowości. W wyniku przeprowadzenia BION uzyskuje ocenę ryzyka, która jest wypadkową ocen kluczowych ryzyk, adekwatności kapitałowej jakości zarządzania oraz ocenę istotności. Ocena BION jest wyliczana na podstawie algorytmu, oparta na 33 wskaźnikach ilościowych oraz ocenie ocenie jakościowej systemu zarządzania 16 obszarów. Zatem nawet z uzasadnienia decyzji wynika, że informowanie nt. oceny BION nie powoduje ujawnienia jakiejkolwiek informacji spółki, bo to ocena złożona uwzględniająca szereg elementów. 

Z uzasadnienia wynika także, iż ocena BION ma status informacji cenotwórczej (a zatem dlaczego nie jest udostępniona akcjonariuszom?), a że jej ujawnienie (jak twierdzi spółka) może być wykorzystane przez podmioty konkurencyjne (ciekawe jak?), może godzić w dobre imię PZU SA i spowodować nieuzasadnione decyzje podmiotów trzecich ze szkodą dla Spółki. Skoro zatem PZU i KNF odmawiają ujawnienie oceny BION, a w decyzji KNF wskazuje o możliwości godzenia w dobrę imię PZU i możliwości wykorzystania tej informacji przez podmioty konkurencyjne, to oznacza że sytuacja spółki wcale nie jest dobra (w przeciwnym razie nie byłoby potrzeby jej ukrywania), a akcjonariusze i klienci PZU być może są zwyczajnie nabijani w przysłowiową butelkę.

Podobne artykuły


14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2792
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4800
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6071
9
komentarze: 32 | wyświetlenia: 969
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 782
35
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2554
23
komentarze: 29 | wyświetlenia: 39743
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 12398
37
komentarze: 78 | wyświetlenia: 73491
34
komentarze: 4 | wyświetlenia: 13655
29
komentarze: 22 | wyświetlenia: 56542
26
komentarze: 114 | wyświetlenia: 3677
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4438
 
Autor
Dodał do zasobów: Marek Lipski
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska