Login lub e-mail Hasło   

AdNovum:Wojna domowa na Ukrainie 13.09.2015r.- 206 dzień od nowego rozejmu.

Krwawa wojna trwa.Silvio Berlusconi i Prezydent Władymir Putin spotkali się na Krymie.Piosenkarz Elton John wraz z mężem spotkali się z Prezydentem Petro Poroszenką.Zdjęcia.
Wyświetlenia: 663 Zamieszczono 13/09/2015

„Jestem sercem i duszą z Donbasem, ale niestety tego problemu nie rozwiąże się na ulicy. Jest to poważny problem, który dotyczy losów całej Rosji i ludzi, którzy mieszkają w Donbasie”– powiedział wczoraj, podczas wspólnego zwiedzania ruin starożytnego miasta greckiego Chersonese z Silvio Berlusconim, rosyjski prezydent Władymir Putin.

Słowa te Władymir Putin skierował jako odpowiedź na propozycję: przyłączenia obwodu ługańskiego i donieckiego do Rosji, która złożona została przez jednego z widzów obserwujących Silvio Berlusconiego, który wraz z rosyjskim prezydentem zwiedzał ruiny greckiego miasta Chersones na Krymie.

Następnie Władymir Putin odpowiadając na wspomnianą wyżej propozycję, poruszył wątek umowy mińskiej, dla której nie ma innej alternatywy, z tym że ewentualnie można pomyśleć o przesunięciu terminu realizacji jej postanowień:

„I tak, pan Kuczma powiedział, że jest za mało czasu aby zrobić wszystko. Zasadniczo można brać pod uwagę możliwość opóźnienia, ale warto się postarać aby wszystko było zrobione na czas. Jest pozytywne, w tym momencie, że został wstrzymany ostrzał Donbasu przez ukraińskie wojsko i tak zwane bataliony ochotnicze. Sądzę, że jest to na dziś najważniejsze osiągnięcie (…) Jeśli zaś chodzi o wykonanie porozumień umowy podpisanej w Mińsku, to moim zdaniem, nie ma innego wyboru. Jednak najważniejszą rzeczą do zrobienia jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu pomiędzy kijowską władzą, a przedstawicielami władz donieckiej i ługańskiej republiki w celu realizacji umowy mińskiej (…) Natomiast w kwestii zmian konstytucji i ustawy o wyborach lokalnych, to powinny być one podejmowane w porozumieniu z Donbasem. A takiej współpracy nie ma. I jest to kluczowy problem”

Władymir Putin odniósł się również do problemu amnestii zadając pytanie:

„Jak można prowadzić dialog z ludźmi, przeciwko którym prowadzone są procedury karne?”

I odpowiedział na nie:

„Należy, na koniec przyjąć zmiany w zapisach prawa, przyjętych wcześniej przez parlament, o specjalnym statusie tych terytoriów. Są to kluczowe elementy zmian umożliwiających polityczne rozwiązanie problemu”

W odniesieniu do problemu najbliższych wyborów w Donbasie wypowiedział się również szef ukraińskiej dyplomacji Paweł Klimkin, który potwierdził- na wczorajszym spotkaniu w Berlinie kwartetu normandzkiego- istnienie „ekstremalnych różnic” w zasadniczych sprawach dotyczących politycznej części umowy podpisanej w Mińsku:

„Zauważyliśmy istotne różnice w ocenie zmian konstytucji, co polega na tym, że Rosja uważa, iż nie odzwierciedlają one tego jak powinien wyglądać proces de-esklacji i stabilizacji”

Według niego, aby wybory mogły się odbyć uczciwie należy wprowadzić dziewięć kryteriów, które zostaną ustalone i prowadzone przez prawowitą władzę:

„Albo my implementujemy te kryteria, które prowadzą do wolnych i uczciwych wyborów, lub też sądzić należy, że strona rosyjska nie jest gotowa do tego, aby te wybory odbyły się na zasadzie wolnych i uczciwych”

Jak widać obecnie kwestia wyborów jest najważniejsza, i stanowi ona główny problem do rozstrzygnięcia w najbliższym czasie, tym bardziej, że władze DRL zadeklarowały już, że bez względu na stanowisko Kijowa, przeprowadzą je 18 października br.

Jakby na to nie patrzeć; problem wyborów pokazuje jaskrawo, jak już daleko rozeszły się drogi pomiędzy władzą centralną w Kijowie a władzami zbuntowanych obwodów Donbasu. Tym bardziej, że strona ukraińska nie wykazuje dobrej woli aby wspólnie z przedstawicielami republik rozwiązać narosłe problemy.

Sytuacja na tą chwilę jest patowa i nie zanosi się na to, że Kijów znajdzie jakieś sensowne rozwiązanie aby dojść chociaż do punktu wyjścia, a więc do tego momentu, dy jeszcze nie rozpoczęto prowadzenia militarnej akcji pacyfikacyjnej ludności cywilnej Donbasu.

Natomiast bez odpowiednich zabezpieczeń prawnych- zagwarantowanych konstytucyjnie przy zgodzie na nie obu stron- na rzecz niezależności Donbasu, władze republik nie pójdą na żadne dalsze ustępstwa, bo to jest rzecz dla nich zasadniczej wagi. Tym bardziej, że ich pozycja do prowadzenia dialogu, jest o wielokroć lepsza niż jeszcze rok temu.

Poniżej relacja filmowa z konferencji prasowej w Berlinie szefa rosyjskiej dyplomacji Sergieja Ławrowa po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw wchodzących w skład kwartetu normandzkiego:

 

A co na ten sam temat mają do powiedzenia polskie media?

Oto cytaty:

„Władimir Putin unika odpowiedzi na pytanie o przyłączenie Donbasu do Rosji. Gospodarz Kremla stwierdził, że tego typu kwestii nie można rozstrzygać pochopnie”.

„Wcześniej, odpowiadając na podobne pytanie zadane przez internautę, rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Marija Zacharowa apelowała, żeby zaprzestano ‚fantazjowania na ten temat’ i przypomniała o przynależności do Ukrainy regionów: donieckiego i ługańskiego”.

Premier Ukrainy apeluje do Zachodu o utrzymanie sankcji. Jego zdaniem, Rosja i jej przywódcy znaleźli się w politycznym impasie. Arsenij Jaceniuk wyraził taką opinię w Kijowie podczas dorocznego spotkania polityków w ramach konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej.

Zdaniem szefa ukraińskiego rządu, to prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz wprowadzenia rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy. Sytuacja w Donbasie – jak zaznaczył Arsenij Jaceniuk – sprawiła że Władimir Putin znalazł się w politycznej pułapce.

Jak podkreślił – z jednej strony, Putin nie może wycofać się z Donbasu, bo wówczas stanie się politycznym trupem w Rosji, z drugiej strony – jeśli będzie próbował zająć kolejne terytoria, stanie się trupem dla całego świata. Jest to – zdaniem ukraińskiego premiera – impas”.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/putin-o-losach-donbasu-takich-kwestii-nie-rozstrzyga-sie-na-ulicy/smygxk

Pozostałe informacje na ten temat, starym wypróbowanym już wzorem (oczywiście w różnych wariantach), są powieleniem powyższego tekstu:

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/893629,putin-o-losach-donbasu-takich-kwestii-nie-rozstrzyga-sie-na-ulicy.html

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/500246,putin-o-losach-donbasu-takich-kwestii-nie-rozstrzyga-sie-na-ulicy.html,komentarze-popularne,1

http://www.tvp.info/21603448/jestesmy-dusza-i-sercem-z-donbasem-putin-dyplomatycznie-o-oderwaniu-wschodu-ukrainy

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/893629,putin-o-losach-donbasu-takich-kwestii-nie-rozstrzyga-sie-na-ulicy.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+GazetaPrawna+%28GazetaPrawna.pl%29

http://frompolandnews.blogspot.com/2015/09/putin-o-losach-donbasu-takich-kwestii.html

Przeglądając te informacje z różnych polskich prywatnych mediów, zaczynam się zastanawiać; czy nie wystarczyło aby były  po jednym w każdej z form ich rozpowszechniania. Bo po cóż ich tyle jeśli generalnie piszą one i pokazują to samo?

Taka ilość mediów wprowadza tylko w błąd obserwatora zewnętrznego, który może mylnie sądzić, że w mediach jest jakiś pluralizm, bo przecież będąc mediami komercyjnymi powinny ze sobą konkurować. A tu się okazuje, że jedyną ich areną konkurencji, w jaką się angażują, jest sprzedaż jak największej powierzchni reklamowej, zaś same informacje- i ich rzetelność- nie mają dla nich znaczenia. Są po prostu tłem.

***

To tyle tytułem wstępu. Przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj już drugi tydzień, od zawartego 29 sierpnia porozumienia o ścisłym przestrzeganiu zawieszenia broni, jest w Donbasie wyjątkowo spokojnie.

Tylko we wczesnych godzinach nocnych na obrzeżach Doniecka miał miejsce jakiś potężny wybuch. Okazało się, że w okolicy Makiejewki, na wschodniej obwodnicy Doniecka, około 19:30 nastąpił z nieznanych powodów wybuch samochodu ciężarowego. Siła eksplozji była tak duża, że słychać ją było w całej północno-wschodniej części Doniecka. Poza tym nie ma zgłoszonych innych strat i ofiar wśród ludności cywilnej:

Natomiast w rejonie frontu ługańskiego ukraińskie wojsko tylko jeden raz naruszyło warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał z granatnika automatycznego około godziny 07:45 z kierunku miejscowości Popasna na teren wsi Kalinowo. Do innych prowokacji w ciągu ostatniej doby tam nie dochodziło.

W Ługańsku oddano do użytku pierwszy- od czasów rewolucji na kijowskim Majdanie- blok komunalny. W uroczystym przekazaniu kluczy do mieszkań uczestniczył szef rządu ŁRL Igor Płotnicki i przedstawiciele administracji miasta. Dzięki oddaniu do użytku tego bloku 44 rodziny otrzymało mieszkania:

***

Wczoraj ukraińska Służba Bezpieczeństwa opublikowała zdjęcia, na których jest pokazana broń jaka miała służyć do przeprowadzenia zamachu na ministra MSZ Arsena Awakowa i innych funkcjonariuszy państwowych, parlamentarzystów oraz biznesmenów:

 

W Kijowie miało miejsce wczoraj uroczyste przekazanie epoletów i odznak dla funkcjonariuszy nowej policji, wyszkolonej przez amerykańskich instruktorów na styl amerykańskich stróżów prawa. Mam nadzieję że do afroukraińców nie będą strzelać na ulicy jak to ma miejsce w Stanach Zjednoczonych:

 

Na koniec kilka zdjęć:

Prezydent Rosji Władymir Putin wraz z byłym premierem Włoch Silvio Berlusconim zwiedzają ruiny starożytnego miasta greckiego Chersonese na Krymie.

Wczoraj w Doniecku odsłonięto kamień węgielny pod budowę pomnika księcia Aleksandra Newskiego.

Donieck- Wyższa Szkoła Dowodzenia; ceremonia przybicia do drzewca flagi.

Sławny piosenkarz brytyjski Elton John wraz z mężem zostali przyjęci na prywatnym spotkani przez ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenkę. Ukraińskiemu prezydentowi towarzyszyła w spotkaniu małżonka.

Pozdrawiam.

Autor:

https://adnovumteam.wordpress.com/2015/09/13/wojna-domowa-na-ukrainie-13-09-2015r-206-dzien-od-nowego-rozejmu/#more-2490

Najpopularniejsze artykuły

Podobne artykuły


16
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3050
11
komentarze: 36 | wyświetlenia: 1751
20
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1778
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15521
11
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1609
35
komentarze: 39 | wyświetlenia: 6052
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6166
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4016
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371800
29
komentarze: 21 | wyświetlenia: 6356
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18833
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7829
 
Autor
Dodał do zasobów: Marek Lipski
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska