Login lub e-mail Hasło   

Chleb, mleko, mieszkanie – lista bezpiecznych i przemyślanych zakupów.

Krew, pot i łzy – tak można podsumować kupno mieszkania bez upewnienia się o jego stanie prawnym. Jak uniknąć zakupu, który później doprowadzi Cię do pasji? Czym się kierować?
Wyświetlenia: 473 Zamieszczono 21/09/2015

Stan prawny czy już stan wyjątkowy?

Zbadanie stanu prawnego nieruchomości wiąże się z wieloma czynnościami. Jednak pierwszy i najważniejszy krokiem stanowi sprawdzenie, czy mieszkanie, które chcesz nabyć należy rzeczywiście do człowieka który się za właściciela lub jego pełnomocnika podaje. W tym drugim przypadku potrzebny okaże się dokument poświadczający pełnomocnictwo, przedstawiający zakres czynności, do jakich pełnomocnik został upoważniony.
Najwygodniej sprawdzić wszelkie informacje dotyczące mieszkania w księdze wieczystej. Znajduje się ona w odpowiednim sądzie rejonowym, a dostęp do niej nie płaci się i może otrzymać go każdy. Niektóre księgi udostępniono on-line na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
W dziele III i IV księgi wieczystej możesz sprawdzić, czy ktoś rości sobie prawa do Twojego przyszłego mieszkania, czy w korzystaniu z mieszkania występują jakieś ograniczenia. Także stan hipoteki okazuje się bardzo ważny, ponieważ w księdze wieczystej możesz znaleźć wzmiankę, że mieszkanie w rzeczywistości stanowi zastaw. Wówczas wierzyciel może upomnieć się o spłatę należności, ale tylko u obecnego właściciela. Czyli, już po zakupie, u Ciebie.
Stan prawny nieruchomości może zmienić się dosłownie na dzień przed zawarciem umowy, dlatego notariusz również musi otrzymać wgląd do księgi wieczystej, by poświadczyć o zmianach.

Patrz i nie płacz

Chcąc zabezpieczyć się przed niespodziewanymi zadłużeniami, przed zakupem mieszkania odwiedź najpierw wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię. Tam zapytaj o uregulowanie czynszów dotyczących mieszkania – jeżeli właściciel nie pokrył swoich kosztów, później mogą one spaść na Ciebie. W podobny sposób postąp w urzędzie gminy oraz zakładzie energetycznym – podatki od nieruchomości i nieopłacone rachunki za energię mogą naprawdę wykończyć finansowo.

Wszystko zaplanowane

Plan miejscowy stanowi inny dokument, dzięki któremu przekonasz się o wadach i zaletach mieszkania, oraz czy w ogóle długo postoi. Znajdują się tam wszelkie informacje dotyczące zabudowy działki, którą chcesz zamieszkać oraz działek sąsiednich. Nie sprawdzając planu, możesz kupić mieszkanie w bloku, który zostać wkrótce zostanie przeznaczony do rozbiórki, ponieważ w tym miejscu wybudowany zostanie wieżowiec. Innym przykładem może stać się kupno mieszkania z wielkimi oknami, potem zasłoniętymi sąsiednim budynkiem.
Podobnie sprawa wygląda z planem przeprowadzenia poważnej budowy na pobliskich działkach – budowa trakcji kolejowej, zakładu przemysłowego lub nawet przedszkola może stanowić dla niektórych wizję rodem z koszmaru. Dlatego przed kupnem jakiejkolwiek nieruchomości warto najpierw zajrzeć w plan miejscowy.

Gąszcz przepisów

Zebranie wszystkich informacji może wydawać się skomplikowane i żmudne – oczekiwanie w urzędach na zatwierdzenie wniosków (np. wniosek o wgląd do planu miejscowego) także nie brzmi zachęcająco. Podjęcie tych wszystkich kroków może jednak okazać się konieczne, ponieważ odsłoni wszelkie niedogodności związane z późniejszym użytkowaniem i może w porę zabezpieczyć Cię przed zakupem mieszkania, które wcale nie stanie się azylem.
W przypadku chęci dalszego zaznajomienia się z przepisami dotyczącymi nieruchomości lub pogłębienia swojej wiedzy, warto zwrócić się do jednej z kancelarii prawnych, np. Kancelaria Prawna Gładysz i Żerański w Warszawie – specjalizujący się w prawie nieruchomości prawnik pomoże w rozwianiu wszelkich wątpliwości. Kancelaria prawna również sama może dokonać wszelkich formalności związanych ze sprawdzeniem stanu prawnego mieszkania. Dlatego powierzenie wszelkich czynności odpowiednim ludziom może okazać się trafnym wyborem.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1265
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1104
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 558
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 676
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 721
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 369
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 752
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Maja Kot  (www),  22/09/2015

Chyba warto zaznaczyć, że nie każde mieszkanie ma założoną księgę wieczystą. Dodatkowo polecam te sprawdzać kwestię zameldowania, by nie okazało się, że kupiliśmy mieszkanie z lokatorem.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska