Login lub e-mail Hasło   

Kreatyna na masę mięśniową

Kreatyna jest substancją występującą w naszych mięśniach, która znacząco wpływa na podniesienie poziomu tzw. ATP, a który z kolei jest wykorzystywany jako energia.
Wyświetlenia: 450 Zamieszczono 07/10/2015

Rezerwy ATP dostępne w naszych mięśniach wykorzystywane są jedynie podczas intensywnego wysiłku fizycznego jak np. praca fizyczna lub sport. Nie są to rezerwy nieskończone, dlatego też osoby którym zależy na zwiększeniu wydolności organizmu, głównie siły i zapasu energii, powinny suplementować się kreatyną.

W związku z tym, że kreatyna powoduje lepsze nawodnienie naszych komórek mięśniowych, co w praktyce przyczynia się także do zwiększonej syntezy białka, a w efekcie większego przyrostu tkanki mięśniowej, jest główną przyczyną dla której, najczęściej korzystają z niej kulturyści. Jest to jednak rewelacyjny suplement także dla każdego innego sportowca i praktycznie każdej osoby pracującej fizycznie,która pragnie zwiększyć swoje zapasy energii podczas treningu lub w czasie ciężkiej pracy, zwiększyć swoją siłę lub masę, jest to także suplement stosunkowo tani do możliwości jakie oferuje.

Skupię się jednak na osobach uprawiających kulturystykę. Najczęściej podawaną wadą stosowania kreatyny jest jej wpływ na gromadzenie się wody pod skórą, co w wyniku kulturystów powoduje efekt tzw. zalania mięśni, czyli zmniejszenia ich tzw. rzeźby. Ten efekt występuje jednak jedynie w przypadku spożywania tzw. monohydratu kreatyny dlatego też osoby przed zawodami, bądź też którym zależy na ciągłym utrzymaniu definicji mięśniowej powinny zwrócić się w kierunku innych form kreatyny jak chlorowodorek kreatyny oraz jabłczan kreatyny, które nie powodują gromadzenia się wody podskórnej.

Inną dość często przytaczaną wadą jest także zbytnie obciążenie nerek podczas spożywania dużych ilości kreatyny, stąd też osoby te powinny spożywać kreatynę jedynie w dni treningowe przed i po treningu oraz jej jak najbardziej rozdrobnione formy. Zwracając uwagę na to, że kreatyna zwiększa zawartość ATP w mięśniach, który jest z kolei wykorzystywany jedynie przy dużym wysiłku fizycznym, spożywanie kreatyny w innych okresach, w którym zasoby ATP nie zostają uszczuplone, jest pozbawione większego sensu.

Która forma kreatyny jest dla mnie najlepsza? Jest to dość trudne pytanie, gdyż każdy z nas na ten suplement będzie reagował inaczej, także zależy to w dużej mierze od tego, czy już się suplementujesz kreatyną, jaki okres się nią suplementujesz i jaką jej formą. Jeżeli zauważysz, że dana forma kreatyny nie działa na ciebie jak tego oczekujesz, najlepiej zmienić jej formę na inną lub też zainteresować się tzw. matrixem kreatynowym, który jest niczym innym jak mieszaniną różnych form kreatyny. Taki matrix kreatynowy mimo, że jest droższy niż podstawowe formy kreatyny, może być w twoim przypadku dużo bardziej skuteczny niż czysty monohydrat, jabłczan, cytrynian itp.

Jak długo mogę suplementować się kreatyną? Kreatyna jest substancja naturalnie występującą w organizmie człowieka, także nie ma ściśle określonego czasu jej stosowania. 10-15 lat temu panowała tendencja tzw. ładowania kreatyną i stosowania jej przez krótki okres czasu. Badania jednak dowodzą, że stała suplementacja kreatyną nie jest wcale mniej skuteczna, wręcz przeciwnie. Nie ma także potrzeby stosowania z nią cukrów prostych jak dextroza, gdyż zwiększone wydzielanie insuliny, które dextroza powoduje nie przyczynia się najczęściej do jej zwiększonej absorbcji do mięśni, a jedynie może być  efektem zbytniego zalewania naszych mięśni.

Czy suplementacja kreatyną jest na pewno bezpieczna? Przeszło już 20 letnie stosowanie kreatyny przez różnej maści sportowców nie stworzyło nigdy zagrożenia dla ich życia i zdrowia. Problemem może być jedynie zbytnie obciążenie nerek, więc powinny uważać na nią osoby cierpiące na choroby nerek. Można sobie pomóc w tm także jak już wspomniałem spożywając bardziej rozdrobnione formy kreatyny oraz zwiększyć spożycie wody w tym czasie, co i tak jest wskazane ze względu na zwiększone nawodnienie komórek mięśniowych. Jest to substancja także w zupełności legalna i dopuszczona do sprzedaży, zarówno w Polsce, jak i każdym innym kraju na świecie.

W artykule wykorzystano informacje zawarte na stronie: http://www.oduk.pl/suplementacja-kreatyna-matrix-kreatynowy/

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2041
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 837
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 769
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1452
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 913
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 393
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1260
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 680
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 653
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 623
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 933
9
komentarze: 140 | wyświetlenia: 769
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 512
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 637
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1100
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska