Login lub e-mail Hasło   

Frezarki – rodzaje i zastosowanie

Frezarka to obrabiarka służąca do obróbki skrawaniem płaskich i kształtowych powierzchni, na przykład rowków, gwintów, kół zębatych.
Wyświetlenia: 3.874 Zamieszczono 09/10/2015

Frezarka to obrabiarka służąca do obróbki skrawaniem płaskich i kształtowych powierzchni, na przykład rowków, gwintów, kół zębatych. Działanie frezarki bazuje na ruchu obrotowym. Po wprowadzeniu jej w tę rotację przesuwa się ją względem materiału, który podlega kształtowaniu. Czynność tę określa się frezowaniem. Frezarki mają szerokie zastosowanie w rozmaitych zakładach produkcyjnych, warsztatach. Dają możliwość osiągnięcia określonej formy. Ułatwiają i przyspieszają pracę.

 

Podział frezarek

 

Wyróżnia się kilka podziałów omawianych maszyn. Ze względu na budowę frezarek, możemy je podzielić na jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. W związku z przeznaczeniem poszczególnych urządzeń należy wskazać frezarki poziome, uniwersalne, pionowe, przeznaczone do drewna, przeznaczone do gwintów oraz przeznaczone do kół zębatych. Ze względu na ulokowanie wrzeciona mówimy o frezarkach górnowrzecionowych oraz dolnowrzecionowych. Istnieje także podział na frezarki stołowe, wspornikowe, wspornikowe narzędziowe, wspornikowe wzdłużne, frezarki promieniowe, rewolwerowe, nakiełczarki, łożowe ze stołem krzyżowym, łożowe wzdłużne bezstojakowe, stojakowe, maszyny łożowe wzdłużne bramowe, kopiarki, frezarki sterowane numerycznie, frezarki do gwintów oraz frezarki specjalne.

 

Rodzaje frezowania

 

W zależności od typu pracy, jaką chcemy wykonać, będziemy wykorzystywać odmienny rodzaj frezowania. Ze względu na budowę maszyny mówimy o trzech rodzajach frezowania: pełnym, niepełnym i swobodnym. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi dotyczy wymiaru obróbkowego. Otóż w przypadku frezowania pełnego będzie on wymiarem wewnętrznym, przy czym powstaną trzy powierzchnie obrobione. Jeżeli chodzi o frezowanie niepełne to wymiar obróbkowy przybiera postać mieszaną, otóż obrabiany materiał wyróżnia się dwiema powierzchniami obrobionymi. Wreszcie, frezowanie swobodne charakteryzuje się tym, że wymiar obróbkowy cechuje prostopadły lub podobny kierunek w odniesieniu do obrobionej powierzchni i tylko jedna powierzchni zostaje obrobiona.

 

Frezarki górnowrzecionowe i frezarki dolnowrzecionowe

 

Wrzeciono frezarek górnowrecionowych umieszczone jest nad stołem. Maszyny te przeznaczone są do masowego frezowania, zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego, rozmaitych przedmiotów na całej ich powierzchni obwodu.  Z kolei frezarki dolnowrzecionowe charakteryzują się wrzecionem umieszczonym zaraz pod stołem. Nie są tak często spotykane jak urządzenia górnowrzecionowe, ze względu na to, że są bardziej niebezpieczne. Powinny być więc obsługiwane tylko przez osoby wyspecjalizowane.

 

Co warto mieć na uwadze, wybierając frezarkę?

 

Kupując frezarkę należy kierować się poszczególnymi parametrami. Warto zwrócić uwagę na rodzaj silnika napędowego, wymiary frezarki, mocowanie maszyny, masę urządzenia, rodzaj sterowania, powierzchnię stołu, rozdzielczość elektroniczną, powtarzalność pozycjonowania, dokładność, moc, obroty maksymalne wrzeciona. Ponadto, warto przyjrzeć się wyposażeniu podstawowemu i dodatkowemu. Jeżeli chodzi o rodzaj wrzeciona to najlepiej zdecydować się na bezszczotkowe, które są sterowane przez falownik. Wybór wrzeciona powinien być zdeterminowany mocą i najwyższymi obrotami, jakie urządzenie jest w stanie osiągnąć. Warto nadmienić, że zakup frezarki, szczególnie takiej, która ma być stosowana w zakładzie przemysłowym czy produkcyjnym, jest zadaniem dość trudnym. Frezarki nie należą bowiem do maszyn o najprostszej budowie. Podstawowa zasada jest taka, że zawsze należy nabywać frezarki mocne, trwałe, o dużej mocy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości koniecznie zwrócić się po poradę do osoby wykwalifikowanej w kwestii omawianych maszyn.

Autorem artykułu jest Przedsiębiorstwo Produkcyjne „nCNC" z Chojnowa cnc.biz.pl

Podobne artykuły


73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17819
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31756
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29732
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19882
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13673
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34485
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13387
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 33353
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6970
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7470
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska