JustPaste.it

Co warto wiedzieć o suszonych owocach?

O czym warto pamiętać kupując suszone owoce? Jak suszyć je na własną rękę? Jakie są właściwości suszonych śliwek, moreli czy bananów?

O czym warto pamiętać kupując suszone owoce? Jak suszyć je na własną rękę? Jakie są właściwości suszonych śliwek, moreli czy bananów?

 

Suszone owoce zajmują honorowe miejsc wśród produktów niezwykle bogatych w wartości odżywcze. Zawierają przede wszystkim błonnik i witaminy, stanowią zdrowy zamiennik słodyczy. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do różnych dań ze względu na walory smakowe. Na dodatek, dostępne są przez cały rok i nie psują się zbyt szybko. O czym warto pamiętać kupując suszone owoce? Jak suszyć je na własną rękę? Jakie są właściwości suszonych śliwek, moreli czy bananów?

 

Suszone owoce – witaminowy zastrzyk

 

Antyoksydanty zawarte w suszonych owocach pomagają zachować młodość, a substancje bioaktywne sprawiają, że znacznie maleje prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłej choroby. Suszone owoce właściwie nie zawierają tłuszczów. Stanowią źródło błonnika i potasu, są więc wskazane dla osób, które dbają o linię i poszukują zamienników słodyczy. Należy podkreślić zbawienny wpływ suszonych owoców na układ pokarmowy. Chodzi przede wszystkim o wspomaganie pracy jelit, zapobieganie takim chorobom jak zaburzenia krążenia, otyłość czy cukrzyca. Przykładowo, suszone jabłka chronią przed pojawieniem się nowotworów, zawarta w nich witamina B ma korzystny wpływ na włosy, skórę i paznokcie, a witamina C zwiększa odporność organizmu. Suszone śliwki wspomogą walkę z zaparciami, a suszone banany z wrzodami żołądka. Osoby, które cierpią na niedobór magnezu, potasu oraz żelaza powinny sięgać po suszone daktyle. 

 

Suszone owoce na sklepowych półkach

 

Na opakowaniach suszonych owoców nasz wzrok powinna zawsze przykuć data ważności oraz informacja dotycząca konserwantów.  Nie powinno się kupować tych, które konserwowane były chemicznie. Zaopatrując się w owocowy susz, najlepiej jest wybierać ten, który nie został wzbogacony o cukier. Suszone owoce są wystarczająco słodkie, bowiem podczas procesu suszenia, w wyniku odparowania wody, ich naturalna słodycz nabiera wyrazistości. Zaletą suszonych owoców jest długi okres ważności. Warto jednak skonsumować je w ciągu kilku miesięcy, gdyż po upływie tego okresu zmniejsza się ilość wartości odżywczych w nich zawartych. Miejsce suche i ciemne będzie najbardziej odpowiednie do przetrzymywania owoców suszonych. Produkty, które były pryskane olejem mineralnym należy myć przed spożyciem.

 

Suszenie w domu

 

Niemal wszystkie owoce można wysuszyć w domu. Wystarczy nagrzać piekarnik do 60 stopni i wstawić blaszkę, wyłożoną uprzednio ściereczką z lnu, z owocami w całości (w przypadku gruszek, brzoskwiń oraz moreli) lub w plastrach (w przypadku jabłek). Ważne jest, by podczas suszenia drzwi piekarnika były lekko otwarte. Cztery kilogramy owoców świeżych dadzą mniej więcej jeden kilogram suszonych.

 

Coraz większą popularnością cieszą się suszarki do żywności. Na sitach rozkłada się owoce. Wpływ ciepłego powietrza oraz określony system wentylacyjny sprawiają, że w szybkim czasie owoce zostają pozbawione wody. Suszeniu można poddać ponadto także grzyby oraz warzywa, a nawet mięso. Produkty suszone w domu mają tę zaletę, że nie zawierają barwników ani sztucznych konserwantów.

 

Autorem artykułu jest Domowe Sanatorium właściciel sklepu vita-my.pl