JustPaste.it

Leczenie na własną rękę może kosztować Cię zdrowie

Polacy lubią się leczyć sami. Z danych wynika, że aż 62% z nas samodzielnie się kuruje. Warto jednak wiedzieć, że źle dobrane i zażywane leki zamiast leczyć mogą szkodzić.

Polacy lubią się leczyć sami. Z danych wynika, że aż 62% z nas samodzielnie się kuruje. Warto jednak wiedzieć, że źle dobrane i zażywane leki zamiast leczyć mogą szkodzić.

 

a8184261517a8534d2d8c1880bf13c9e.jpg

Samodzielne leczenie gorącą herbatą z malinami, rumiankiem, lipą czy mlekiem z miodem i czosnkiem z pewnością nam nie zaszkodzi. Jeśli jednak dolegliwości w ciągu 2-3 dni nie ustąpią to należy zgłosić się do lekarza. Leki z domowej apteczki zazwyczaj nie szkodzą, ale często zdarza się, że nie są na tyle silne, by wyleczyć. Nie warto sięgać po kolejne tabletki, gdyż nie możemy być pewni, że pomogą. Czasami katar i kaszel to coś więcej niż przeziębienie i konieczne jest podanie antybiotyków, a niekiedy nawet pobyt w szpitalu. Dlatego należy pamiętać, że zbyt długie leczenie się domowymi sposobami może okazać się groźne dla naszego zdrowia.

 

Znacznie poważniejszym problemem może być samodzielne leczenie bólu. Sporadycznie przyjmowana tabletka przeciwbólowa, zazwyczaj nie jest niebezpieczna, o ile ból po niej mija i nie powtarza się więcej. Jeśli jednak dolegliwości bólowe powtarzają się należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza i wykonać wszystkie zalecone przez niego badania. Trzeba pamiętać, że ból jest sygnałem, iż w organizmie dzieje się coś złego. Tabletka przeciwbólowa go uśmierzy, ale nie wyleczy.

 

Warto także pamiętać, że leki oddziałują na organizm w wieloraki sposób. Doskonałym tego przykładem jest popularna aspiryna. Większość z nas sięga po nią podczas przeziębienia, ponieważ działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jednakże nie wszyscy wiedzą, że lek ten działa również rozrzedzająco na krew i podawany jest m.in. w profilaktyce zawału serca. Jeśli aspirynę weźmie osoba zdrowa, nic jej się nie stanie, ale osoba biorąca np. leki na krzepliwość krwi może mieć spore problemy.

 

Choć nie lubimy chodzić do lekarzy czasami warto ich odwiedzić. Niekiedy ból głowy to nie tylko reakcja na zmianę ciśnienia na dworze, ale także sygnał mówiący o poważnej chorobie. Nie ma co leczyć się na własną rękę – znacznie lepiej jest zadbać o swoje zdrowie odwiedzając specjalistę.

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne