JustPaste.it

MDM w praktyce

Program „Mieszkanie dla młodych” to kolejna forma pomocy Państwa, przeznaczona dla zainteresowanych kupnem własnej nieruchomości, polegająca na dofinansowaniu wkładu własnego.

Program „Mieszkanie dla młodych” to kolejna forma pomocy Państwa, przeznaczona dla zainteresowanych kupnem własnej nieruchomości, polegająca na dofinansowaniu wkładu własnego.

 

 

Działa on na podstawie USTAWY z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. (Dz.U. 2013 poz. 1304).

Kto może skorzystać z programu MdM

Z programu może skorzystać każdy, kto na kredyt chce kupić dom jednorodzinny na rynku pierwotnym i wtórnym (od niedawna) albo mieszkanie nowe albo z drugiej ręki. Osoba zainteresowana musi mieć mniej niż 36 lat – w przypadku małżeństwa liczy się młodszy małżonek. Dodatkowo osoby zainteresowane nie mogą być, ani nigdy nie byli, właścicielami innej nieruchomości np. kamienicy, domu jednorodzinnego, mieszkania w formie odrębnej własności, spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania albo domu jednorodzinnego. Wyjątkiem są osoby, które posiadają, albo posiadali ułamkową część do nieruchomości. 

Jaka jest wysokość dofinansowania dla MdM

Wysokość dofinansowania zależy od tego, czy osoba zainteresowana ma dzieci oraz jaka jest wielkość kupowanej nieruchomości. Wielość dofinansowania w przypadku braku dzieci wynosi 10% kosztów budowy w danej lokalizacji, 15% kosztów budowy w przypadku wychowywania 1 dziecka, 20% przy wychowywaniu 2 dzieci, 30% -jeżeli zainteresowani wychowują przynajmniej troje dzieci.

Dofinansowanie jest możliwe dla nieruchomości, których powierzchnia użytkowa nie przekracza odpowiednio75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego; 85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego – w przypadku gdy w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci. 

Limity cenowe w MDM

Przy zakupie nieruchomości obowiązując pewne limity cenowe, których nie można przekroczyć chcąc ubiegać się o dofinansowaniem. Zgodnie z nimi cena zakupu mieszkania nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn współczynnika 1,1 oraz powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie.

W województwie kujawsko-pomorskim maksymalna cena m2 nieruchomości na rynku wtórnym dla Bydgoszczy i Torunia wynosi 3857,4zł, dla gmin sąsiadujących ze stolicą województwa limit ten wynosi 3511,35zł, a dla pozostałych gmin w województwie 3165,3złMaksymalna cena m2 na rynku pierwotnym w przypadku Bydgoszczy i Torunia wynosi 4714,6zł, dla gmin sąsiadujących ze stolicą województwa to limit 4291,65zł, zaś dla pozostałych gmin 3868,7zł/m2 (limity na IV kwartał 2015r.). 

Warunki dla kredytu z pomocą MDM

Aby otrzymać pomoc MdM kredyt musi być zaciągnięty na co najmniej połowę kwoty wartości nieruchomości, na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, w polskiej walucie, na co najmniej 15 lat w banku, który ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wniosek o kredyt z dopłatą MdM można złożyć najpóźniej do 30 września 2018r.

Dofinansowanie otrzymuje się jako ostatnią transzę w sytuacji zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, a w sytuacji kupna nieruchomości na rynku wtórnym dofinansowanie przelewane jest na konto zbywcy zgodnie z datą wpisaną we wniosku kredytowym.

Zakupionej dzięki programowi MdM nieruchomości nie można przez 5 las sprzedać, wynająć, przeznaczyć na inny cel niż mieszkaniowy pod groźbą konieczności zwrotu dofinansowania. Przez ten okres nie można też nabyć innej nieruchomości, jeżeli nie chcemy oddawać przyznanej nam pomocy.

Podsumowując program zaprojektowany jest dosyć korzystnie, a od czasu objęcia nim rynku wtórnego wiele osób może skorzystać z jego funkcjonowania i zamieszkać „na swoim”.