JustPaste.it

Jak dobrze przygotować ogród do zimy

Zima to bardzo wymagająca pora roku, w czasie której nasze rośliny mogą ulec zniszczeniu. Jednak jeżeli odpowiednio przygotujemy nasz ogród do zimy, nie musimy się o nie martwić.

Zima to bardzo wymagająca pora roku, w czasie której nasze rośliny mogą ulec zniszczeniu. Jednak jeżeli odpowiednio przygotujemy nasz ogród do zimy, nie musimy się o nie martwić.

 

42972bfbacd2d9fee347da4bd5c01906.jpg

Okrycie roślin oraz ich pielęgnacja

Sezon jesienny obfituje w bardzo intensywne prace w ogrodzie. To wtedy powinniśmy odpowiednio zadbać o swoje rośliny, jeśli chcemy, aby były w dobrym stanie na wiosnę. Niestety mroźna zima nie służy wszystkim drzewom oraz krzewom, jakie znajdują się w naszym ogrodzie. Z tego powodu należy pomyśleć o ich ochronie.

Jednak zanim przystąpimy do stosowania różnego rodzaju środków ochronnych na naszych drzewach oraz krzewach, powinniśmy początkowo pomyśleć o ich pielęgnacji. Przede wszystkim bardzo ważne jest usunięcie uszkodzonych gałęzi, jakie znajdują się na naszym drzewie. Często mogą być one również martwe na skutek różnorodnych chorób. Należy je niezwłocznie wyciąć, ponieważ jeżeli są one przykładowo uszkodzone, nie spełniają swej roli, a nasze drzewo musi poświęcać więcej soków, aby pomóc w regeneracji uszkodzonej części. Jest to niepotrzebne, ponieważ zazwyczaj uszkodzona gałąź nie może już powrócić do pierwotnego stanu. Jednak jeżeli ją odetniemy, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca cięcia. Czasem jest to niewielki otwór, jednak nawet przez taką szczelinę mogą przedostać się do naszego drzewa niechciane bakterie oraz grzyby. Aby temu zapobiec, powinniśmy zastosować specjalny preparat grzybobójczy. Wystarczy posmarować nim miejsce, w którym usunęliśmy gałąź i zacznie działać. Tym samym uchronimy naszą roślinę przed chorobami. Tak samo powinniśmy postąpić w przypadku wybranych krzewów. Odpowiedniej pielęgnacji także w naszym ogrodzie wymagają różnego rodzaju trawy. Warto także dobrze się im przyjrzeć i pozbyć się suchych liści zwłaszcza, jeżeli są to trawy wysokie. Jednak nie wszystkie rośliny wymagają tak szczegółowej pielęgnacji. Może zdarzyć się, iż w naszym ogrodzie rosną rośliny jednoroczne. Wówczas tuż po ich przekwitnięciu, powinniśmy usunąć je z naszej gleby, ponieważ już tam drugi raz nie wyrosną.

Tak przygotowane rośliny możemy kolejno osłonić. Najbardziej popularnym materiałem, na którego wykorzystanie decyduje się wiele osób jest agrowłóknina. Jest to tworzywo sztuczne, które idealnie chroni naszą roślinę, przez co jest dobrze izolowana. Jednak także doskonale ją dotlenia, ponieważ jest to materiał, który przepuszcza powietrze. Kolejnym materiałem, który możemy wykorzystać do ochrony roślin przed mrozem, jest stroisz. Równie popularna jest mata słomiana oraz zwykła słoma. Kiedyś było to materiał bardzo powszechnie wykorzystywany. Jednak dziś, pomimo, iż jest to ochrona ekologiczna, coraz rzadziej jest stosowana. Niestety coraz mniej osób zdecyduje się na jej zakup, ponieważ mieszkając w pobliżu lasu, często tego typu osłona stawała się pokarmem dla zwierząt leśnych. Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się dużo krzewów, powinniśmy pomyśleć nad zastosowaniem kory oraz trocin. Jest to osłona, która osłania głównie korzenie naszej rośliny. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż podczas, gdy zima jest bardzo mroźna, jednak nie ma śniegu, kora sprawdza się najlepiej. Chroni naszą roślinę przed przemarznięciem, a przecież jeżeli korzenie naszej rośliny zmarzną, wówczas cała jest już uszkodzona. Czasem również w ogrodach do ochrony roślin stosowany jest także papier szary, jednak nie jest on odporny na różnego rodzaju warunki atmosferyczne.

Zapomniany trawnik

Bardzo wiele osób w okresie jesiennym zapomina o trawniku. A przecież jest to równie ważny element naszego ogrodu, tak samo jak kwiaty i drzewa oraz krzewy. Należy mieć świadomość, iż nawet jesienią, trawa w naszym ogrodzie, choć mniej intensywnie, nadal rośnie. Szacuje się, iż jej wzrost może trwać nawet do połowy listopada. Z tego względu również powinniśmy o nią specjalnie zadbać. Najlepszym rozwiązaniem zdecydowanie będzie jej systematyczne koszenie. Jednak możemy również zdecydować się na jej grabienie, aby pozbyć się martwych części. Również grabienie trawnika jest wskazane, gdy opadną już wszystkie zeschnięte liście. Nie powinniśmy pozostawiać ich na naszym trawniku na całą zimę. Warto pamiętać, iż jeżeli jesień jest sucha, brakuje opadów deszczu, powinniśmy także nasz trawnik nawadniać. Zazwyczaj robimy to w lato, gdy słońce bardzo praży i nasze trawa często zmienia kolor. Jednak powinniśmy pamiętać, iż w okresie jesiennym nasz trawnik także potrzebuje wody. Jeżeli pragniemy, aby wyglądał perfekcyjnie, także powinniśmy dostarczać mu różnorodnych składników mineralnych. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będą różnego rodzaju nawozy.

Inne elementy wyposażenia naszego ogrodu

Nasz ogród to nie tylko rośliny oraz trawnik, ale również całe jego wyposażenie, dzięki któremu tak chętnie w nim przebywamy. Jeżeli jesienią porządkujemy swój ogród i szczególnie dbamy o swoje rośliny, z taką samą troską powinniśmy zadbać również o meble ogrodowe. Wiele osób posiadając tego typu komplety wypoczynkowe, czasem pozostawia je na całą zimę na dworze. Jest to ogromny błąd, ponieważ tego typu meble stworzone są z materiałów, które nie są odporne na niskie temperatury oraz śnieg. Po całym sezonie zimowym mogą być bardzo zniszczone i nie nadawać się do ponownego użycia. Z tego powodu wraz z nadejściem chłodniejszych dni, powinniśmy je usunąć z ogrodu. Jednak zanim je schowamy, należy dokładnie je oczyścić. Dodatkowo, jeżeli posiadamy meble wykonane z drewna, należy mieć świadomość, iż wymagają one dodatkowej konserwacji. Tak zakonserwowane meble należy schować w suchym miejscu, na cały okres zimowy.

Do produktów, które należy usunąć ze swojego ogrodu na czas zimy, możemy także zaliczyć miedzy innymi różnego rodzaju donice. Niezależnie, czy są one wykonane z tworzywa sztucznego, czy też z gliny, powinniśmy je schować. Tak samo należy postąpić w przypadku różnego rodzaju figur ogrodowych oraz parasoli. Wiele osób także zapomina o oczku wodnym. Coraz więcej ogrodów wyposażonych jest w ten element. Jeżeli w naszym oczku wodnym nie mieszkają żadne zwierzęta, możemy z powodzeniem pozbyć się wszystkich roślin i je dokładnie oczyścić. Jednak powinniśmy uważać, aby w szczelinach nie pozostała żadna woda, ponieważ podczas silnego mrozu, nasze oczko wodne może ulec uszkodzeniu. Jednak jeśli wspomniany obiekt zamieszkują ryby, powinniśmy im w czasie mrozu wyrąbać przerębel.

Prawidłowe przygotowanie ogrodu do zimy jest wbrew pozorom bardzo proste. Pielęgnacja i końcowa osłona roślin zajmuje nam zazwyczaj znacznie mniej czasu, niż przykładowo pielęgnacja ogrodu w sezonie letnim. Z tego powodu nie powinniśmy się do tego zniechęcać, a z pewnością nie pozostawiać tego specjalistom. Jednak jeżeli nie mamy w tej tematyce doświadczenia i wciąż zadajemy sobie pytanie, jak przygotować ogród do zimy, warto poszukać ciekawych informacji na różnego rodzaju stronach internetowych.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. meble ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe