JustPaste.it

Jaką kołdrę kupić?

Kołdra to niezbędny element wyposażenia każdej sypialni, od którego zależy jakość naszego wypoczynku. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kołder. Którą z nich wybrać?

Kołdra to niezbędny element wyposażenia każdej sypialni, od którego zależy jakość naszego wypoczynku. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kołder. Którą z nich wybrać?

 

Idealna kołdra zapewnia optymalną temperaturę o każdej porze roku. Jest lekka, miękka i przewiewna. Jakie kołdry spełniają te warunki?

Kołdry puchowe

Naturalne wypełnienie wciąż ma wielu zwolenników. Kołdry z pierza uważane są za bardzo ciepłe i wyjątkowo przytulne, ale naprawdę komfortowa jest tylko ta pościel, która spełnia określone parametry. Kołdry wypełnione całymi piórami są dość ciężkie i mają niezbyt dobre właściwości termoizolacyjne – nie bez powodu ich cena jest stosunkowo niska. Zdecydowanie lepsze są kołdry puchowe, czyli zawierające wyłącznie miękką część ptasiego upierzenia. Kołdra z puchu jest niezwykle lekka, ale doskonale grzeje nawet w największe mrozy. Latem jest równie komfortowa, ponieważ przez całą noc zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, a do tego odprowadza pot i wilgoć. Za najbardziej wartościowy uważa się puch gęsi z tułowia i skrzydeł, bardzo wytrzymały i sprężysty, tańsze kołdry puchowe wypełnione są puchem kaczym. Jakość wypełnienia można sprawdzić na oznaczeniu kołdry – D1 to najwyższa klasa puchu, a im wyższa cyfra przy literze D, tym mniej wartościowe wypełnienie.

Kolejny ważny parametr to stopień sprężystości puchu. Dobra kołdra jest lekka, ale ma wysoki stopień sprężystości. Co to oznacza? Właściwości izolujące kołdry zależą od tego, jaką część wypełnienia zajmuje powietrze, zatem ważne jest, by komory były gęsto wypełnione wartościowym puchem. W przypadku kołder mieszanych istotne są proporcje – puch powinien stanowić przynajmniej 50 procent wypełnienia. Ponieważ puch łatwo się przemieszcza, kołdra musi być pikowana, bo tylko wtedy wypełnienie będzie równomiernie rozłożone. Najdroższe modele kołder nie mają przeszyć, tylko ścianki działowe – taka kołdra ma na całej powierzchni jednakową grubość.

Kołdry wełniane

Do naturalnej pościeli zalicza się również kołdry z wełny. Wełna wysokiej jakości, np. z merynosów albo wielbłądów, jest droga, ale inwestując w taką pościel mamy spokój na długie lata. Prawdziwa wełna waży niewiele, jest niezwykle wytrzymała, sprężysta, świetnie izoluje ciepło, nie przyciąga kurzu ani roztoczy, pomaga osobom z bólami reumatycznymi. Zimą wełna doskonale grzeje, latem utrzymuje przyjemny chłód. Kołdry wełniane mają dobre właściwości higroskopijne, więc na pewno się pod nią nie spocimy. Minusem wełny jest to, że może uczulać.

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym

Wbrew pozorom, kołdry z syntetycznym wypełnieniem wcale nie są mniej wartościowe od tych puchowych i wełnianych. Dobre jakościowo włókna poliestrowe mają prawie takie same właściwości co puch. W kołdrach najczęściej stosuje się włókna rurkowe, które w środku mają specjalne kanaliki zatrzymujące powietrze, dzięki czemu okrycie skutecznie chroni przed chłodem. Dla zwiększenia lekkości wypełnienia, włókna mogą być pokryte silikonem. Niektóre kołdry syntetyczne posiadają tzw. mikrowłókna, które do złudzenia przypominają puch naturalnego pochodzenia. Wypełnienie może też stanowić granulat silikonowy, czyli maleńkie kłębuszki z cienkich włókienek, nazywane często „sztucznym puchem”.

Syntetyczne wypełnienie wyśmienicie nadaje się na kołdry o właściwościach antyalergicznych. Sztuczne włókna nie powodują uczuleń, nie wydzielają żadnego zapachu, nie przyciągają roztoczy i kurzu. Ich ogromną zaletą jest to, że można je prać w pralce i to w temperaturze wyższej niż 60 stopni (chyba że na metce napisane jest inaczej). Kołdry antyalergiczne są dodatkowo nasączane preparatami przeciwko roztoczom. Pościel odpowiednia dla alergików musi mieć na opakowaniu odpowiedni certyfikat potwierdzający jej właściwości, np. atest Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Pokrycie

W przypadku kołdry ważne jest także jej pokrycie. Najpopularniejsze są te zrobione z grubej, przewiewnej bawełny, w droższych kołdrach stosuje się adamaszek albo jedwab – ten ostatni ma najlepsze właściwości antystatyczne, jest więc idealny dla osób uczulonych na roztocza i kurz. Dobre są także kołdry posiadające pokrycie z bawełny i poliestru – obecność sztucznych włókien zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne.