JustPaste.it

Ogród willowy – projekt i zakładanie. Kilka porad i wskazówek.

Ogród willowy charakteryzuje się zupełnie indywidualną formą. Myśląc o nim, każdy z nad wyobraża sobie ogród, który kipi różnorodnymi barwami i kształtami.

Ogród willowy charakteryzuje się zupełnie indywidualną formą. Myśląc o nim, każdy z nad wyobraża sobie ogród, który kipi różnorodnymi barwami i kształtami.

 

Ogród, w którym z trudem można znaleźć kawałek odkrytej ziemi i gdzie kwiaty wiszą nawet z parapetów i schodów, w wszędzie unosi się ich intensywny zapach. W takim ogrodzie nie przeszkadza nam pstra mieszanka barw, dozwolone są tu nawet śmiałe kombinacje, których w mniejszym ogrodzie należałoby unikać.

W ogrodzie willowym oszczędnie stosujemy elementy architektoniczne, takie jak utwardzone ścieżki czy wybrukowane powierzchnie, lub też zupełnie z nich rezygnujemy. Taras jednakże wykładamy płytkami i obsadzamy hojnie kwiatami letnimi, bylinami i roślinami cebulkowymi – jeśli trzeba, umieszczonymi w drewnianych lub kamiennych donicach.

Ogród willowy - przykład

Drzewa i krzewy są bardzo ważnym elementem naszego ogrodu, dlatego niezwykle ważny jest ich odpowiedni dobór. Niektóre ogrody willowe dysponują wspaniałym tłem w postaci drzew usytuowanych poza granicami działki (las lub graniczący z ogrodem park). W ten sposób można oszczędzić sporo miejsca, szczególnie gdy nasz ogród jest nieco mniejszy. Do ogrodu willowego doskonale nadają się drzewa owocowe i inne liściaste, takie jak (zależnie od wielkości): klon, lipa, grab, grochodrzew (robinia) i czeremcha, do tego drzewa iglaste, jak świerk serbski i tuja. Spośród licznych krzewów możemy wybrać czarny dziki bez, kalinę, głóg pospolity i może jeszcze świdośliwkę. Swą wielkością i właściwościami przyczynią się one do powstania w naszym ogrodzie optycznie rozgraniczonych rejonów. Kalejdoskop żółknących jesienią liści i wiecznie zielonych igieł stworzy idealne tło naszych kwiatów i bylin.

Podobnie postępujemy obsadzając nasze rabatki. Wyższe byliny będą tworzyły tło, przed nimi zaś umieścimy kolejno rośliny z niższe. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, by niemal w każdej porze zawsze coś kwitło. Wiosną będą to rośliny cebulkowe, jak tulipany, narcyzy i cesarska korona, następnie kwiaty wczesnoletnie i letnie, jesienią zaś astry i złocienie.

Jeśli brak nam wiedzy lub czasu, warto rozejrzeć się za firmą świadczącą usługi ogrodnicze – czasami może nam to zaoszczędzić wiele nieprzyjemności, bo niestety, źle zaplanowany ogród będzie nam dokazywał przez długi czas.. Jeśli jednak posiadamy pewne podstawy teoretyczne lub jesteśmy w stanie się trochę douczyć , a także nie boimy się ciężkiej pracy, to jest to oczywiście do zrobienia we własnym zakresie. Nic przecież nie przynosi takiej satysfakcji, jak kwitnący ogród, który jest naszym dziełem!