Login lub e-mail Hasło   

Ogród willowy – projekt i zakładanie. Kilka porad i wskazówek.

Ogród willowy charakteryzuje się zupełnie indywidualną formą. Myśląc o nim, każdy z nad wyobraża sobie ogród, który kipi różnorodnymi barwami i kształtami.
Wyświetlenia: 577 Zamieszczono 14/12/2015

Ogród, w którym z trudem można znaleźć kawałek odkrytej ziemi i gdzie kwiaty wiszą nawet z parapetów i schodów, w wszędzie unosi się ich intensywny zapach. W takim ogrodzie nie przeszkadza nam pstra mieszanka barw, dozwolone są tu nawet śmiałe kombinacje, których w mniejszym ogrodzie należałoby unikać.

W ogrodzie willowym oszczędnie stosujemy elementy architektoniczne, takie jak utwardzone ścieżki czy wybrukowane powierzchnie, lub też zupełnie z nich rezygnujemy. Taras jednakże wykładamy płytkami i obsadzamy hojnie kwiatami letnimi, bylinami i roślinami cebulkowymi – jeśli trzeba, umieszczonymi w drewnianych lub kamiennych donicach.

Ogród willowy - przykład

Drzewa i krzewy są bardzo ważnym elementem naszego ogrodu, dlatego niezwykle ważny jest ich odpowiedni dobór. Niektóre ogrody willowe dysponują wspaniałym tłem w postaci drzew usytuowanych poza granicami działki (las lub graniczący z ogrodem park). W ten sposób można oszczędzić sporo miejsca, szczególnie gdy nasz ogród jest nieco mniejszy. Do ogrodu willowego doskonale nadają się drzewa owocowe i inne liściaste, takie jak (zależnie od wielkości): klon, lipa, grab, grochodrzew (robinia) i czeremcha, do tego drzewa iglaste, jak świerk serbski i tuja. Spośród licznych krzewów możemy wybrać czarny dziki bez, kalinę, głóg pospolity i może jeszcze świdośliwkę. Swą wielkością i właściwościami przyczynią się one do powstania w naszym ogrodzie optycznie rozgraniczonych rejonów. Kalejdoskop żółknących jesienią liści i wiecznie zielonych igieł stworzy idealne tło naszych kwiatów i bylin.

Podobnie postępujemy obsadzając nasze rabatki. Wyższe byliny będą tworzyły tło, przed nimi zaś umieścimy kolejno rośliny z niższe. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, by niemal w każdej porze zawsze coś kwitło. Wiosną będą to rośliny cebulkowe, jak tulipany, narcyzy i cesarska korona, następnie kwiaty wczesnoletnie i letnie, jesienią zaś astry i złocienie.

Jeśli brak nam wiedzy lub czasu, warto rozejrzeć się za firmą świadczącą usługi ogrodnicze – czasami może nam to zaoszczędzić wiele nieprzyjemności, bo niestety, źle zaplanowany ogród będzie nam dokazywał przez długi czas.. Jeśli jednak posiadamy pewne podstawy teoretyczne lub jesteśmy w stanie się trochę douczyć , a także nie boimy się ciężkiej pracy, to jest to oczywiście do zrobienia we własnym zakresie. Nic przecież nie przynosi takiej satysfakcji, jak kwitnący ogród, który jest naszym dziełem!

Podobne artykuły


38
komentarze: 26 | wyświetlenia: 6591
37
komentarze: 12 | wyświetlenia: 61189
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19627
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 8950
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 8949
30
komentarze: 35 | wyświetlenia: 3053
30
komentarze: 45 | wyświetlenia: 3619
28
komentarze: 34 | wyświetlenia: 2147
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5249
28
komentarze: 38 | wyświetlenia: 3757
25
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6544
25
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1943
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23649
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2150
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1836
 
Autor
Artykuł  dzialka  (www),  08/05/2018

Na pewno ozdobą każdego ogrodu jest kwietnik, a na nim odpowiednio dobrane kwiaty. Kwiatów jest całe mnóstwo, wszystko zależy od preferencji- najczęściej pani domu. Nie ma roślin kwitnących pięknie przez cały rok, ale można z różnych gatunków zrobić kwietnik pełen kwiatów od wiosny do późnej jesieni. Przy doborze polecam poradnik http://dzialka.bazafirmy.pl/kw(...)kow.phpDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska