JustPaste.it

Osłony przed promieniowaniem jonizującym w praktyce – Filtracja i Kolimacja

Promieniowanie wykorzystywane w radiologii do badań rentgenowskich wymaga projektowania osłon radiologicznych, które zapewnią ochronę zdrowia pacjenta i personelu medycznego

Promieniowanie wykorzystywane w radiologii do badań rentgenowskich wymaga projektowania osłon radiologicznych, które zapewnią ochronę zdrowia pacjenta i personelu medycznego

 

W zależności od rodzaju i obszaru badania, lampy rentgenowskie ustawia się z różnym nasileniem i ekspozycją.

Badanie RTG lub rentgen jak się potocznie mówi wykorzystuje promienie X szeroko stosowane w medycynie do wykrywania licznych anomalii i uszkodzeń w organizmie człowieka. W trakcie badania, zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta jak również personelu medycznego, jest chronione przez odpowiednio zaprojektowane osłony stałe dzięki Filtracji i Kolimacji.

  • Filtracja - redukcja ilości promieniowania o niskiej energii
  • Kolimacja - ograniczenie wiązki promieniowania użytecznego do badanej lub leczonej części ciała, co pozwala zmniejszyć objętość napromieniowanych tkanek i wielkość samej dawki.

Zadaniem osłon radiologicznych jest zaabsorbowanie promieniowania pierwotnego jak i rozproszonego. Urządzenia rentgenowskie wysyłają strumień promieniowania przy pomocy specjalnej tuby, która kieruje je w stronę pacjenta, bądź konkretnej części ciała poddawanej badaniu. Część takiego promieniowania odbija się w rońże kierunki stwarzając potencjalne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Jednym z niebezpieczeństw związanych z promieniowaniem jonizującym jest jego niewykrywalność bez specjalnych urządzeń pomiarowych. Bez ich pomocy nie sposób wyczuć czy dawka promieniowania na jaką jesteśmy wystawieni zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. Rentgen wykorzystuje promieniowanie jonizujące i gdy stosowano je do badań w pierwszych latach po odkryciu, powodowało rzeczywiście powikłania zdrowotne w tym chorobę popromienną. Na szczęście współczesne urządzenia stosowane w medycynie posiadają szeroki wachlarz zabezpieczeń, jak blokady uniemożliwiające przypadkowe zwiększenie wartości promieniowania na zbyt wysoki poziom. Dodatkowo, warunki pracy i funkcjonowania każdej placówki wykorzystującej promieniowanie jonizujące są przedmiotem wnikliwych kontroli, które przeprowadza inspektor ochrony radiologicznej.