JustPaste.it

Pizza idealna, czyli jaka?

Znaleźć lokal z pizzą to dzisiaj żadna sztuka. Lecz nie każdy ma tyle szczęścia, by znaleźć pizzę, której smak autentycznie zachwyci i pozostanie w pamięci na długo.

Znaleźć lokal z pizzą to dzisiaj żadna sztuka. Lecz nie każdy ma tyle szczęścia, by znaleźć pizzę, której smak autentycznie zachwyci i pozostanie w pamięci na długo.

 

Nie mówiąc już o tym, że ile ludzi, tyle smaków, dla każdego więc idealna pizza będzie oznaczać coś innego. To prawdziwe wyzwanie dla kucharzy, którzy muszą stawić czoła nierzadko bardzo nietypowym zachciankom swoich klientów.

Jedyna prawdziwa pizza

Bywa że to, co nazywamy pizzą, dla wielu rodowitych Włochów nie ma nic wspólnego z ich narodową potrawą. Prawdziwa włoska pizza musi być wykonana ze specjalnie przygotowanego ciasta drożdżowego określonej grubości, jej powierzchnię pokrywa się pomidorami, oliwą, świeżą bazylią i mozzarellą, w niektórych wariantach dopuszczalne są dodatkowe składniki, np. czosnek lub oliwki, ale dobór składników nie może być przypadkowy, tylko musi odpowiadać lokalnym zwyczajom kulinarnym. Tradycyjna włoska pizza może się wydawać niezwykle uboga, bo w gruncie rzeczy zawiera wyłącznie pomidory, zioła i ser, podczas gdy najsmaczniejsze wydają się pizze ze znacznie większą liczbą składników. Co ważne, klasycznej pizzy absolutnie nie wolno podawać ze ketchupem – w grę wchodzą tylko pomidory oraz sos pomidorowy. Podobnie jest z serem – dla Włochów istnieje wyłącznie oryginalna mozzarella, czyli ser z mleka bawolic.

Na przekór klasyce

Choć włoskich kucharzy może to oburzać, dla klientów smaczna pizza niekoniecznie oznacza danie przygotowane dokładnie według surowych reguł sztuki kulinarnej. Poza Włochami spotyka się całe mnóstwo wariacji tej potrawy. Bardzo popularna jest między innymi pizza hawajska z ananasem, pizza z pieczarkami, oliwkami i kiełbasą peperoni, papryką i kukurydzą, anchois i owocami morza. Spotkamy nawet pizze typu kebab, czyli z pieczonym baranim mięsem, cebulą i sosem czosnkowym, zapiekane żółtym serem. Lub dla odmiany pizze „dietetyczne”, czyli takie z samymi warzywami, np. brokułem, szpinakiem i cukinią. Niektóre pizze mają tak fantazyjny skład, że z pierwowzorem tego włoskiego dania łączy je tak naprawdę tylko okrągły kształt i drożdżowe ciasto.

Polskie pizzerie są bardzo kreatywne jeśli chodzi o dobór produktów (np. Capri New z Krakowa). Przygotowywane w nich pizze wyróżniają się typowymi dla polskiej kuchni smakami jak kiszone ogórki, bigos, suszona kiełbasa, boczek, leśne grzyby, konserwowa papryka.

Gruba czy chuda?

Nie ma też zgody co do grubości ciasta, choć często problemem jest nie tyle to, ile milimetrów ma wypieczony placek, co jakość jego wykonania. Niemniej dla jednych tradycyjna pizza neapolitańska będzie stanowczo za cienka, z kolei innym nie przypadnie do smaku pulchne ciasto w stylu rzymskim. Ofertę uzupełniają pizze na podwójnym cieście, które również mają swoich amatorów. Od pewnego czasu spotkamy także pizze, które posiadają ranty z zapiekanym serem.

Na życzenie

Ogromną popularnością cieszą się pizze komponowane według własnego uznania. Baza to ciasto, sos pomidorowy z ziołami i ser, reszta dobierana jest indywidualnie. Dodatków może być dowolna ilość, nie ma też znaczenia sposób ich łączenia – jeśli ktoś lubi, może na jednej pizzy zestawić składniki z wielu tradycji kulinarnych i dzięki temu uzyska wymarzony smak dania.