Login lub e-mail Hasło   

Fizyka wielkich kwantów.

Świat makroskopowy również jest skwantowany - podzielony na „porcje”.
Wyświetlenia: 873 Zamieszczono 02/01/2016

...


Duże kwanty
  

Kwant to po polsku porcja.
Postaram się przedstawić problem kwantowania rzeczywistości w sposób przystępny dla laików, a nawet dla osób, które „zawsze nie lubiły matematyki”. Myślę, że można to zrobić dokonując jedynie niewielkich uproszczeń, nie zmieniających istoty zagadnienia.
  

Fizyka klasyczna stosuje matematykę ciągłą.
 

Co oznacza ciągłość w matematyce?
Między dwie różne od siebie liczby można „wsadzić” nieskończenie wiele liczb pośredniej wartości (większych od mniejszej liczby i mniejszych od większej). Te liczby to ułamki czyli liczby wymierne. Jeszcze więcej można tam umieścić tzw. liczb rzeczywistych (Liczb może być więcej niż nieskończenie wiele. Prawda, że to ciekawe?). Rozkład tych liczb jest „ciągły”.

Fizyka klasyczna opisuje rzeczywistość za pomocą funkcji ciągłych.
Funkcje ciągłe mają wartość „stąd do nieskończoności”.
Opisana w sposób klasyczny grawitacja maleje maleje wraz z odległością od swojej przyczyny, ale nigdzie nie zanika całkowicie.
Podobnie jest z polem elektrostatycznym wywołanym przez ładunek elektryczny. Według prawa Coulomba wartość tego pola maleje z kwadratem odległości aż do „końca świata”.
Modelowanie rzeczywistości za pomocą funkcji ciągłych jest efektywne (pozwala na wykorzystanie praw fizyki do produkcji różnego rodzaju maszyn i urządzeń).
  

Jednak w ogólności ciągłość jest sprzeczna z doświadczeniem (obserwacją przyrody).
Najlepiej jest to widoczne w przypadku pola elektrostatycznego. Mamy ładunki dodatnie i ujemne. Pole pochodzące od każdego z nich rozciąga się do nieskończoności (wg Coulomba). Jeśli te ładunki są równe, mogą się wzajemnie zneutralizować i pole zanika (też do nieskończoności).
Widać wyraźnie, że rzeczywiste pole elektrostatyczne ma charakter lokalny, w pewnej odległości od źródła kończy się, a prawo Coulomba jest jedynie modelem. Modelem użytecznym, ale dalekim od rzeczywistości.
  

Kwant to po polsku porcja.
Fizyka klasyczna jest niekwantowa. (Fizyka klasyczna nie jest dyskretna.) - Kwantowa i dyskretna to w tym przypadku synonimy.
  

Fizyka kwantowa.
Funkcje dyskretne mają wartość jedynie dla liczb całkowitych.
Fizyka kwantowa opisuje mikroświat za pomocą funkcji dyskretnych, ale świat makroskopowy również jest skwantowany (podzielony na „porcje”).
Obiektów, które otaczają mnie w pokoju, w którym piszę ten artykuł nie można precyzyjnie opisać za pomocą funkcji ciągłych. Krzesło, stół, laptop, filiżanka, lampka, regał, nie rozciągają się stąd do nieskończoności. Zajmują skończony obszar przestrzeni i poza tym obszarem ich nie ma. Czyli są skwantowane. To są właśnie „duże kwanty”.
  

Fizyka dużych kwantów jest dopiero „do zrobienia …-:)))

 

Przeczytaj także: >>> Ciemna materia
  

Adam Jezierski

...

.

Podobne artykuły


20
komentarze: 23 | wyświetlenia: 26469
52
komentarze: 50 | wyświetlenia: 30810
22
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18105
22
komentarze: 18 | wyświetlenia: 37611
57
komentarze: 20 | wyświetlenia: 79744
47
komentarze: 31 | wyświetlenia: 8383
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7018
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3090
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 51610
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 19822
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 801
8
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3552
 
Autor
Artykuł  nse,  03/01/2016

Skąd się bierze kwantowanie obserwowanej rzeczywistości ??
"Kwant to po polsku porcja. Fizyka klasyczna jest niekwantowa. (Fizyka klasyczna nie jest dyskretna.) - Kwantowa i dyskretna to w tym przypadku synonimy. " ( oglądając film w kinie lub na telewizorze nie dostrzegamy skoków pomiędzy wyświetlanymi klatkami, a widzimy ciągły ruch ) ... porcja lub zauważalny krok, oczywiście można matem ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura:
Podałeś bardzo dobry poglądowy przykład.
Moim zdaniem - czas to zmiana - i jako zmiana jest dyskretny. - Płynie tylko wtedy gdy następuje zmiana. Np. w atomie, który trwa w określonym stanie kwantowym, czas nie płynie.
Pozdr.

  nse,  03/01/2016

@Adam Jezierski: Czas można też interpretować jako przyczynę zmian ;)
podobno złoto jest odporne na czas, ale czy to prawda jeśli się ma wystarczająco dużo czasu i do dyspozycji zmiany środowiskowe ??Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska