JustPaste.it

Jedzenie, które odżywia mózg!

Oto kilka przykładów produktów, które można wykorzystać do poprawy kondycji mózgu - poprawiają koncentracje, szybkość myślenia i sprawność różnych organów. Sprawdźcie!

Oto kilka przykładów produktów, które można wykorzystać do poprawy kondycji mózgu - poprawiają koncentracje, szybkość myślenia i sprawność różnych organów. Sprawdźcie!

 

Aby prawidłowo funkcjonować nasz mózg potrzebuje wparcia. Jeśli nie wiesz jak podwyższyć swoją efektywność i co zabrać ze sobą na lunch do pracy to w tej chwili rozwieją się wszelkie wątpliwości!

Żelazo

Produkty bogate w ten pierwiastek są bogactwem zdrowia dla organizmu. Żelazo to ważny nośnik tlenu. Dużą jego zawartość można znaleźć w orzechach oraz roślinach strączkowych takich jak ciecierzyca, czy też fasola. Znaleźć go można również w owocach pestkowych, rodzynkach oraz warzywach liściastych np. szpinaku, brokułach i sałacie. Niedobór żelaza sprawia, że mózg nie jest w stanie prawidłowo odbierać bodźców.

4afbacb69b67f2a1d7bc69fe018b1209.jpg

 

Cynk

Ten pierwiastek jest strażnikiem inteligencji. Ciekawostką jest fakt, iż osoby bardzo inteligentne, odznaczające się wybitnymi umiejętnościami mają go więcej niż inni. Cynk można znaleźć w niektórych rybach, owocach morza, oraz pestkowych owocach.

Magnez

Magnez jest niezbędnym bodźcem, który pobudza organizm do produkcji różnych enzymów. Zarówno magnes, jak i wapno biorą udział w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych w ciele. Jego obecność chroni organizm przed zatruciem metalami ciężkimi, które mogą doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Niestety łatwo go tracimy. Wypłukiwany jest między innymi przez kawę i alkohol. Niszczy go także nikotyna.

salmon-terrine-592637_1920.jpg

Potas

Ten pierwiastek z kolei odpowiada za prawidłowe dotlenienie mózgu. Jego źródłami są między innymi: winogrona, banany, awokado, brzoskwinie, pomarańcze, morele, pomidory i ziemniaki.

Kwas linolowy

Związek znajdujący się w tłuszczach rybnych i roślinnych odpowiada za koncentracje i szybkość uczenia się. Jego niedobór powoduje osłabienie koncentracji, utratę pamięci, a w skrajnych przypadkach nawet halucynacje.