JustPaste.it

Kuchnia śląska – charakterystyka

Każdy miłośnik kuchni powinien choć raz wżyciu pojechać na Śląsk i spróbować tradycyjnej kuchni tego regionu.

Każdy miłośnik kuchni powinien choć raz wżyciu pojechać na Śląsk i spróbować tradycyjnej kuchni tego regionu.

 

Każdy miłośnik kuchni powinien choć raz wżyciu pojechać na Śląsk i spróbować tradycyjnej kuchni tego regionu. Czym charakteryzuje się kuchnia na Śląsku? Na co warto zwrócić uwagę? Oto kilka propozycji, które umożliwią odnalezienie się w tym temacie.

2e56b5f1b0484df0a2cd9e4f8d4b879e.jpg

 

Kuchnia śląska należy do najbardziej wyrazistych punktów na kulinarnej mapie Polski. Ze względu na ubogie życie ludności potrawy gotowane na śląsku były nieco monotonne i ubogie, ale bardzo smaczne. Podstawę stanowiły produkty roślinne oraz nabiał. Mięso jadano w niedziele i święta. Mięsa, jakie były używane najczęściej to wołowina, drób, mięso królicze i wieprzowina. Powszechnie znana jest zupa krupnik. Oprócz tego przygotowywano tak zwane krupnioki, czyli jelita nadziewane kaszą oraz surową krwią. Podobną potrawą były żymloki – do nich natomiast wkładano bułkę zamiast kaszy.

823d5a92166e19b7e6b18b4d7f9133d3.jpg

Śląsk słynie również z pysznych wędlin i wyrobów mięsnych salcesony, szynki, kiełbasy i tzw. Nycówki czyli rodzaj wędliny. Na śląsku do smażenia używa się domowego smalcu, który stanowi też pyszny dodatek do kanapek i świeżego chleba. Z kolei piecze się w specjalnie przygotowanych piecach zwanych piekarokami. Jednym z głównych składników kuchni śląskiej jest kiszona kapusta. Występuje często w towarzystwie peklowanych ogórków, dyni i innych warzyw. Popularne są również kluski śląskie podawane z mięsem lub gulaszem. Z potraw mącznych uznaniem cieszą się tzw. Buchty, czyli odpowiednik wielkopolskich knedli – podawane są najczęściej na słodko. W kategorii zup wyróżnić można krupnik, żur oraz rosół śląski. Tradycyjne śląskie wypieki to obwarzanki i kołacz, który piecze się z kruszonką. Innym ciastem jest skubaniec, czyli ucierane ciasto z sezonowymi owocami np. truskawkami, agrestem, rabarbarem, wiśniami, gruszkami lub jabłkami. Zapieka się go razem z ubitą pianą z białka.

To tylko niektóre propozycje. Zachęcamy do własnych kulinarnych poszukiwań.