JustPaste.it

Zostań mistrzem prezentacji

Czy zdarzyło ci się kiedyś być na nudnej prezentacji, która ciągnęła się jak flaki z olejem? Zapewne tak, przynajmniej wiesz już czego nie robić.

Czy zdarzyło ci się kiedyś być na nudnej prezentacji, która ciągnęła się jak flaki z olejem? Zapewne tak, przynajmniej wiesz już czego nie robić.

 

da471ea16092d9897878939a342ad541.jpgCzy zdarzyło ci się kiedyś być na nudnej prezentacji, która ciągnęła się jak flaki z olejem? Zapewne tak, przynajmniej wiesz już czego nie robić. Guy Kawasaki wymyślił genialną zasadę 10-20-30. Aby zrobić dobrą prezentację potrzeba 10 slajdów, 20 minut wystąpienia i czcionkę w rozmiarze 30 punktów. Te banalnie proste zasady pomogą Ci stworzyć bardzo dobrą prezentację, a stosując się również do rad, które są przedstawione poniżej staniesz się mistrzem.

Najważniejsze slajdy - pierwszy i ostatni
Pierwszy slajd jest ważny ponieważ wyświetlany jest najdłużej. Przygotowując się do prezentacji, gdy odbiorcy dopiero wchodzą do sali i gasną światła, na ekranie wyświetlany jest najczęściej pierwszy slajd. To szansa by zainteresować publiczność tematem i wprowadzić ją w klimat prezentacji.
Ostatni slajd jest ważny bo podsumowuje cała naszą prezentację. W czasie wyświetlani ostatniego slajdu powinny następować pytania od publiczności. To właśnie na nim powinny być najważniejsze  wnioski z twojej prezentacji. Nie pisz na ostatnim slajdzie: " Dziękuję za uwagę!", zadbaj żeby ostatni slajd, skłaniał do przemyśleń nad twoja prezentacją.

20 sekund wystarczy
Pamiętaj, że ludzie się szybko nudzą, zadbaj aby slajd był wyświetlany przez określony czas. Istnieje zasada 20-20, oznacza to, że maksymalna liczba slajdów to 20, wyświetlanych przez 20 sekund. Jeśli przekroczysz ten czas nieznacznie - nic się nie stanie, jednak jeśli zbyt długo będziesz wyświetlał slajd znudzisz swoich odbiorców.

Nie czytaj
Najgorsza jest prezentacja czytana, czyż nie? Bez sensu jest tworzenie prezentacji tylko po to by ją odczytać. Nie dubluj się z prezentacją. Prezentacja i twoja narracja powinny tworzyć efekt synergii - po dodaniu tych dwóch elementów wystąpienie powinno robić wrażenie. Prowadź dialog - twoim odbiorcą jest cała publiczność, staraj się do nich mówić, a nie im czytać.

Video twoim przyjacielem
Umieść na swojej publikacji plik video, nie tylko poprawi to jakość twojego wystąpienia ale także znacząco uatrakcyjni twoją prezentację i ożywi publiczność. Video pozwala ci również chwilowo odpocząć i złapać oddech. Musisz jednak pamiętać, by przed prezentacją sprawdzić, nawet kilka razy,  czy plik działa.

Ćwicz głos
Twój głos jest bardzo ważny, więc musisz nad nim panować. Pamiętaj, żeby nie mówić zbyt szybko, ale też zbyt cicho. Mów głośno i wyraźnie, jeśli masz możliwość przed prezentacją sprawdź jak jesteś słyszalny w danej sali.

Wiedz o czym mówisz
Najważniejsze to znać temat swojej prezentacji, publiczność rozpozna, gdy jesteś nieprzygotowany i nie naprawisz tego nawet urokiem osobistym. Przygotuj się gruntownie, pamiętaj, że publiczność może zadawać Ci pytania, na tematy związane z prezentacją.

Wystąpienia publiczne i prezencje są bardzo stresujące, ale łatwiej opanować stres gdy wiesz, że jesteś dobrze przygotowany. Pamiętaj o zasadach, które zostały przedstawione powyżej, a twoja publiczność na pewno będzie zadowolona.

Autor: MP