JustPaste.it

Najnowsza technologia epilacji laserowej

Depilacja laserowa, a właściwie epilacja z wykorzystaniem światła lasera, jest technologią od lat stosowaną na rynku medycyny estetycznej - ciągle jest ona unowocześniana.

Depilacja laserowa, a właściwie epilacja z wykorzystaniem światła lasera, jest technologią od lat stosowaną na rynku medycyny estetycznej - ciągle jest ona unowocześniana.

 

Na czym to polega?

Mianem depilacji laserowej określa się depilację, czyli usuwanie zbędnego owłosienia z zastosowaniem urządzenia emitującego wiązkę lasera, działającą na cebulki włosów. Dzięki niej cebulka zostaje osłabiona, a włos usunięty. Należy pamiętać, że depilacja tego rodzaju jest skuteczna tylko w odniesieniu do włosów w fazie wzrostu. Dlatego jeśli przed zabiegiem depilacji laserowej kobieta usuwa włosy inną techniką, np. maszynką lub mechanicznym depilatorem, wówczas laser nie będzie skuteczny.

Właściwie depilacja laserowa jest epilacją - trwałym usunięciem zbędnego owłosienia. Zabieg ten przeprowadzać powinno się wyłącznie w gabinetach kosmetycznych, z wykorzystaniem certyfikowanych, bezpiecznych narzędzi obsługiwanych przez osoby ku temu przeszkolone. Jest to zabieg specjalistyczny, który nie może być przeprowadzany w warunkach domowych. Można poddać epilacji laserowej dowolny fragment ciała człowieka, choć najczęściej dokonuje się usunięcia owłosienia z nóg, pachwin, pach, okolicy nad górną wargą lub z pleców i rąk. Depilacja laserowa jest alternatywnym, skuteczniejszym i mniej bolesnym sposobem pozbycia się niechcianych włosków niż depilacja woskiem czy depilatorem.

Urządzenia laserowe nowej generacji

Do usuwania laserowego owłosienia wykorzystywane są odpowiednie urządzenia emitujące lasery o określonej długości fal. Działanie lasera polega na przenikaniu właściwej wiązki energii do skóry w trakcie zabiegu. Laser dociera do barwnika włosa, zamieniając go na ciepło, w wyniku czego włos zostaje uszkodzony i wypada. Po kilku seriach zabiegów epilacji laserowej uszkadzana jest macierz włosa, przez co nigdy już nie odrośnie.

Najlepiej, aby laser był obsługiwany przez wykwalifikowaną kosmetyczkę lub lekarza dermatologa, który jest w stanie ocenić, jaką moc promieni lasera dobrać, aby usunąć włosy, a jednocześnie nie spowodować uszkodzeń skóry. Skuteczność tej metody usuwania owłosienia jest zależna od zawartości w nich melaniny. Najłatwiej i najszybciej usuwa się włosy ciemne - czarne i brązowe, a najtrudniej włosy blond i rude. Znaczenie dla skuteczności zabiegu ma grubość włosa i rodzaj depilowanego fragmentu ciała. Technologia epilacji laserowej najlepiej sprawdzi się w przypadku okolic bikini, łydek i pach, zapewniając gładkość do 95 proc.

Światło lasera emitowane przez urządzenie do epilacji laserowej jest pochłaniane przez barwnik skóry i włosów. Przy zabiegu depilacji laserowej wykorzystywane są głównie lasery generujące długości fali od około 700 nm do 1000 nm.  Dla skutecznego usunięcia włosa wystarczy penetracja w głąb skóry fali laserowej rzędu 3-4 mm. Jeśli światło będzie przenikało głębiej, zwiększa się ryzyko koagulacji tkanek otaczających włos. Pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna.

Kiedy zdecydować się na epilację?

Epilacja laserowa jest polecana kobietom, które chcą raz na zawsze zapomnieć o owłosieniu nóg czy pach i okolic bikini. Szczególnie korzystna jest taka forma depilacji w przypadku wrastania włosków i powstawania ognisk zapalnych. Poleca się ją sportowcom, np. pływakom czy kobietom, które w wyniku podejmowania terapii hormonalnej mają owłosienie na całym ciele, w tym na twarzy.

Przeciwwskazaniem do zastosowania laserowej metody usuwania owłosienia jest świeża opalenizna, gładka skóra (po depilacji mechanicznej lub goleniu), ciąża, karmienie piersią czy niska krzepliwość krwi. Depilacja laserowa kierowana jest do kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Usuwanie owłosienia wymaga wykonania kilku zabiegów laserowych w określonych odstępach czasu.

Przed wykonaniem laserowej epilacji owłosienia należy wykonać próbę laserową. Jeśli odczyn skóry po upływie około 15 minut jest prawidłowy, wówczas można dokonać właściwego zabiegu. Jego efekty nie są od razu widoczne, a podczas wykonywania epilacji można odczuwać dyskomfort i niewielkie dolegliwości bólowe, którym zapobiega krem znieczulający miejscowo lub schłodzenie skóry.