JustPaste.it

Uporządkowanie - dlaczego w opiece ważna jest systematyczność

Praca opiekunki w Niemczech wymaga uporządkowania. Wydaje się, że nie ma w tym niczego zaskakującego...

Praca opiekunki w Niemczech wymaga uporządkowania. Wydaje się, że nie ma w tym niczego zaskakującego...

 

...ale dla wielu opiekunek, zwłaszcza tych, które wyjeżdżają po raz pierwszy, konieczność uporządkowania dokładnie każdego aspektu funkcjonowania jest sporym wyzwaniem, dlatego postanowiliśmy opowiedzieć o tym, dlaczego zachowanie porządku jest tak istotne.

Pierwszym powodem jest komfort podopiecznych. Mają oni najczęściej pewien ustalony harmonogram. Może się to wydawać zbyt dużym słowem, ale tak nie jest – w istocie uporządkowany program dnia jest tym, co nawet w dość ciężkich chorobach stanowi bardzo silny czynnik dający poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Takie uporządkowanie może dotyczyć zarówno godzin przyjmowania leków, jak i wykonywanych zabiegów higienicznych, spacerów, a nawet spraw tak pozornie błahych jak pora podania posiłku oraz to, co będzie na każdy z nich. Opiekunka musi dostosować się do trybu życia podopiecznego. Oczywiście, że większość ludzi jest skłonna do pewnych kompromisów, nie może jednak być tak, że wraz z opiekunką przebudowie ulega cały tryb życia pacjenta. Z tego powodu też opiekunka musi umieć uporządkować własne sprawy i wdrożyć się w rytm narzucony poniekąd przez obowiązki zawodowe.

Uporządkowanie jest też ważne dlatego, że pozwala po prostu lepiej opiekować się osobą starszą lub chorą. Opiekunka, która działa w sposób uporządkowany, a nie chaotyczny, nie popełnia wielu błędów, które mogłyby wynikać z pośpiechu. Wprawdzie nadmierne uporządkowanie może prowadzić do monotonii, a nawet rutyny, ale w niektórych przypadkach lepsze to, niż chaos w opiece.

Kolejnym bardzo ważnym, ale często pomijanym argumentem przemawiającym za koniecznością szeroko rozumianego uporządkowania planu działania opiekunki jest przywiązanie Niemców do porządku. Nie bez powodu powstał stereotyp pedantycznego mieszkańca kraju za Odrą. Opiekunka, aby zdobyć zaufanie podopiecznego, które, nawet jeśli nie jest niezbędne, z pewnością znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków, musi to zrozumieć. W tym przypadku „uporządkowanie” obejmie nie tylko plan dnia czy organizację pracy, ale także specyficzne podejście do życia – poszanowanie dla prawa, norm i obyczajów, którym hołduje podopieczny i jego rodzina. Takie podejście zdecydowanie ułatwia nawiązanie porozumienia, a w dalszej perspektywie również zapobiega powstawaniu zbędnych konfliktów na linii opiekunka – podopieczny lub opiekunka – rodzina.

Oczywiście opiekunka w Niemczech ma prawo do zachowania pewnej autonomii, jednak konieczność uporządkowania podejmowanych działań wynika przede wszystkim z troski o dobro podopiecznego, troski, która wyraża się nie tylko profesjonalizmem w wykonywaniu niezbędnych czynności, ale która staje się także w pewien sposób częścią życia opiekunki przynajmniej na czas współpracy z podopiecznym i jego rodziną. Zresztą – dokładność i sumienność, skądinąd pochodne uporządkowania, są niezbędnymi cechami każdej dobrej opiekunki, więc wydaje się, że sama umiejętność planowego, spokojnego działania też jest sporym atutem.