JustPaste.it

Skuteczne techniki masażu klasycznego

Do najbardziej popularnych zabiegów w gabinetach masażu należy masaż klasyczny. Znaleźć można go w ofercie większości masażystów.

Do najbardziej popularnych zabiegów w gabinetach masażu należy masaż klasyczny. Znaleźć można go w ofercie większości masażystów.

 

Wbrew pozorom, efektem masażu nie jest wyłącznie relaks i wyciszenie. To, w jaki sposób będzie oddziaływać na organizm pacjenta, zależy od zastosowanej przez masażystę techniki masażu.

Wśród podstawowych technik masażu klasycznego wymienia się:

1. Głaskanie

Jest to podstawowy i niezbędny element każdego masażu klasycznego, niezależnie od tego, czy jego efektem ma być relaksacja, pobudzanie czy niwelowanie dolegliwości bólowych. Ruchy wykonywane przez masażystę polegają na głaskaniu powierzchniowym, delikatnym i spokojnym, oraz głębokim przy użyciu większej energii. W przypadku tej techniki masażu nie dochodzi do przesuwania tkanek masowanych, a ręce prześlizgują się po powierzchni skóry osoby masowanej. Technika jest wskazana dla usunięcia złuszczonego, martwego naskórka i wydzielin gruczołów skórnych. Głaskanie pobudza układ krążenia do lepszej pracy. Następuje poprawa krążenia krwi i limfy, a także eliminacja istniejących obrzęków. Zaleca się zastosowanie tej techniki masażu klasycznego zawsze na początku i na końcu wykonywanego zabiegu.

2. Ugniatanie

Masażysta lub masażystka muszą mieć siłę w rękach, aby wykonać całe spektrum technik masażu klasycznego, a zwłaszcza ugniatanie. Podczas wykonywania tego ruchu konieczne jest przyłożenie większej siły. Ugniatanie polega na naprzemiennym chwytaniu i odciąganiu mięśni od tkanki kostnej, dzięki czemu następuje ich intensywne pobudzenie. Technika ta stosowana jest w przypadku leczenia:

  • głębokich blizn,
  • zrostów w powięziach i ścięgnach,
  • niedowładów porażeń neurogennych,
  • zaników mięśniowych z nieczynności,
  • chorób mięśni innego pochodzenia.

Nie należy stosować techniki ugniatania w masażu klasycznym, jeśli pacjent ma skłonność do krwotoków.

3. Rozcieranie

Dla osób masowanych największe znaczenie w masażu klasycznym ma technika rozcierania skóry i mięśni, jakie się pod nią znajdują. Rozcieranie polega na wykonywaniu kolistych i spiralnych ruchów dłońmi, przez co masowany fragment ciała jest rozcierany. Masowana tkanka rozciąga się i kurczy, w wyniku przesuwania ją dłońmi masażysty. Technika ta niesie za sobą największą wartość leczniczą, dlatego zaleca się jej stosowanie w przypadku stanów pourazowych, m.in. po skręceniach, stłuczeniach, przykurczach, istniejących bliznach i zrostach. Umożliwia ona likwidację narośli w tkance kostnej.

Nie należy rozcierać ciała pacjenta, jeśli choruje on na chorobę Bürgera, przeszedł zakrzepowe zapalenie żył, ma podaną domięśniową blokadę lub cierpi na skazę naczyniową.

4. Wałkowanie

Technika wykorzystywana przede wszystkim w masażu sportowym i masażu częściowym pleców i ramion. Łączy w sobie trzy inne techniki - głaskania, rozcierania i ugniatania. Pobudza krążenie krwi, relaksuje mięśnie i wpływa kojąco na stan pacjenta po schorzeniach ortopedycznych.

5. Wyciskanie

Polega to na wykonywaniu jednakowych ruchów uciskających na całym masowanym odcinku ciała. Technika znajduje zastosowanie w masażu sportowym oraz przy drenażu limfatycznym, zwalczającym cellulit.

6. Roztrząsanie

Masażysta wykonuje ruchy rękoma w stałym tempie, w kierunku poprzecznym do przebiegu włókien mięśniowych. Tkanki otrzymują drgania o dużej amplitudzie i małej częstotliwości. Zmniejsza to napięcie mięśniowe, wpływa pozytywnie na układ krążenia i układ oddechowy. Technika roztrząsania pozwala na wspomaganie leczenia m.in. mukowiscydozy.

7. Wibracja

Podobna technika do roztrząsania. Może być wykonywana ręcznie lub z wykorzystaniem aparatu wibrującego. Jest zalecana przy masażu odchudzającym, ponieważ pobudza czynności wydzielnicze gruczołów.

8. Klepanie

Technika klepania i oklepywania polega na energicznym uderzaniu dłońmi ułożonymi w kształt łódeczki, poprzecznie do mięśni tkanki masowanej. Pobudza to mięśnie i poprawia krążenie. Może działać uspokajająco na układ nerwowy.

W zależności od tego, jaką technikę masażu klasycznego zastosuje się w stosunku do klienta, inny efekt uzyskamy. Masaż klasyczny działa leczniczo, dlatego może być zalecany jako element uzupełniający terapię chorób ortopedycznych, neurologicznych, a nawet ginekologicznych. Likwiduje bezsenność, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci - nawet noworodków.  Oprócz tego masaż klasyczny działa przeciwbólowo, regenerująco, a nawet pobudzająco i odchudzająco. Wykwalifikowany masażysta potrafi tak ukierunkować wykonywany masaż, poprzez dobór odpowiednich, następujących po sobie technik, aby osiągnąć zamierzony rezultat.  Dzięki niemu poprawia się elastyczność i wygląd skóry, krążenie krwi i limfy w ciele człowieka, a także regenerowane są mięśnie.