JustPaste.it

Smacznego!

W dniu pizzy – 9.02 – prezentuję kilka faktów na jej temat.

W dniu pizzy – 9.02 – prezentuję kilka faktów na jej temat.

 

Podbiła cały świat, chociaż wcześniej należała do dań dla najbiedniejszych Włochów. W ciągu jednej minuty zjadanych jest 21 tysięcy kawałków! Cóż za oszałamiający wynik. Najpopularniejsze składniki stosowane w tym południowym rarytasie to pomidory, szynka i ser. Obecnie traktowana jako kulinarny fenomen. Uwielbiana przez wszystkich na świecie. Znanych jest aż 50 różnych możliwych kombinacji tej potrawy.

Dobre złego początki

Pizzę, a raczej potrawę w podobnym stylu podawali już starożytni Grecy. Dopiero stamtąd przekąska trafiła do Włoch. Pierwsza współczesna pizza powstała w 1889 roku w Neapolu. Kiedy miasto miała odwiedzić królowa Małgorzata Sabaudzka, tamtejszy piekarz przygotował na jej cześć specjalną potrawę. Była to pizza składająca się z 3 składników:

* pomidory – czerwień

* ser mozarella – biel

* bazylia – zieleń

reprezentujące barwy flagi Włoch.

A oto uniwersalny przepis na ciasto

  • Litr wody
  • 2 kg mąki
  • ¼ część drożdży

Po zagnieceniu ciasta potrzebne jest 24 godzinne leżakowanie, po to, żeby późniejszy wypiek nikomu nie zaszkodził.

Tradycyjnie wypieka się ją z w piecach opalanych drewnem w temperaturze 300 – 400oC przez trzy minuty. Najprostszą i najtańszą pizzą jest Facaccia, jej składnikami są tylko oliwa i rozmaryn. Ale do najczęstszych składników pizzy nalezą sery, wieprzowina, wołowina, kurczak, pomidory, tuńczyk, cebula, oliwki i pieczarki. Albo zrobione całkowicie na słodko.

Przez długie lata uważana była potrawą najuboższych, upieczony placek zbożowy, z dowolnych składników na wierzchu, nie był daniem ani wyszukanym, ani wymagającym. To Amerykanie zaczęli rozpowszechniać jej produkcję na większą skalę. Ale największą popularność zdobyła dopiero w drugiej połowie XX wieku.