Login lub e-mail Hasło   

Tradycyjna ceramika – przeżytek czy ciekawa ozdoba?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://decoart24.pl/_blog/64-Tradycyjna_(...)ba.html
Ciekawy pomysł jak ozdobić wnętrza, dodając im nuty rodzinnej tradycji, egzotycznego klimatu lub nawet eklektycznej awangardy… Miski, talerze i dzbanki
Wyświetlenia: 605 Zamieszczono 13/02/2016

Tradycyjna ceramika – przeżytek czy ciekawa ozdoba?

 

Ciekawy pomysł jak ozdobić wnętrza, dodając im nuty rodzinnej tradycji, egzotycznego klimatu lub nawet eklektycznej awangardy… Miski, talerze i dzbanki wprost zachwycają w roli dekoracyjnej.
 

Rzadko kto jada jeszcze na ręcznie malowanych talerzach czy pije kawę ze zdobnych porcelanowych filiżanek – współczesna moda lubi wszak ceramikę praktyczną, nowoczesną i minimalistyczną. Ale to nie znaczy, że wszystkich kruchych skarbów po babci trzeba się pozbyć – wręcz przeciwnie! Moda na retro powoduje, że nawet w nowych kolekcjach sklepów wnętrzarskich pojawiają się stylizowane na tradycyjną ceramikę naczynia, które mają cieszyć oko i zapełniać puste ściany.

 

Talerze na ścianie
 

Dekoracyjne talerze mają długą tradycję i zdobiły ściany dworków szlacheckich już przed kilkuset laty. Trend ten, w nieco zmienionej, oszczędnej postaci, przetrwał do dzisiaj i okazuje się być niezwykle oryginalnym i stylowym dekorem nie tylko do kuchni i jadalni, ale nawet salonu, przedpokoju czy sypialni. W zależności od całościowej koncepcji wystroju można postawić na folklorystyczne, np. kaszubskie, talerze tworzące zgraną kolekcję lub skomponować własną porcelanową mozaikę wykorzystując grę kolorów, kształtów i rozmiarów. Nawet bardzo elegancka, biała zastawa stołowa, raczej niż czekać na następy ślub w rodzinie, może wspaniale ożywić ciemne ściany, nadając prosto umeblowanemu pokojowi efektu zacnej elegancji.

Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot.  – addicted2decorating.com

 

Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl

 Fot. – sackstedersinteriors.com

 

Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot. – grassclothwallpaper.net

 

W stylu skandynawskim

 

W modnym ostatnimi laty skandynawskim pomyśle na dom, porcelana jest prosta, często surowa i tradycyjna, ale zwykle pełni podwójną rolę: zdobiąc otwarte kuchenne półki czy regały, jest jednocześnie w pełni funkcjonalną zastawą stołową. To pomysł bardzo wdzięczny i praktyczny, a co najważniejsze naprawdę dodający wnętrzom swojskiego, acz charakterystycznego dla trendów z północy, neutralnego charakteru. Najpopularniejsze odcienie to oczywiście biel, szarość i błękit, czasem łamane czarnym lub brązowym deseniem. Kubki, wazoniki i dzbanuszki wspaniale wyglądają też w minimalistycznym, jasnym salonie w towarzystwie książek, figurek i szkła.Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot. - hubsch-interior.com

 


Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl

Fot. - volang.elledecoration.seTradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot. – theblutwig.com

 

Te wspaniałe kredensy
 

Kto marzy o prawdziwej atmosferze vintage, koniecznie powinien pomyśleć o starym kredensie, który zarówno w kuchennych jak i salonowo-jadalnych wnętrzach okazuje się być prawdziwym sercem wystroju. Praktyczny jako mebel do przechowywania, kredens daje jednocześnie unikalne możliwości do ekspozycji porcelany, zarówno w arystokratycznej, pysznej formie, jak i urokliwej nostalgicznej wersji, gdzie wszystko nadgryzione jest zębem czasu. Przeszklone gabloty są idealnym miejscem na ceramikę, gdyż ryzyko przypadkowego strącenia zarówno jak konieczność ciągłego odkurzania schodzą na plan dalszy. Niemniej jednak, nawet w przypadku prostych, niskich kredensów bez witryny ustawianie dekoracyjnych naczyń na blacie to praktycznie konieczność, aby w pełni wydobyć urok starych mebli.


Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot. - myscandinavianhome.com


Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot. – wychwoodoakflooring.co.ukTradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot. – homesandantiques.com

 

Jak w domu na wsi 

Naturalnie, dekoracyjny styl vintage nie jest propozycją dla każdego. W dobie mody na minimalizm porcelana może być eleganckim uroczym dodatkiem, który nie daje efektu przeniesienia się sto lat wstecz, ale jest kwintesencją przytulności i wnętrzarskiej bohemy w nieco bardziej współczesnej wersji. Zamiast malowanej, kolorowej czy zdobionej ceramiki wybieramy więc proste formy i jasne jednolite odcieni bieli, kości słoniowej czy beżu, które ustawiamy na otwartych półkach w kuchni czy jadalni. To idealny pomysł na przełamanie surowego modernizmu prostych mebli.


Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot – housetohome.co.uk


Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot. -  inooe.com

 

Porcelana etniczna

Bardzo ciekawym i silnym designersko akcentem jest ceramika z odległych stron świata, która pomaga zamienić europejskie wnętrza w egzotyczne oazy. Najbardziej odważne kolorystycznie naczynia znajdziemy w Meksyku, Maroko czy Indiach, podczas gdy ceramika z Chin i Japonii urzeka nieco subtelniejszym wzornictwem. Etniczne dekoracje z porcelany można łączyć w pojedynczych egzemplarzach, tworząc eklektyczny salon, który wciąż ma szansę być bardzo nowoczesną kompilacją stylów, bądź też można tworzyć bardziej stylowe aranżacje, dając prymat jednemu kierunkowi geograficznemu. W każdej z tych wersji barwna, dekoracyjna ceramika staje się niezwykłą ozdobą ścian, mebli czy stolików kawowych, wnosząc przyjemną nutę kosmopolityzmu do szarej codzienności.

 


Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot.  – sandiegorustic.com


Tradycyjna ceramika - DecoArt24.pl 

Fot. – sfgate.com

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17743
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6036
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4131
30
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2481
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 11798
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5478
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 11073
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3606
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 67195
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21592
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27719
23
komentarze: 44 | wyświetlenia: 2707
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3325
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska