Login lub e-mail Hasło   

Katastrofa ekologiczna! Amerykanie używają w Polsce pocisków z zubożonym uranem

Wspólne ćwiczenia polskich i amerykańskich żołnierzy odbyły się w na poligonie koło Torunia
Wyświetlenia: 886 Zamieszczono 17/02/2016

Amerykańskie żołnierze przejechali razem ze sprzętem z bazy w niemieckim Vilseck. Artylerzyści z obu krajów jednocześnie wykonywali zadania ogniowe. Żołnierze toruńskiego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia używali haubic samobieżnych 2S-1 kalibru 122 mm, ich koledzy z 2 pułku kawalerii USA ćwiczyli strzelanie z szerokich na 155 mm haubic ciągnionych M777. Poza zespołami kierowania ogniem, ćwiczyły również polskie i amerykańskie grupy rozpoznawcze.


"Pobyt Amerykanów w Toruniu to element ćwiczeń "Dragoon Shock". W czasie przeprowadzonego ćwiczenia artylerzyści razili cele z haubic z użyciem pocisków z białym fosforem i zubożonym uranem. Na toruńskim poligonie wystrzelono w sumie ok 260 pocisków" - powiedział kpt. Brandon Cummings z 2 pułku kawalerii USA.


"Niewszystkie pociski raziły z wymaganą dokładnością, a uzyskane wyniki potwierdziły złe przygotowanie artylerzystów do praktycznej realizacji zadań wsparcia ogniowego, wywołując podziw u ćwiczących w tym samym czasie artylerzystów amerykańskich. 3/4 pocisków było wystrzelono z haubic ciągnionych M777, które działają w ten sposób, że ponad 45% wystrzeliwanych pocisków nie trafia w cel, mówił kpt. Tomasz Kisiel, rzecznik Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
Mieszkańcy i urząd spierają się na temat szkodliwości zubożonego uranu. Ale to, że w Toruniu dzieje się coś złego, nie podlega dyskusji.


Na pytanie dlaczego stężenie uranu w wodzie przekracza normę WHO prezydent miasta Michał Zaleski nie potrafił odpowiedzieć i stwierdził, że to wymagałoby bardzo kosztownych badań ujęć wodu i stanu całego systemu wodociągowego, które niespecjalnie jest sens podejmować, bo zagrożenia zdrowia i tak z tego powodu nie ma.
Torunianie są oburzeni! Mieszkańcy już wysłali do laboratorium w Niemczech próbki gruntu i wody.


O szkodliwości zdrowotnej uranu:
Szkodliwość zdrowotna uranu wynika przede wszystkim z faktu, że jest metalem ciężkim, mogącym powodować raka. Uran atakuje organy a więc przy wdychaniu zagrożone są płuca i układ nerwowy, a przy przy spożywaniu - nerki i wątroba.
WHO przyjmuje, że dozwolne stężenie uranu w wodzie pitnej to ok 30 miligramów na litr, zaś dozwolone stężenie w pyłach w powietrzu to ok 50 mikrogramów na m3 powietrza, przy czym przypadki faktycznych zachorowań obserwuje się dopiero przy co najmniej 10-cio krotnym przekroczeniu tych norm.

Agnieszka Riverman

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2021
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1761
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1166
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1082
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1021
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 999
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 331
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 931
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 744
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1071
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 599
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 918
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Kitek,  17/02/2016

Wszędzie tam gdzie pojawią się wojska amerykańskie razem z nimi pojawiają się bardzo poważne problemy nie tylko tej natury. Dlatego dziwi mnie domaganie się przez obecnego Prezydenta Polski A. Dudę zwiększenia obecności wojsk NATO zamiast ich całkowitej eliminacji. Zwiększenie zagrożenia narodu wynika nie tylko z napromieniowania poligonów i wód.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska