Login lub e-mail Hasło   

Najbardziej niesamowite konstrukcje wykute w skale.

Większości z nas na słowa „niesamowita konstrukcja wykuta w skale” do głowy od razu przychodzi jedno miejsce – położona w Jordanii i widoczna w nagłówku...
Wyświetlenia: 1.302 Zamieszczono 21/02/2016

Większości z nas na słowa „niesamowita konstrukcja wykuta w skale” do głowy od razu przychodzi jedno miejsce – położona w Jordanii i widoczna w nagłówku tego wpisu Petra. Oblegane przez turystów, robiące zaiste piorunujące wrażenie ruiny starożytnego miasta to jeden z nowych siedmiu cudów świata, co samo w sobie jest wystarczającą reklamą. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że podobnie monumentalne miejsca, bardzo rzadko pojawiające się w prospektach turystycznych, można znaleźć w innych zakątkach świata. A niektóre zaraz za miedzą.

Naghsz-e Rostam niedaleko Persepolis, Iran

Dolina, w której ścianach wykuto komory grobowe czterech perskich królów Dariusza I Wielkiego, Kserksesa I (to ten od 300 Spartan i wąwozu Termopile), Artakserksesa I i Dariusza II. Przez Irańczyków zwane perskimi krzyżami (po spojrzeniu na zdjęcia będzie wiadomo, dlaczego), bogato zdobione i wykute już w VI wieku przed naszą erą. Słowo „niesamowite”, które samo się narzuca, to duże niedopowiedzenie.

Naqsh-e Rustam 3 Naqsh-e Rustam 2 Naqsh-e Rustam 4

 

Pomnik Szalonego Konia w Dakocie Południowej, USA

Na razie ukończono tylko jego głowę (w 1998 roku), ale gdy prace nad całością zostaną dopięte, będzie to największy pomnik świata. W dodatku wykuty całkowicie w skale. To co widnieje na zdjęciach ma 25 metrów wysokości – pełna postać ma mieć 172 metry. Dla porównania – słynne głowy prezydentów na górze Rushmore mają zaledwie 18 metrów wysokości.

Crazy-Horse-Memorial 1 Crazy-Horse-Memorial 2
Tak ma wyglądać po ukończeniu.

Tak ma wyglądać po ukończeniu.

 

Wielki Budda z Leshan, Chiny

Obecnie mocno podniszczony na skutek zanieczyszczenia środowiska (kwaśne deszcze powodują erozję piaskowca), ale wciąż imponujący rozmiarami Wielki Budda z Leshan to chyba najbardziej widowiskowy posąg wykuty w skale w Chinach. Wysoki na 71 metrów góruje nad miejscem styku dwóch rzek: Dadu He i Min Jiang. Od 1996 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Leshan-Giant-Buddha-1 Leshan-Giant-Buddha-2
Turystka dla porównania.

Turystka dla porównania.

 

Adźanta w stanie Maharasztra, Indie

Grupa wzgórz, w zboczach których między II wiekiem p.n.e. a VII wiekiem n.e. wykuto 30 pieczar z unikatowymi malowidłami oraz rzeźbami o tematyce buddyjskiej wewnątrz. Niektórych jaskiń nie ukończono, ale to co w 1839 roku odkryła grupa angielskich myśliwych po prostu powala na kolana rozmachem i szczegółowością wykończenia. Sami zresztą zobaczcie.

ajanta-caves-2 ajanta-caves-3 ajanta-caves-1

 

Kościół Bet Giyorgis w Lalibeli, Etiopia

W przeciwieństwie do innych świątyń skalnych te etiopskie są strukturami całkowicie wyodrębnionymi z bloków skalnych. Najbardziej znany ze 153 (!) wykutych w skale monolitycznych kościołów w kraju ze stolicą w Addis Abebie to kościół Św. Jerzego w Lalibeli z XIII wieku. Ma wymiary 25 na 25 na 30 metrów, a zbudowany został na polecenie cesarza Lalibeli przy współudziale aniołów – tak przynajmniej głosi legenda. Patrząc na niego wcale nie wydaje się to tak do końca nieprawdopodobne. Często nazywany ósmym cudem świata.

lalibela-2 lalibela-3 lalibela-3

 

Świątynia Kailasa w jaskiniach Ellora, Indie

Ta największa monolityczna jaskinia na świecie była wykuwana przez 150 lat przez około 7000 robotników, a ukończono ją w XVIII wieku n.e. Jest to jedna z 34 świątyń rozciągającego się na ponad dwa kilometry kompleksu Ellora. Kailasa była wykuwana od góry do dołu (!) i szacuje się, że podczas pracy wywieziono z miejsca budowy około 400 tysięcy ton skał.

kailash-ellora-1 kailash-ellora-2 kailash-ellora-3

 

Rzeźba Decebala w górach Almaj nad Dunajem, Rumunia

Ukończona w 2004 roku rzeźba króla Decebala (władca państwa Daków z I wieku n.e. – długo stawiał opór Cesarstwu Rzymskiemu, by w końcu polec i popełnić samobójstwo) kosztowała mieszkającego we Włoszech bogatego Rumuna ponad milion dolarów. Iosif Constantin Dragan zatrudnił do pracy włoskiego rzeźbiarza Mario Galeotiego, który wraz z ekipą alpinistów wykuwał ją ponad 10 lat. Ma 40 metrów wysokości i 25 metrów szerokości.

decebalus-3 decebalus-2

 

Starożytne miasto Hegra w Mada’in Salih, Arabia Saudyjska

Kompleks 111 gigantycznych grobowców królewskich, wybudowanych między I wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e. Większość z nich posiada bogato zdobione fasady i robi naprawdę niesamowite wrażenie na turystach, których chociaż nie tak wiele, jest i tak więcej niż autochtonów, którzy uważają miejsce za przeklęte. Wybudowane przez tą samą cywilizację co wspomniana we wstępie Petra.

Mada'in Saleh 1 Mada'in Saleh 2 Mada'in Saleh 3

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 633
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 894
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 954
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 377
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 959
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 728
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1644
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 502
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 427
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 987
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 441
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 915
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 496
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 349
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 362
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska