Login lub e-mail Hasło   

Jak samodzielnie uzyskać odszkodowanie z OC

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://lexea.pl/jak-uzyskac-odszkodowani(...)hodowym
Podstawowe informacje o tym co robić po wypadku samochodowym, aby uzyskać odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy wypadku.
Wyświetlenia: 386 Zamieszczono 22/02/2016

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Aby uzyskać odszkodowanie należy działać zaraz po wypadku, jeżeli tylko stan zdrowia na to pozwala. W sytuacji, gdy w wypadku ktoś ucierpiał, najważniejsze jest, aby zapewnić bezpieczeństwo, wezwać na miejsce wypadku karetkę, służby porządkowe takie jak Policja, Straż Pożarna. Jeżeli jesteśmy przeszkoleni z Pierwszej Pomocy, a ktoś potrzebuje takiej interwencji, nie możemy zwlekać i powinniśmy działać od razu. Treściwa prezentacja na temat Pierwszej Pomocy znajduje się tutaj.

Kiedy bezpieczeństwo uczestników wypadku jest zapewnione, możemy zająć się sprawą o odszkodowanie z OC sprawcy za szkodę, której doznaliśmy w wypadku. W tym celu potrzebujemy przede wszystkim polisę OC osoby winnej oraz oświadczenie uczestników wypadku, w którym sprawca jednoznacznie przyznaje swoją winę. Przydatny będzie również szczegółowy materiał dowodowy (warto zrobić zdjęcia telefonem przedstawiające szkodę)

Co robić, gdy sprawca nie przyznaje się do winy?

Po wypadku należy jednoznacznie ustalić, kto ponosi winę za wypadek. Jeżeli sprawca nie przyznaje się do spowodowania zdarzenia, na miejsce należy wezwać Policję, która przeanalizuje sytuację i oceni, kto ponosi odpowiedzialność. 

Co robić, gdy sprawca wypadku nie posiada ubezpieczenia OC?

Nawet jeżeli sprawca wypadku nie jest płatnikiem obowiązkowych składek OC, odszkodowanie się nam należy. W takim przypadku szkoda wyrządzona podczas wypadku naprawiana jest z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dane sprawcy wypadku

Po wypadku należy spisać Wspólne Oświadczenie o Zdarzeniu Drogowym. Podstawowe informacje jakie będą nam potrzebne do uzyskania odszkodowania to numer polisy OC sprawcy wypadku, jego dane osobowe oraz dane obu pojazdów, które brały udział w wypadku.

Wzór Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym możesz pobrać ze strony Rzecznika Finansowego:

Gdzie zgłosić się po odszkodowanie z OC?

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku samochodowym, odszkodowanie z OC uzyskasz z obowiązkowego ubezpieczenia sprawcy tego zdarzenia. Aby uzyskać rekompensatę kontaktuj się z zakładem ubezpieczeń, z którym sprawca zawarł umowę o ubezpieczenie komunikacyjnego OC. Najprościej jest zadzwonić na infolinię lub wypełnić formularz na stronie internetowej jeżeli ubezpieczyciel umożliwia również zgłaszanie szkody online. Na tym etapie powinniśmy mieć przygotowaną wszelką dokumentację związaną z wypadkiem. Ważna jest dokumentacja medyczna potwierdzająca Twój uszczerbek na zdrowiu (lub dokumentacja naprawy pojazdu jeżeli doszło tylko do szkody rzeczowej i nikt nie odniósł obrażeń ciała).

Po zapoznaniu się ze sprawą ubezpieczyciel będzie chciał zbadać szkodę. W tym celu może zostać wysłany rzeczoznawca, który oceni szkodę rzeczową. W przypadku szkody osobowej może zostać powołana komisja lekarska. 

Dokumentację powstającą na każdym etapie sprawy należy starannie kompletować, gdyż jest ona podparciem naszego wniosku o wypłatę określonej kwoty odszkodowania. Jeżeli zgłaszamy się po jakąś sumę pieniędzy musimy za pomocą dokumentacji sprawy udowodnić, że właśnie tyle się nam należy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Podobne artykuły


42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6585
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21408
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17992
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22456
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23033
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22722
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21561
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19189
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4775
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10788
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska